Odpočet DPH oživí automobilový trh

18. dubna 2009, 00:00 - Tomáš Johánek
18. dubna 2009, 00:00

Podnikatelé mohou od 1. dubna při nákupu nového vozu u všech osobních automobilů uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty. Počítá s tím novela příslušného zákona. Netrpělivě na ni čekaly zejména automobilky, které si od tohoto opatření slibují oživení trhu.

Autor: Jakub Stadler

První měsíce letošního roku byly ve znamení propadu prodeje zejména lehkých užitkových vozů. Podnikatelé čekali na možnost nákupu osobních vozů bez DPH. Až dosud si mohli daň odečítat jen u aut vybavených speciální pevnou mřížkou. Tu si často nechávali namontovat i do osobních aut, jako užitkové pak vykazovali i některé verze luxusních značek. Nebyl tedy žádný problém potkat na silnicích vozy značek Jaguar, Mercedes, BMW a dalších vybavené mřížkou a zařazené do kategorie lehkých užitkových vozidel. Toto opatření přitom nemělo v Evropě obdoby.

„V evropských zemích existují různé úpravy možnosti odpočtu DPH při nákupu osobních vozů používaných pro podnikání. Ať už je to podle počtu ujetých kilometrů pro potřeby podnikání a pro soukromé potřeby, nebo podle počtu pracovních dní v týdnu,“ říká tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.

Zájem o užitková auta opět stoupne Podle podnikatelů je novela vítanou zprávou pro firmy, které tak ušetří na nákladech. „Očekáváme, že díky možnosti odpočtu DPH při nákupu nového auta dojde k oživení poptávky a prodeje zejména u užitkových aut,“ uvedl již dříve prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že možnost odpočtu DPH letos zvýší prodeje až o 15 tisíc. Také podle marketingového ředitele BMW ČR Petra Minaříka přinese opatření všeobecné oživení trhu. OD DUBNA BEZ MŘÍŽKY Od počátku dubna si může každý podnikatel, který je plátcem DPH, odepisovat tuto daň nejen při koupi nového nákladního či lehkého užitkového vozu, ale také při koupi osobního vozu určeného k podnikání. Podnikatel, který si koupí auto bez DPH, může ale očekávat důslednější kontrolu vedení knihy jízd a zejména rozlišování služebních a soukromých jízd. Pevné mřížky se už do nových automobilů montovat nebudou. „Samozřejmě se to projeví zejména při prodeji sedanů, protože firemní zákazníci dosud sáhli raději po provedení kombi,“ uvedl s tím, že dovozce žádné speciální akce související s novelou nechystá. Podle Tunkla by toto opatření mohlo pomoci zvýšit letošní prodej osobních vozů oproti loňsku o desítky procent, nákupy ale bude částečně brzdit ekonomická krize. Podnikatelům prý chybějí peníze na nová auta**

Jak už bylo řečeno, automobilky rozšíření odpočtu DPH vítají. Podle manažera pro firemní vozy společnosti GM Southeast Europe Zbyňka Janečka tento záměr určitě přispěje k rozhýbání tuzemského prodeje automobilů. „Sníží se pořizovací ceny, zrychlí se lhůty obnovy vozového parku. Stejně tak se všem společnostem plošně sníží náklady na provoz jejich autoparků, což je v tuto chvíli pozitivní,“ uvedl.

Odpočet DPH by ale měl pomoci i „obyčejným“ podnikatelům, jelikož velká část z nich automobil při své činnosti využívá. Z podnikatelských řad však také zaznívají hlasy, že návrh výraznější zlepšení nepřinese, nové zakázky totiž firmám nezařídí. „Návrh drobným podnikatelům pomůže, pokud ovšem vůbec budou mít na nové auto prostředky,“ míní Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. Ještě příkřeji se k opatření staví Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků, podle níž nepomůže, protože hlavním problémem malých a středních podniků bude najít zakázky, které by mohly realizovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít