Olomouc: perla v srdci Moravy

26. února 2011, 10:47 - Tomáš Vyšohlíd
26. února 2011, 10:47

Olomouc patří ke starobylým moravským městům, která se pyšní bohatou historií. Přezdívá se jí „perla na zelené podušce“, protože centrum města ze všech stran obklopují krásné parky a také středověké hradby. Kromě věhlasného orloje proslavil město především barokní sloup Nejsvětější Trojice.

Foto: Profimedia

Olomouc je „město kašen“ – najdete jich tu celkem osm. Kromě nejznámější Césarovy je v centru rozmístěno dalších pět barokních kašen a všechny se věnují antické mytologii. Vedle toho nabízí hlavní olomoucké náměstí ještě dvě unikátní památky – sloup Nejsvětější Trojice a orloj. Abyste si mohli 35 metrů vysoký sloup opravdu dobře prohlédnout, musíte zvednout hlavu hodně vysoko. Ale stojí to za to. Sloup totiž představuje největší seskupení barokních soch v rámci jedné skulptury v celé střední Evropě. Součástí sloupu je netypicky také malá kaple.

Dobré vědět

Pokud jste do Olomouce přicestovali vlakem, za jízdenku nad 100 korun (nebo s platnou In-kartou) získáte 50% slevu na vstupné do Arcidiecézního muzea a Muzea moderního umění. Jestliže máte turistickou Olomouc region Card, máte vstup zcela zdarma. Od května 2011 pak budou pro širokou veřejnost otevřeny sály Arcibiskupského paláce, kam bylo dosud možné podívat se jen výjimečně. Na návštěvníky čeká okruh po nově zrekonstruovaných reprezentačních místnostech.

Tak trochu jiný orloj

Na Horním náměstí najdete i orloj. Jestli ovšem čekáte něco na způsob staroměstského skvostu, budete zklamáni. Olomoucký orloj totiž v polovině 50. let 20. století prošel kompletní přestavbou, takže výzdobu nyní tvoří budovatelské mozaiky dělníka, chemika a obrazy ze slavné jízdy králů pocházející z dílny Karla Svolinského. Vynechat nesmíme ani pohyblivé figurky dle návrhu jeho manželky Marie. Díky ní se tak dnes v okéncích orloje prohání místo apoštolů dělník, řezník, kopáč, fotbalista, mlékařka či volejbalistka.

K dalším zajímavým památkám patří katedrála sv. Václava. Nejvyšší chrámová věž je vysoká přesně 100,65 metru, čímž se stala nejvyšší kostelní věží na Moravě (a druhou nejvyšší u nás). Říká se, že kostelní zvony sv. Václava zachránily v roce 1432 přísně katolickou Olomouc před dobytím husity. Prokop Holý prý tehdy prohlásil, že pokud nedobudou husitská vojska Olomouc před polednem, odtáhnou. O tomto záměru se dověděl i biskup Jan Železný, a aby město ochránil, dal v kostele zvonit už před dvanáctou. Od té doby se zvoní u sv. Václava poledne již v 11 hodin.

Olomouc

Město, kde žije více než 100 tisíc obyvatel, leží na střední Moravě a představuje centrum Olomouckého kraje. Nachází se tu vrchní soud, Univerzita Palackého i vědecká knihovna. Už více než 40 let se tu pravidelně koná mezinárodní festival dokumentárních filmů Academia film Olomouc, dlouholetou tradici má i mezinárodní zahrádkářská výstava Flora Olomouc, kam se každoročně přijdou podívat desítky tisíc lidí. Městem protéká řeka Morava, do které se tu vlévá Bystřice a Mlýnský potok.

  • * Jak se sem dostanete Olomouc je snadno dostupná autem, využít ale můžete také vlak nebo autobus. V Olomouci zastavují vlaky všech kategorií včetně EuroCity, InterCity a SuperCity, které zajišťují pohodlnou a rychlou přepravu mezi Prahou, Olomoucí a Ostravou. Pendolinem jste tu z Prahy za dvě hodiny a šest minut, expresem cesta trvá 2,5 hodiny. Z Ostravy vás sem Pendolino doveze za méně než hodinu. Výhodnou jízdenku si můžete vybrat a koupit v eShopu Českých drah na www.cd.cz/eshop. Kde se můžete ubytovat Olomouc poskytuje široký výběr ubytování pro různě náročné hosty – na výběr jsou čtyřhvězdičkové hotely i penziony. Stručný přehled najdete na webu www.olomouc-tourism.cz, odkud se stačí prokliknout na webové stránky vybraného hotelu. Za kulturou i do parku**

Hned vedle dómu sv. Václava se nachází Arcidiecézní muzeum, které se zaměřuje na duchovní výtvarnou kulturu 12. až 18. století a je jediné svého druhu v České republice. Návštěvníkům nabízí ve stálých expozicích přes 300 děl od románského slohu po baroko včetně slavné Šternberské madony či kočáru biskupa Troyera. Na výtvarnou kulturu 20. a 21. století se pak specializuje Muzeum moderního umění, které sídlí jen jednu zastávku tramvají odtud.

Olomouc však kromě četných historických památek nabízí také kulturní vyžití či příjemné procházky ve zdejších udržovaných parcích. Navštívit lze i unikátní sbírkové skleníky na Výstavišti Flora, které poskytují útočiště stovkám druhů cizokrajných rostlin z různých koutů světa. Jen kaktusů a sukulentů tu najdete na tři tisíce.

Do Olomouce můžete vyrazit i na více dní – nudit se určitě nebudete. Za vidění bezesporu stojí proslulý Svatý kopeček, bývalý premonstrátský klášter Hradisko nebo třeba zoo. V okolí se navíc nachází celá řada atraktivních turistických cílů – od Javoříčských jeskyní přes zámek Náměšť na Hané až po pohádkový hrad Bouzov.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít