OHL ŽS vydá akcie za 828 milionů. Většinu získá mateřská firma - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

OHL ŽS vydá akcie za 828 milionů. Většinu získá mateřská firma

,
OHL ŽS vydá akcie za 828 milionů. Většinu získá mateřská firma
Zdroj: čtk

Akcionáři brněnské stavební firmy OHL ŽS mohou do začátku března upsat akcie až za 828 milionů korun. Většinu akcií získá hlavní akcionář firmy OHL Central Europe výměnou za pohledávky vůči OHL ŽS.

Velká rvačka o akcie pětky tuzemského stavebnictví se mezi akcionáři pravděpodobně nestrhne. Akcie se totiž budou prodávat za 4406 korun, tedy výrazně za víc, než je cena na kapitálových trzích. Na konci ledna se totiž akcie společnosti daly pořídit na kapitálovém trhu RM-Systém za 2660 korun.

Jistým účastníkem celé transakce bude největší akcionář společnosti OHL Central Europe, která spadá do španělského konglomerátu Obrascón Huarte Lain. Za akcie ale největší vlastník firmy nezaplatí v hotovosti. „Ke zvýšení základního kapitálu emitenta dojde zejména započtením pohledávky hlavního akcionáře za emitentem ve výši 800 milionů korun,“ uvádí prospekt k emisi akcií OHL ŽS. Pokud by se zúčastnili i další akcionáři, což se vzhledem k emisní ceně nedá příliš předpokládat, tak by firma získala z úpisu akcií téměř 830 milionů korun. Náklady na emisi odhaduje společnost na 1,85 milionu korun. Právním poradcem při emisi byla kancelář Weinhold Legal.

Brněnské firmě se v posledních letech příliš nedaří. Za loňské první pololetí prodělala téměř 271 milionů korun. Za rok 2015 pak ztráta dosáhla výše zhruba 588 milionů. Kvůli nepříznivému hospodaření musela firma propouštět.

Největší akcionáři OHL ŽS (podíly v %)
OHL Central Europe 96,54
Obrascón Huarte Lain Construcción 1,19
Jaroslav Šandr 0,19
Maxim Chadzittaskos 0,15
Ostatní akcionáři 1,92

Zdroj: Prospekt k emisi akcií OHL ŽS

Dále čtěte:

Jeden z největších hráčů ve stavebnictví propouští. Kvůli nepovedené zahraniční expanzi

Český výrobce pražců ŽPSV je údajně na prodej. Za víc než miliardu

Společnost OHL údajně jedná o prodeji českého výrobce železničních pražců  ŽPSV.