ODVETA ZA TRAFALGAR - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

ODVETA ZA TRAFALGAR

, Blanka Růžičková Euronews a.s.,
ODVETA ZA TRAFALGAR
Zdroj: Euro.cz

Anglo-francouzská válka o českou vodu

Mezi zahraničními investory, kteří působí v českém vodárenství, se objevily spory, které by mohly přerůst v otevřenou válku. Britská společnost Anglian Water vystoupila letos proti francouzskému vodárenskému koncernu Vivendi v jižních Čechách a v Olomouci. V obou případech protestovala proti způsobu, jakým její konkurent získal nové smlouvy. S Francouzi, tentokrát ze společnosti Suez Lyonnais des Eaux, si příliš nerozumí ani na severní Moravě.
Mediální přestřelky, které se kolem těchto případů rozpoutaly, mají jasný cíl. Firmy nastoupily do boje o Prahu. Do tendru na provozní společnost Pražské vodovody a kanalizace se přihlásily všechny tři (EURO 33/2000). A všechny tvrdí, že je pro ně pražská akvizice natolik atraktivní, že je ani dosavadní zkušenosti neodradí.

Černý Petr Britům.
Ředitel české pobočky Vivendi Water Philippe Guitard nedávno uvedl, že je zklamaný poměry na českém vodárenském trhu. „Nevyvíjely se dobře, a v poslední době se vzájemné vztahy mezi firmami ještě zhoršily, řekl. Upřesnil, že Vivendi nemá žádné problémy s dalším francouzským investorem, firmou
Suez Lyonnais. Výhrady má pouze k britské Anglian Water. Britové napadli vítězství Vivendi v Olomouci. A v Českých Budějovicích se dokonce spor o prodloužení tendru dostal až k soudu. „Takový postup odmítáme a sami bychom nikdy žádnou stížnost ani žalobu nepodali, tvrdí Guitard.
Od anglické formy boje se distancuje i Suez Lyonnais des Eaux. „Nechceme se pouštět do konkurenčních ataků, protože to není dobré pro nikoho, říká mluvčí české pobočky Lada Billardová. Spory kolem výběrových řízení by se však mohly omezit, kdyby pro ně v Čechách existovala jasná pravidla.
Suez Lyonnais je vedle Anglian Water vlastníkem společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace. Společnými majiteli jsou už déle než rok, a zhruba stejně dlouho trvá jejich boj o majoritu. Kvůli sporům o vlastnictví většinového balíku akcií bylo podáno několik žalob. Také na společném řízení firmy se oba majitelé dosud neshodli.
V poslední době se sice situace mírně uklidnila, finanční ředitel české pobočky Suez Lyonnais František Barák však upozorňuje, že to je zřejmě jen dočasné příměří. Obě firmy se nyní připravují na boj o Prahu. „Teď nás zaměstnává pražský tendr, ale do budoucna musíme na severní Moravě prosadit, aby partner respektoval naši pozici významného akcionáře, řekl.

Žába na prameni.
Anglian Water začala akcie společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SMVaK) nakupovat vloni a ve firmě má nyní těsnou nadpoloviční majoritu. Její nákupy tehdy vyprovokovaly i Suez Lyonnais, která již předtím vlastnila v SMVaK téměř třetinový podíl. Boj se vyostřil poté, co se některá města pokusila odstoupit od smlouvy s Brity a snažila se najít cestu, jak akcie prodat za výhodnější francouzskou nabídku. Padlo několik žalob na neplatnost převodů a města, která chtěla původně postupovat společně, se nyní soudí i mezi sebou.
Další kolo těchto sporů bude soud řešit 22. září.
Představitelé Anglian Water tvrdí, že už je žádné rozhodnutí soudu neohrozí. Ze svazku obcí, které se dohodly na společném prodeji akcií, se totiž mezitím vyvléklo město Frenštát a jeho zastupitelstvo rozhodlo, že Britům potvrdí vlastnictví. „I při té nejpesimističtější variantě už máme majoritu jistou, říká za Anglian Water ředitel pro obchodní rozvoj Vojtěch Doležal.
V regionálním tisku severní Moravy se v minulých dnech objevily informace, že se Anglian Water chystá ostatním městům akcie vrátit. Tyto spekulace vyvrací i anglický provozní ředitel Peter Simpson. „Společnost Anglian Water je jejich legitimním vlastníkem, chce zachovat současný stav a je připravena tuto pozici hájit, uvedl v oficiálním vyjádření.
I Britové ovšem připouštějí, že jim žaloby spojené s vlastnictvím těchto akcií komplikují situaci. „Je pravda, že takové spory blokují mnohá rozhodnutí. Pochybnosti o tom, zda jste legitimní vlastník, mohou například zmrazit vyjednávání o dalších investicích, na něž by mohla přispět Evropská unie, vysvětluje Doležal.

Rozladění.
Ředitel koncernu Suez Lyonnais des Eaux pro střední Evropu Jean-Pierre Lambert před časem řekl, že se akvizice do Severomoravských vodovodů a kanalizací příliš nepovedla. „Není v naší filozofii vlastnit i infrastrukturní majetek. Tuto zásadu jsme vlastně porušili jen jednou, a to právě na severní Moravě. A nynější vývoj ukazuje, že to bylo špatně, řekl.
Do akcií společnosti SMVaK, která má základní jmění 3,3 miliardy korun, investovali oba soupeři odhadem po třech miliardách korun. Firma vlastní vodárenskou síť a města už mohou její cenovou politiku ovlivňovat jen z pozice zástupců v představenstvu a dozorčí radě. V obou orgánech mají nadpoloviční většinu. V dozorčí radě šest z devíti členů a další tři jsou zástupci SMVaK. V představenstvu mají obce pět členů, dva lidé jsou ze SMVaK a dva zastupují Anglian Water.
Suez Lyonnais, která má nyní zhruba 44 procent akcií, napříště požaduje zastoupení v orgánech společnosti a informace o vedení firmy. „Odmítají nám je dávat, přestože jsme významný akcionář, stěžuje si Barák.
Říká, že firma přesto neuvažuje o tom, že by ze severomoravské společnosti odešla. Chce v ní zůstat a chce se jako významný akcionář podílet na řízení vodárenské společnosti. „Pokud dospějeme ke konsenzu, nemusíme mít nutně majoritu, řekl Barák.

Pachuť z Olomouce.
Firma Vivendi se do sporů s Anglian Water dostala až koncem loňského roku. Šlo o vodárenskou síť města Olomouc. Místní zastupitelstvo na mimořádném zasedání rozhodlo, že ji pronajme společnosti Vivendi. Britové těsně před zasedáním rozdali radním svou nabídku a upozornili, že se ji opakovaně pokusili předložit už dříve, ale narazili na nezájem. Po urgencích dostali z kanceláře primátora Martina Tesaříka pouze jeden dopis, a to krátce před rozhodujícím zasedáním. V dopise se uvádí, že „v současné době probíhají konzultace, a teprve na základě jejich výsledků bude možné oslovit další potenciální strategické partnery .
Smlouva o nájmu, provozování a údržbě veřejného vodovodu a kanalizace v Olomouci a Uničově byla uzavřena letos na jaře. Společnost Vivendi se v ní spolu se svým partnerem, francouzskou firmou Saur, zavazuje k investicím ve výši 170 milionů korun a k tomu, že dalších 400 milionů poskytne majitelům sítě, tedy oběma městům, jako bezúročnou půjčku na rekonstrukci zanedbané vodovodní a kanalizační sítě. Smlouvy byly uzavřeny na dvacet let.
Anglian Water nabízela městům volné prostředky za prodej akcií provozní společnosti a navrhovala smlouvu na patnáct let. Neobvyklý postup, kdy se obrátil přímo na zastupitele, hájí Vojtěch Doležal takto: „Zvolili jsme tuto formu protestu hlavně proto, že se v tisku objevily zprávy, že jsme žádnou nabídku nepředložili.

Budějovický soud.
Představitelé Anglian Water tvrdí, že budou vždy bojovat proti obcházení pravidel veřejné soutěže. S protestem proti prodloužení smlouvy mezi Vivendi a městem České Budějovice se dostali až k soudu. Českobudějovický okresní soud ovšem 28. června tohoto roku jejich žalobu zamítl. V odůvodnění uvedl, že žalobce neprokázal, že by toto prodloužení ohrožovalo právní postavení žalobce, jeho existenci nebo že by bylo ohroženo právo.
Angličané přesto tvrdí, že byla porušena pravidla zadávání veřejných zakázek, tak, jak je stanoví zákon o obcích. Společnost 1. JVS a její stoprocentní vlastník CTSE, což je česká filiálka francouzských firem Vivendi a Saur, totiž uzavřely letos v dubnu s městem České Budějovice dodatek k původní smlouvě o pronájmu sítí. Ta měla platit až do roku 2008. Nový letošní dodatek prodloužil pronájem o dalších deset let, tedy do roku 2018. Českobudějovičtí radní toto prodloužení odhlasovali, přestože neproběhla veřejná soutěž a záměr na prodloužení smlouvy nebyl zveřejněn na vývěsce třicet dní předem.
Anglian Water proti prodloužení protestovala, protože jí patří Jihočeské vodovody a kanalizace, které hospodaří v regionu, který obepíná českobudějovickou síť. Propojení by považovala za výhodné i vzhledem k dotacím, které Evropská unie poskytuje na vodárenské projekty. Ve svých plánech proto počítala, že až vyprší původní smlouva, bude se ucházet i o pronájem v Českých Budějovicích.

Prodloužení v Plzni.
Firma CTSE, kterou Vivendi a Saur založily v České republice pro účast v regionálních vodárenských společnostech, čelí obvinění i v Plzni. Platnost nájemní smlouvy mezi plzeňským magistrátem a její akvizicí Vodárnou Plzeň tam zpochybnili zástupci sdružení Děkujeme, odejděte. Podnětem pro zkoumání smlouvy a žalobu, kterou podali začátkem června, bylo loňské prodloužení pronájmu o dalších téměř deset let. Plzeňský magistrát ho Vodárně Plzeň prodloužil dodatkem k původní dvanáctileté smlouvě z roku 1996, a to až do roku 2017. Žalobce Dalibor Pech tvrdí, že smlouva neplatí, protože ji předem neschválilo zastupitelstvo, a byl tak porušen zákon o obcích. Uvádí rovněž, že kdyby společnost ovládaná firmou CTSE lépe hospodařila, mohla být v Plzni cena vody nižší.
Primátor města Jiří Šneberger tvrdí, že smlouva platí. Je přesvědčen, že plzeňský magistrát zákon neporušil. K ceně vody řekl, že nynějších 29,4 koruny za kubík je pod celostátním průměrem a tato cena se bude podle dodatku smlouvy až do roku 2017 zvedat maximálně o inflaci.
Ředitel české pobočky Vivendi Philippe Guitard, který je zároveň předsedou představenstva CTSE, konstatuje, že ho tyto útoky už unavují. „Tolik pozornosti a kontrol, které jsme zaznamenali v Plzni nejen z magistrátu, ale i z finančního úřadu, si snad žádná jiná firma ani nedovede představit,“ řekl.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze