ODS v městech posílila

13. listopadu 2006, 00:00 - (pk, čtk)
13. listopadu 2006, 00:00

KOMUNÁLNÍ VOLBYPardubický krajVe třech ze čtyř bývalých okresních měst Pardubického kraje zvítězila v komunálních volbách ODS. Pouze ve Svitavách tuto stranu předstihlo Sdružení pro město Svitavy.Komunální volby v Pardubickém kraji vyhrála opět ODS, pro kterou hlasovalo celkem 26,19 procentavoličů.

KOMUNÁLNÍ VOLBY

Pardubický kraj

Ve třech ze čtyř bývalých okresních měst Pardubického kraje zvítězila v komunálních volbách ODS. Pouze ve Svitavách tuto stranu předstihlo Sdružení pro město Svitavy.

Komunální volby v Pardubickém kraji vyhrála opět ODS, pro kterou hlasovalo celkem 26,19 procenta

voličů. Nezávislí kandidáti dostali celkem 18,62 procenta hlasů. Třetí nejúspěšnější byla ČSSD, která získala 14 procent hlasů.

Nejvíce mandátů však získali nezávislí kandidáti - celkem 2872. Druhý největší počet křesel obsadí lidovci - celkem 406. Lidé navržení ODS získali 330 mandátů, ČSSD uspěla s 256 kandidáty, komunisté s 220, SNK ED se šedesáti osmi a Strana zelených s osmnácti.

Voleb v kraji se zúčastnilo 50,66 procenta voličů, což je o 0,65 procentního bodu více než před čtyřmi lety.

PARDUBICE MAJÍ NOVÉHO PRIMÁTORA

Radnici krajského města povede v příštích čtyřech letech koalice složená z ODS, Sdružení pro Pardubice (SPP), ČSSD a KDU-ČSL. Složení vedení města se proti předchozímu stavu příliš nezmění - po minulých volbách vládla ODS s SPP a ČSSD, lidovci s komunisty byli v opozici.

Lídr kandidátky občanských demokratů Jaroslav Deml se stal novým primátorem. Dosavadní náměstek byl jediným kandidátem. Posty radních získalo šest občanských demokratů, dva členové SPP a po jednom zástupci sociálních demokratů a lidovců. Ze tří na čtyři se rozšířil počet náměstků primátora - jsou jimi Alexandr Krejčíř a Jan Kislinger za ODS, Michal Koláček za SPP a Jiří Ascherle za ČSSD.

Do vedení města se vedle komunistů nedostala ani Strana zelených. „Mají zájem spolupracovat, zatím ale zůstanou konstruktivní opozicí,“ uvedl Deml. Lídr sdružení Zelená pro Pardubice Jan Linhart s výsledkem spokojen není.

„Ze strany ODS to je menší podraz. Původně jsme jim navrhovali koalici ještě s KDU-ČSL, i když by byla křehká, a jim se to líbilo. Za dalších 24 hodin ale vzkázali, že se domluvili s SPP a ČSSD. Jsme zahnáni do opozice, ale nějak zaťatí kvůli tomu určitě nebudeme,“ uvedl Jan Linhart.

ODS získala v letošních komunálních volbách 15 mandátů - o jeden méně než před čtyřmi lety, přestože nyní získala více procent hlasů. O jednoho zastupitele posílilo naopak SPP s osmi mandáty. ČSSD vynesl volební zisk stejně jako v roce 2002 sedm křesel, KDU-ČSL dvě, KSČM oslabila o tři zastupitele a má čtyři mandáty. Nově jsou členy pardubického zastupitelstva i členové sdružení Zelená pro Pardubice složeného ze Strany zelených a nezávislých kandidátů, které získalo tři křesla.

PRIORITOU CHRUDIMI JE URYCHLENÍ OBCHVATU

Nového starostu má také Chrudim. Stal se jím lídr ODS Jan Čechlovský. Ten v čele radnice vystřídal svého stranického kolegu Ladislava Libého, který se v červnu stal poslancem. Místostarosty jsou Petr Řezníček z SNK ED, Pavel Kobetič z ODS a Roman Málek z Koalice pro Chrudim. V sedmičlenné radě má ODS tři zástupce, SNK ED dva a Chrudimská volba a Koalice pro Chrudim po jednom.

Jan Čechlovský, který byl dosud místostarostou, za hlavní prioritu radnice pokládá urychlení stavby obchvatu města. Příští rok by se podle něj mohlo začít s výkupy pozemků a v roce 2008 začít stavět. Celý obchvat by mohl stát na konci volebního období. „Cílem radnice také bude přilákat investory do průmyslové zóny,“ řekl Čechlovský. V opozici zůstanou sociální demokraté a komunisté. Před čtyřmi lety se ODS dohodla na koalici se Sdružením nezávislých a ČSSD, sociální demokraty po roztržce s vedením radnice vystřídali v létě 2004 zástupci Chrudimské volby a KDU-ČSL s US-DEU, kteří kandidovali společně.

Chrudimsko zároveň volilo nového senátora. Pozici nakonec těsně - o pouhých 24 hlasů - obhájil Petr Pithart (KDU-ČSL). Dosavadní starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová (ODS) nakonec neuspěla.

ÚSTÍ NAD ORLICÍ: ODS MÍSTO ČSSD

Také v Ústí nad Orlicí si ODS polepšila - získala o jednoho zastupitele více. Za občanskými demokraty zůstala obě Sdružení nezávislých kandidátů s pěti a čtyřmi mandáty. ČSSD obsadí čtyři křesla, po třech získali komunisté a lidovci.

Novým starostou se stal dvaapadesátiletý výtvarník Richard Pešek z ODS. V čele radnice vystřídal občanského demokrata a poslance Jiřího Čepelku, který bude nadále neuvolněným místostarostou. Ve volbách vítězná ODS bude na radnici vládnout v koalici se Sdružením nezávislých kandidátů II a ČSSD. Koalice má v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu 17 hlasů.

Zastupitelé dále na pozice uvolněných místostarostů zvolili Luboše Bäuchela ze sdružení nezávislých a sociálního demokrata Zdeňka Ešpandra. V devítičlenné radě má ODS čtyři křesla, nezávislí tři a ČSSD dvě. V opozici je Sdružení nezávislých kandidátů I, KDU-ČSL a KSČM.

Za hlavní prioritu radnice v nadcházejícím volebním období Pešek pokládá rekonstrukci secesní Hernychovy vily na muzeum a kulturní centrum. „Celkové náklady činí asi 35 milionů korun, z nichž asi 20 milionů korun zaplatí dotace,“ řekl. Město chce opravit i objekt takzvané malé scény, která má být moderním centrem volného času pro mladé lidi.

V plánech města je také zahájení projektu rekonstrukce kanalizací a čistírny odpadních vod za zhruba 450 milionů korun. Radnice hodlá dál bojovat za to, aby budoucí rychlostní silnice z Hradce Králové do Olomouce vedla severní trasou kolem Ústí nad Orlicí.

VE SVITAVÁCH VYHRÁLO SDRUŽENÍ PRO MĚSTO

Voliči ve Svitavách opět preferovali Sdružení pro město Svitavy, které získalo devět mandátů. Po šesti křeslech mají ODS a ČSSD, tři zastupitelé jsou z KSČM, dva z KDU-ČSL. Na radnici bude vládnout široká koalice, v opozici zůstanou jen komunisté.

Novým starostou města se paradoxně stal zástupce nejslabší z těchto stran -jednašedesátiletý lidovec Jiří Brýdl, který v čele města stál již v letech 1990 až 2000. Brýdl byl od roku 1996 senátorem, po opětovném zvolení do horní komory v roce 2000 na funkci starosty rezignoval. Letos do Senátu nekandidoval. Ke Sdružení pro město má Brýdl blízko. Sdružení zakládal a v roce 1998 se za něj stal starostou. Do KDU-ČSL vstoupil v roce 1999. Dosavadní starosta Václav Koukal ze Sdružení pro město v říjnu vyhrál senátní volby na Svitavsku a o místo v čele radnice se neucházel.

Na pozice místostarostů zastupitelé zvolili Marcelu Sezemskou ze Sdružení pro město, Pavla Havíře z ČSSD a Jaroslava Klodnera z ODS. V sedmičlenné radě mají Sdružení pro město, ODS a ČSSD po dvou křeslech a lidovci jedno.

„Hlavní prioritou radnice bude výstavba nového domova důchodců a získání co nejvíce peněz z fondů Evropské unie,“ řekl Brýdl po svém zvolení. Mezi cíle města patří i získání dalšího investora do průmyslové zóny a investice do sportovních zařízení.

PRAVICE OVLÁDLA I DALŠÍ MĚSTA

ODS byla úspěšná i v řadě dalších velkých měst kraje. Například starostou Vysokého Mýta na Orlickoústecku se stal dosavadní místostarosta Martin Krejza. Novým místostarostou města byl zvolen nestraník František Jiraský (nestraníci). Členy rady města se kromě Krejzy a Jiraského stali Eva Tomášková a Luděk Hejhal za ODS, Jiří Junek a Helena Kejzlarová za KDU-ČSL a Jiří Podroužek za SNK ED. V opozici budou ČSSD, komunisté a sdružení nezávislých se Stranou zelených po jednom.

Starostou Litomyšle na Svitavsku se stal podnikatel Michal Kortyš z ODS. Dosavadní lidovecký starosta Jan Janeček je nyní prvním místostarostou, o jednu pozici „klesl“ i Vladimír Novotný z ODS, který nyní bude druhým místostarostou. V radě města zasednou vedle ODS a lidovců i zástupci ČSSD, SNK ED společně s nezávislými a nestraníci.

Graf

NEZAMĚSTNANOST V PARDUBICKÉM KRAJI (míra nezaměstnanosti v procentech podle okresů)

průměr kraje 6,5

Chrudim

6,3

Pardubice

5,1

Svitavy

9,4

Ústí nad Orlicí

6,1

Pramen: MPSV, údaje za říjen 2006

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2006 (počet získaných mandátů)

Pardubice

ODS

15

Sdružení SNK ED, NK

8

ČSSD

7

KSČM

4

Sdružení SZ, NEZ, NK

3

Koalice KDU-ČSL, nestraníci

2

Chrudim

ODS

8

SNK ED

5

ČSSD

5

Koalice KDU-ČSL, nestraníci

3

Volba pro město

3

KSČM

3

Svitavy

Sdružení nestraníci, NK

9

ČSSD

6

ODS

6

KSČM

3

KDU-ČSL

2

Ústí nad Orlicí

ODS

8

SNK I

5

ČSSD

4

SNK I

4

KDU-ČSL

3

KSČM

3

Tabulka

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Rozloha kraje: 4519 km2

Počet obyvatel: 505 584 (červen 2005)

Sídelní město: Pardubice

Nezaměstnanost: 6,5 % (říjen 2006)

HDP na obyvatele: 230 880 Kč (rok 2004)

Pramen: ČSÚ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít