OKD se přidaly k likvidaci NWR, přihlásily pohledávku za 22,67 miliardy - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

OKD se přidaly k likvidaci NWR, přihlásily pohledávku za 22,67 miliardy

, čtk,
OKD se přidaly k likvidaci NWR, přihlásily pohledávku za 22,67 miliardy
Zdroj: Tomáš Kubelka, Mladá fronta

Černouhelná společnost OKD, která je od května v úpadku, se přidala k likvidaci své mateřské firmy New World Resources (NWR) Plc s pohledávkou zhruba 22,672 miliardy korun. Napsala to MF Dnes, podle které to uvedl insolvenční správce Lee Louda ve zprávě o své činnosti.

Podle listu ale OKD tyto peníze zřejmě nikdy neuvidí. Jediným větším majetkem NWR Plc totiž byla právě společnost OKD, která sama dluží miliardy. Věřitelé přihlásili soudu pohledávky vůči OKD za více než 23 miliard korun, insolvenční správce však pohledávky za více než 17 miliard korun popřel.

NWR Plc vznikla, když NWR do té doby působící jako NWR NV v Nizozemsku změnila v roce 2011 registraci svého sídla do Velké Británie. Akcionáři společnosti NWR Plc, která je stoprocentním majitelem NWR NV, na počátku letošního listopadu schválili dobrovolnou likvidaci firmy.

OKD už podaly žalobu na NWR NV a jejího tehdejšího spolumajitele Zdeňka Bakalu. Mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku po nich žádá více než 24,5 miliardy korun. Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří Bakalovi.


O situaci v OKD dále čtěte:

Krúpa útočí na Bakalu. Chce mu nechat obstavit majetek

Zadlužené OKD opustí šéf. Nový generální ředitel už nepřijde

Paukner a Otava nabízejí OKD komoditní financování. A plánují, jak ovládnou trh

 Pavol Krúpa