Okurkové mrakodrapy

31. srpna 2007, 13:18 - Hana Boříková
31. srpna 2007, 13:18

Ministerstvo kultury povolila výstavbu projektu City Epoque na Pankráci

Je okurková sezona, nejlepší doba na svolání tiskové konference k tématu ohrožení Prahy výškovými budovami. Takto hodnotí šéf magistrátního odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jan Kněžínek pozornost, kterou v minulých dnech novináři věnovali výroku ze zasedání Výboru světového dědictví UNESCO na Novém Zélandu. To mimochodem skončilo už 2. července. Z novinových titulků se čtenáři mohli dozvědět, že Praha je kvůli plánované výstavbě mrakodrapů na Pankráci a v Holešovicích zralá na vyškrtnutí ze seznamu památek UNESCO. Fakt, že o Praze a už vůbec ne o konkrétních projektech se v plénu zasedání ani nediskutovalo, české delegace se nikdo na nic nezeptal a že se ani v žádném návrhu neobjevila hrozba zařazení Prahy na seznam památek v ohrožení, nikdo příliš nezmiňoval.

Ano i ne.

Na novozélandském zasedání jednal o české metropoli výbor, jehož členy Češi nejsou. Výbor vycházel z podkladů, které mu dodala například protestující občanská sdružení, pražský magistrát nebo ministerstvo kultury. Na shromáždění byl potom přečten v rámci bloku Stav světových památek UNESCO (v něm se jednalo o řadě evropských měst, například Rize, Tallinu, Londýnu, Liverpoolu nebo Petrohradu) pouze závěrečný návrh: „Výbor světového dědictví vyjadřuje vážné znepokojení nad navrženými projekty výškových staveb v rámci ochranného pásma, které by mohly mít případně dopad na vizuální integritu historického jádra Prahy. Požaduje, aby ČR přezkoumala probíhající stavební projekty z pohledu jejich dopadů na výjimečné hodnoty světové památky.“ Jak rozdílně se dá toto poselství vykládat, ukázal například pohled zapáleného památkáře, který jej prezentoval jako varování, že s plánovanými mrakodrapy přijde vyškrtnutí Prahy ze seznamu, a developera přesvědčeného, že UNESCO vzalo výstavbu na pankrácké pláni na vědomí. Tuzemští odborníci vyslaní na zasedání výboru ale takové jasné soudy nevynášejí a charakterizují diplomatickou řeč výboru jako opatrně nekonkrétní závěr, za kterým je zbytečné hledat další skrytá poselství.

Víc nepátrejte.

Martina Pásková z ministerstva životního prostředí říká, že organizace na ochranu památek umí mluvit velmi konkrétně, když chce. „Výrok je tanec mezi vejci. Ani v UNESCO nepanuje jednotný názor na to, zda má být moderní architektura součástí center měst, či zda mají zůstat konzervativní,“ soudí. Národní památkový ústav vyslal na jižní polokouli Věru Kučovou, která míní, že stanovisko nelze bagatelizovat, ani jej ovšem nejde přeložit jako Zastavte stavby! „Praha se prostě bude muset s výškovými budovami vyrovnat a vymezit území, kde se budou moci stavět. Víc po ničem nepátrejte,“ říká. Na takové studii Praha podle šéfa památkářů Kněžínka pracuje a měla by být hotová v listopadu. Dalším překladatelem zapeklitého výroku – tentokrát trochu z nutnosti – se stalo ministerstvo kultury. Úřad totiž přerušil v červnu správní řízení o povolení dvou mrakodrapů firmy ECM na pankrácké pláni s tím, že rozhodne, až se k ožehavému projektu, který momentálně reprezentuje současnou diskusi o výškové podobě města, vysloví výbor UNESCO. Ministerstvo se domnívá, že výbor sice vyjádřil znepokojení nad možným ohrožením hodnot Pražské památkové rezervace, ale na rozdíl od jiných projednávaných kauz - například Drážďan, Rigy nebo Petrohradu - se k zamýšleným stavbám nevyjádřil zamítavě. „Kdyby hrozilo, že nová výstavba nějak výrazněji naruší jedinečné historické panoráma Prahy, zcela logicky by se tento projekt stal oprávněně terčem ostré kritiky a případného odejmutí ochranného statutu Praze,“ říká Daniel Herman z ministra kultury. Jak ale dodává, úředníci předpokládají, že plánovaná urbanistická koncepce bude vycházet z aktuálního stavu a dokáže citlivě zasadit nové stavby do celkového kontextu Prahy. „Ministerstvo kultury proto při svém rozhodování podle doporučení výboru znovu pečlivě zvážilo všechny možné dopady na hodnoty historického centra Prahy,“ uzavírá Herman. Koncem minulého týdne se resort kultury ztotožnil se stanoviskem pražského magistrátu a výstavbu projektu City Epoque povolil.

Pankrácký svéráz. Bouřlivý spor o diskutovaném projektu pražských mrakodrapů – dvou třicetipatrových věží ve tvaru V, které mají být vysoké 104 metrů stejně jako bývalé sídlo Motokovu – se vede již od roku 1999. Obrátky však nabral loni. Odbor památkové péče pražského magistrátu se k dostavbě „dvou vykotlaných zubů“ vyjádřil kladně, občanská sdružení se však obrátila s protesty na ministerstvo kultury. To jim jako odvolací orgán vyhovělo, následně se magistrát s jejich připomínkami vypořádal a vydal nové souhlasné stanovisko. Občanská sdružení se opět odvolala a věc znovu skončila na resortu kultury. Ten nakonec výstavbu projektu City Epoque povolil.

Holešovice před bojem. Přestože skupina J&T tvrdí, že ani nejvyšší varianta s více než 40 patry (zhruba 160 metrů) plánovaných mrakodrapů u Vltavy nijak nenaruší panorama města a nepřevýší dominantní stavby metropole, odpůrci už vytáhli do boje a tvrdí, že holešovické budovy rozbijí město.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít