Odstraňování zdravotních problémů

29. srpna 2007, 19:37 - Brian Burnsed
29. srpna 2007, 19:37

Inovace v péči o zdraví přichází z neočekávaného zdroje

Sluneční brýle, které částečně vracejí zrak slepci. Přístroj, jenž zabraňuje chronické bolesti. Tyto zázraky jsou možné, protože výrobce čipů Texas Instruments (TI) nalezl důležitý nový prostor pro růst: high-tech zdravotnictví.
Příběh Beth McDonaldové odhaluje, jak tento vývoj může změnit život pacientů. Téměř před dvaceti lety upadla a poškodila si nervy na levé noze. Zranění jí přineslo natolik nesnesitelnou chronickou bolest, že strávila posledních sedmnáct let na invalidním vozíku, podstoupila 28 operací a nakonec jí byla noha amputována. Poté jí koncem roku 2005 lékař řekl o stimulaci míchy, novém způsobu léčení chronické bolesti. Implantoval jí do spodní části zad zařízení o velikosti lepicí pásky Eon od společnosti Advanced Neuromodulation Systems. Jde o mikroprocesor od Texas Instruments s velmi nízkou spotřebou energie. Tento prostředek na utišování bolesti vysílá do míchy jemné elektrické impulzy, které překrývají signály nervového systému. McDonaldové je nyní 41 let, bez problémů chodí s protézou a nedávno zdolala 219 schodů na vrchol majáku svatého Augustina na Floridě. „Hrála jsem si s dcerou na hřišti, což jsem nikdy nemohla,“ říká, „až mě to rozplakalo.“
V závodě o pomoc pacientům, jako je Beth McDonaldová, má TI mnoho konkurentů. Společnost Plano z Texasu se zaměřuje na vysokorychlostní čipy, které stejně jako implantát Eon spotřebovávají méně energie. Konkurent Intel vyvíjí síť senzorů, které lékařům pomáhají monitorovat starší a invalidní pacienty. IBM a holandská společnost Philips Electronics, zaměřující se na spotřební výrobky, také expandují do léčebných procesů, které spoléhají na vysoce vyvinuté čipy. Výsledkem je rychlý růst trhu léčebných polovodičů - o dvanáct procent ročně -, říká průzkum společnosti Databeans z Rena v Nevadě. V roce 2012 by trh mohl dosáhnout 4,6 miliardy dolarů, přičemž v loňském roce to bylo 2,4 miliardy dolarů. Na rozdíl od toho se v první polovině roku 2007 celkový trh s čipy podle Asociace polovodičového průmyslu zvýšil pouze o 2,1 procenta.
Několik desítek let inovačního úsilí postavilo Texas Instruments do čela výrobců čipů. Jeho objevy v přenosech signálů například pomohly tomu, aby hudba a obraz byly na síti všudypřítomné. Společnost také pomohla zmenšit objemné mobilní telefony z devadesátých let minulého století na dnešní malé přístroje. Přestože lékařské projekty Texas Instruments znamenaly ve výnosech společnosti za minulý rok částečku v hodnotě 200 milionů z celkových 14,3 miliardy dolarů, podle manažerů se v nich skrývá obrovský potenciál. „Začnete-li mluvit o prodloužení života, pak jsou tyto projekty opravdu velmi hodnotnými aktivitami,“ říká Ron Slaymaker, viceprezident pro vztahy s investory.
Jedním ze způsobů rozšíření podnikání je přímá investice do začínajících firem. Naposledy se TI stal partnerem společnosti InCube Labs, která vyvinula „žaludeční stimulátor“, který používá elektrické šoky k otupění bolestí z hladu a pomáhá smrtelně obézním pacientům hubnout. Texas Instruments sestavil elektrický obvod, který vyvolává pulzy ve správné frekvenci, aniž by se vybíjela baterie, a proto se jeho součásti nemusejí tak často měnit.
Strategie TI sledují i časem prověřenou miniaturizaci. Společnost nabízí čipy společnostem, které se pokoušejí zmenšovat současné lékařské přístroje - od monitorů krevní glukózy až po elektrokardiografy -, aby je mohli používat zákazníci při sledování svého zdraví i doma. „Nemocnice je nejdražší hotel, do něhož se můžete dostat. Nechoďte tam,“ říká Doug Rasor, viceprezident Texas Instruments pro záchranné lékařské technologie. Nedávno General Electric zmenšil s pomocí TI vlastní ultrazvukový přístroj natolik, že připomíná laptop, takže těhotné matky mohou pozorovat svá děťátka v pohodlí obývacího pokoje.
Texas Instruments také velmi intenzivně spolupracuje v lékařství s vědci z Univerzity Jižní Kalifornie a se začínající firmou Second Sight na zmírnění slepoty vyvolané očními chorobami. Společně vytvořili sítnicový implantát, který převádí kamerové záběry na neutrální impulzy, jež slepec vnímá jako tmavé či světlé skvrny. Po čase se pacienti naučí rozlišovat tyto vjemy jako objekty, což jim dává jistou schopnost orientovat se podle zraku, přestože nevidí.
Tým vyzkoušel sítnicový systém Argus 16 na šesti lidech. Jedním z nich byl Terry Byland, který je slepý čtrnáct let. Od roku 2004, kdy získal Argus, se jeho představivost neustále zlepšovala a mozek se postupně přizpůsoboval digitálním vjemům, které dostával přes mikroprocesor TI z videokamery na brýlích. Byland má osmnáctiletého syna, kterého neviděl od jeho pěti let. „Nyní vidím jeho stín pohybující se přede mnou,“ říká Terry Byland.

Nová oblast Silicon Valley Texas Instruments čelí slabší poptávce na trhu s mobilními telefony, a proto pomáhá vyvíjet příští generaci lékařských přístrojů, které používají vysokorychlostní čipy:

ARGUS 16sítnicový implantát Second Sight/USC
Na sluneční brýle připevněná kamera posílá záběry do bezdrátového přijímače, který je převádí na pacientovu sítnici. Při použití Argus 16 slepci vidí základní stíny v černé, šedé a bílé barvě a dokážou rozlišit například talíř od sklenice nebo vidličky.

EON Advanced Neuromodulation Systems (ANS)
Eon se implantuje do spodní části páteře a vysílá podél míchy elektrické signály.
Elektrické impulzy blokují nervové buňky, které přenášejí signály o bolesti do mozku. Ovladatelný kontrolní přístroj umožňuje pacientovi určovat intenzitu impulzů.

LOGIQ E General Electric
Redukuje téměř dvousetkilogramový ultrazvukový přístroj do velikosti laptopu.
Lze jej snadno přenést do operačního sálu kdekoli na světě nebo jej mohou pacienti používat doma.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít