Odstřel chladících věží jaderné elektrárny v Německu komplikuje koronavirus - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Odstřel chladících věží jaderné elektrárny v Německu komplikuje koronavirus

,
Odstřel chladících věží jaderné elektrárny v Německu komplikuje koronavirus
Zdroj: dpa picture alliance / Alamy / Alamy / Profimedia

Energetický koncern EnBW plánoval likvidaci dvou chladících věží jaderné elektrárny Philippsburg. Termín akce mu komplikuje šíření pandemie čínského viru. I když už má potřebná povolení, k odstřelu nedojde dříve než ve druhé polovině května. Na uvolněné ploše má vzniknout nová rozvodna elektrické sítě.

Společnost EnBW se rozhodla, že dvě chladící věže jaderné elektrárny Philippsburg půjdou k zemi pomocí trhaviny. Jedná se o rychlý a bezpečný způsob, jak se betonových obrů zbavit, uvedla energetická firma.

Plány jí ale překazilo šíření nového wuchanského viru SARS-CoV-2. V Německu se již nakazilo 36 tisíc lidí (stav ve středu odpoledne 25. 3. – pozn. red.) a vláda po počátečním váhání nařídila zákaz shromažďování více než dvou osob na veřejnosti.

Proto termín pro případnou demolici připadá v úvahu nejdříve 14. května. Datum je ale otevřené a záleží na vývoji pandemie, napsala agentura DPA.

Druhý blok elektrárny ležící ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko byl odstaven na konci loňského roku. EnBW chce na místě chladících věží vybudovat rozvodnu elektrické sítě provozovatele TransnetBW.

Ta má sloužit k přenosu obnovitelné energie ze severu Německa z větrných parků na jih, kde je řada průmyslových podniků. Region je také hustě osídlen.

Energetická firma oznámila, že bude společně s úřady pečlivě sledovat vývoj pandemie koronaviru a přistoupí k demolici chladicích věží v souladu se všemi bezpečnostními požadavky. V Německu došlo v minulosti k demolici chladících věží pomocí trhaviny už ve více než 50 případech.

Zdroj: enbw.com, sueddeutsche.de

Odstřel chladících věží jaderné elektrárny v Německu komplikuje koronavirus
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze