Odstoupení od smlouvy o užívání budovy nebo její části na časový úsek

06. ledna 2003, 00:00 - JUDr. Dana Chomátová
06. ledna 2003, 00:00

poradna S manželem jsme se zúčastnili prezentace firmy, která nabízela tzv. "time-sharing" nemovitostí u moře, a na této prezentaci jsme uzavřeli smlouvu. Doma jsme si celou věc v klidu rozmysleli a chtěli bychom od této smlouvy odstoupit, bojíme se však možných sankcí (storno poplatku).

poradna

S manželem jsme se zúčastnili prezentace firmy, která nabízela tzv. „time-sharing“ nemovitostí u moře, a na této prezentaci jsme uzavřeli smlouvu. Doma jsme si celou věc v klidu rozmysleli a chtěli bychom od této smlouvy odstoupit, bojíme se však možných sankcí (storno poplatku). Je možné od smlouvy odstoupit bez nepříznivých finančních následků?

Tzv. time-sharingové smlouvy (smlouvy o užívání budovy nebo její části na časový úsek) jako zvláštní typ spotřebitelských smluv nově upravuje Občanský zákoník (Obč. zák.). Tato právní úprava, účinná od 1. 7. 2002, rozšiřuje obecnou ochranu spotřebitele a garantuje mu možnosti odstoupení od smlouvy. Spotřebitel má podle § 63 Obč. zák. právo odstoupit od smlouvy ve lhůtě: a) 15 kalendářních dnů od uzavření smlouvy bez uvedení důvodu; b) 3 měsíců od uzavření smlouvy, jestliže smlouva neobsahuje všechny náležitosti uvedené v § 58 Obč. zák. (pokud smlouva neobsahuje některou z těchto náležitostí, není neplatná, spotřebitel však má právo v tomto případě od smlouvy odstoupit; jestliže však jsou chybějící náležitosti v průběhu této lhůty řádně předány, má spotřebitel právo odstoupit od smlouvy s uvedením důvodu ve lhůtě 15 kalendářních dnů od poskytnutí těchto náležitostí); c) 15 kalendářních dnů ode dne uplynutí tříměsíční lhůty s uvedením důvodu, jestliže poskytovatel neposkytne spotřebiteli stanovené náležitosti ani do 3 měsíců od podpisu smlouvy a spotřebitel neuplatní právo na odstoupení od smlouvy v tříměsíční lhůtě; d) 3 měsíců od sjednaného termínu dokončení rozestavěné budovy či její části, jestliže nebyla v tomto termínu dokončena řádně a včas. Uplatní-li takto spotřebitel právo na odstoupení od smlouvy, má poskytovatel právo pouze na náhradu prokazatelně vynaložených výdajů spojených s uzavřením a následným odstoupením od smlouvy. Uplatnění práva na odstoupení od smlouvy nesmí být ze strany poskytovatele spojováno s žádnými dalšími finančními nároky.

Vaše dotazy určené advokátce Daně Chomátové včetně dotazů osobní povahy, na které bude odpovídat zkušená psycholožka Lenka Machačová, posílejte na níže uvedenou adresu nebo e-mail:

Týdeník Profit Rubrika „Styl“ - poradna Vinohradská 1511/230, 100 00 Praha 10 e-mail: styl@profit.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít