Ole Hansen: V ukrajinském konfliktu ropné zbraně nikdo nevytasí

10. května 2014, 12:10 - Ole Hansen
10. května 2014, 12:10

Pokud by mělo dojít k eskalaci konfliktu na Ukrajině ve větší střet či dokonce občanskou válku mezi proruským východem a proevropským západem, bude se mezinárodní komunita potýkat s vážnou výzvou už jen proto, že hloubí propast mezi starými nepřáteli z období studené války. Západní země v čele s USA se již několikrát snažily zavedením sankcí Rusko přesvědčit, aby po anexi Krymu nepřilévalo další olej do ohně.

Pokud se dožijeme další eskalace, sankce se bezpochyby zpřísní, přičemž záměrem bude zamezit Rusku a jeho oligarchům normálně operovat skrze své podniky a také způsobit další škody ruské ekonomice, která již nyní strádá upadající ekonomickou aktivitou. Rusko by pocítilo největší dopady společně s Ukrajinou, jež trpí po letech špatné ekonomické politiky a korupce. Jakékoli přerušení dodávek plynu by ale pro několik evropských ekonomik představovalo tvrdou ránu v podobě vysokých cen evropského plynu navzdory tomu, že v létě bývá nabídka silná a poptávka nízká.

Na komoditním trhu jsme již viděli, že na rozvíjející se ukrajinské drama reaguje především zlato, ropa, pšenice a nikl. Zlato zažilo záblesky nákupů „pro strýčka Příhodu“, i když podpora byla vidět vždy jen na několik dní před tím, než se rozpoutaly prodeje. Pšenice našla podporu díky obavám z omezení produkce hlavního exportního regionu kolem Černého moře letos v létě společně s obavami z vývoje počasí v jižanských nížinách v USA. Ropa reagovala na obavy z přerušení dodávek, kdyby Rusko uťalo dodávky do Evropy jako součást odvetných opatření proti sankcím. Nikl mezitím reagoval také na obavy z přerušení dodávek, které přicházejí v době, kdy už byla na cestě silná rally v reakci na zákaz vývozu z Indonésie, největšího světového producenta.

Drahá ropa má okamžitý vliv na ekonomiku

Ceny ropy mohou nejprve narůst v případě, že Rusko přeruší dodávky do Evropy a už jsme párkrát od Arabského jara 2011 zažili, jak ceny nad úrovní 120 dolarů za barel měly okamžitý negativní dopad na světový růst. Takový krok by ale byl velmi překvapivý a pro Rusko neskutečně kontraproduktivní, jelikož velká část zisků z prodeje ropy pochází právě z Evropy. Vzájemná závislost mezi Ruskem, dalšími bývalými státy Sovětského svazu a Evropou poslední roky i nadále rostla, zejména pokud jde o ropu a plyn. Je dobré pamatovat na to, že i v době vrcholící studené války nebyla ropa použita mezi oběma znesvářenými stranami jako zbraň a riziko, že se toto stane, zůstává relativně nízké.

I když se nyní svět koncentruje na riziko toho, že ceny ropy vzrostou, celý příběh má další dimenzi, která pohled naprosto mění. V roce 1986 přestala Saudská Arábie stabilizovat cenu ropy poté, co Rusko zvýšilo těžbu. Saudská Arábie byla předtím nucena snížit těžbu, aby udržela stabilitu cen. Jakmile království začalo v letech 1985 a 1986 zvyšovat těžbu, propadly se ceny ropy z cca 30 dolarů za barel až na minimum 10,50 v březnu 1986. Výsledkem byla ztráta zisků Sovětského svazu, což velmi pravděpodobně hrálo roli při rozpadu SSSR v roce 1991.

Vývoz americké ropy by srazil ceny ke dnu

Dnes máme podobnou situaci, kdy USA sedí už pět let na rekordních komerčních zásobách ropy díky zlatému dolu v podobě ropných břidlic. Přidejme k tomu Strategické ropné zásoby (SPR), které, s průměrnými náklady 30 dolarů za barel, aktuálně činí téměř 700 milionů barelů. SPR byly založeny po ropné krizi let sedmdesátých, aby pokryly minimálně 90 dní objemů importů pro případ přerušení dodávek. Dnes jsou SPR mnohem větší, než je nutné, jelikož americký dovoz i spotřeba klesají. Americký zákon od roku 1979 neumožňuje vývoz ropy, ale pokud by se Kongres rozhodl tento zákon zrušit, staly by se USA velkým exportérem ropy, nehledě na to, kolik ropy je k dispozici díky tankerovým lodím v Mexickém zálivu.

Obnovení amerických exportů by obrovským způsobem změnilo globální trh s ropou, kde nabídka roste již rychleji než poptávka a je možné předpokládat pokles cen ropy typu Brent i o více než 25 dolarů za barel. To by světovým trhem s ropou pořádně otřáslo a mohlo by mít podobně destabilizační vliv na Rusko, jako měla akce Saudské Arábie na bývalý Sovětský svaz v roce 1986. Na základě tohoto si myslíme, že použití „ropné zbraně“ kteroukoli ze stran je v tomto konfliktu velmi nepravděpodobné.

Autor je hlavním komoditním stratégem Saxo Bank


Čtěte také:

Doněčtí separatisté propustili zajaté pracovníky Červeného kříže

Proruští separatisté na Ukrajině Putina nevyslyšeli. V neděli půjdou k urnám

Pobaltí hledá náhradu za ruský plyn, příští rok může být mimo ohrožení

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít