Okno do vaší duše

01. září 2003, 00:00 - KAROLINA KAMBERSKÁ, styl@profit.cz
01. září 2003, 00:00

KDYŽ SE STĚHUJEME DO NOVÉHO BYTU NEBO ZAŘIZUJEME VLASTNÍ KANCELÁŘ, MÁME ČASTO PŘED SEBOU "POLE NEORANÉ". MÍSTU, VE KTERÉM JE JEN PODLAHA, STĚNY, MOŽNÁ PÁR ZÁKLADNÍCH KOUSKŮ NÁBYTKU, MUSÍME TEPRVE VDECHNOUT KUS SVÉ OSOBITOSTI.

V kanceláři volte spíše jednoduchý a střízlivý styl

KDYŽ SE STĚHUJEME DO NOVÉHO BYTU NEBO ZAŘIZUJEME VLASTNÍ KANCELÁŘ, MÁME ČASTO PŘED SEBOU „POLE NEORANÉ“. MÍSTU, VE KTERÉM JE JEN PODLAHA, STĚNY, MOŽNÁ PÁR ZÁKLADNÍCH KOUSKŮ NÁBYTKU, MUSÍME TEPRVE VDECHNOUT KUS SVÉ OSOBITOSTI.

Výběr nábytku a doplňků bývá většinou jednoduchý - každý z nás má už mnoho let jasnou představu o tom, co se mu líbí, a dokáže ji snadno realizovat (nebo sejí alespoň přiblížit, pokud do začátku není dost peněz…). Paradoxně kamenem úrazu může být drobnost, která nás na první pohled vůbec nenapadne - patří k interiéru jaksi samozřejmě, nenápadně jako strop nebo práh u dveří - okna. Divíte se, proč může být okno problematickým místem? Tedy proto, že v něm se střetává pohled zevnitř domu s pohledem zvenčí. Pokud chcete okno „zabydlet“ s citem, nesmíte zapomenout i na ducha, kterého bude vyzařovat ven.

SOULAD STYLŮ

Otřesným příkladem tohoto opominutí bývají nedělená plastová okna ve starých domech. Majitel si to ovšem často ani neuvědomí, protože do jeho interiéru toto okno zapadá bez problémů. Pokud ignorujete styl, který má váš dům „zvenčí“, můžete si místnost zařídit jakkoliv, od historizujícího stylu se spoustou starožitností, až po supermoderní purizmus, ve kterém může být plastové téměř všechno - k němu pak nové okno bude ladit dokonale. Škoda, že pohled zvenčí vyvolává většinou zděšení… Tento princip se ovšem dá rozšířit na jakékoliv úpravy a dekorace oken. Záclony, závěsy, žaluzie, rolety, okenní obrázky či květiny, to všechno by mělo působit stejně dobře jak do interiéru, tak i do exteriéru.

DOMA ZVOLTE FANTAZII

Čím víc je vaše představa o ideálním stylu bydlení v souladu s celkovou architekturou domu, tím máte jednodušší úkol. Když bydlíte v secesním domě a preferujete starožitný nábytek a perské koberce, jistě si také pořídíte sametové závěsy do oken a do nenápadných keramických květináčů na parapety rozestavíte bramboříky a klívie. Pokud ovšem toužíte po jednoduchém nábytku křiklavých barev od současných designérů, nezbude vám, než na okně najít kompromis. Nebudou jím ale asi červené hliníkové žaluzie, které byste si do oken dali v novostavbě. Ideálním kompromisem ve všech těchto sporných situacích bývají jednoduché průsvitné záclony (bez jakýchkoliv vzorů) - působí jemně. A přitom jsou velmi univerzální.

NECHTE OKNA „NAHÁ“

V dnešní době už se upouští od systému závěs + záclona. Pokud si to můžete jen trochu dovolit, nechtě přes den okna „nahá“, jen se závěsy ležérně povlávajícími po stranách. Závěsy ale nejsou jedinou možností, jak se bránit pohledům z oken protilehlých domů. Vybrat si můžete i populární žaluzie nebo rolety. Se žaluziemi buďte však velmi opatrní. Běžné typy udělají ve většině domácích interiérů medvědí službu. Působí studeně, neútulně, kancelářsky (v tom horším slova smyslu). Alternativou mohou být dřevěné žaluzie, používané v jižních zemích. Výjimkou bývají velmi moderní puristické interiéry, kam běžné žaluzie dobře zapadají.

STÍN OKENIC

Možná potřebujete kvalitní ochranu před slunečními paprsky. Pak stojí zato zvážit kromě žaluzií i dřevěné okenice žaluziového typu a také všechny typy rolet - oblíbené (a půvabné) bambusové, ale i látkové či klidně papírové. Pokud si vyberete mezi záclonami, závěsy, roletami a žaluziemi, zbývá vám ještě radostný úkol doplnit do okna další dekorace, především květiny.

V KANCELÁŘI STŘÍZLIVĚ

Jako by i okna měla svůj „business look“, v kanceláři byste si rozesmátá sluníčka a velikonoční zajíčky na oknech měli odpustit, i když víte s jistotou, že vám zvedají náladu. Tedy samozřejmě v případě, že kancelář používáte i k reprezentačním účelům a navštěvují vás zde obchodní partneři. Pak je důležité, aby působila stejně důstojně a uměřeně jako vy. Zatímco v bytě vám žaluzie nemusí udělat dobrou službu, v kanceláři bývají mnohem přijatelnější. I tady ovšem dbejte na vhodnou a zajímavou barvu - například jemné pastely v souladu s interiérem budou působit lépe, než nejběžnější neurčitá šedobéž. Kancelář by měla působit jednoduše a upraveně, proto se i při výzdobě oken vyhněte zbytečným komplikacím. Ovšem květiny živé by neměly chybět ani tam, kde pracujete. Mělo by jít o několik větších rostlin v elegantních květnících.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít