Odložená exekuce

12. prosince 2008, 15:15 - Ondřej Hergesell
12. prosince 2008, 15:15

Řetězec s elektronikou zatím nemusí platit firmě AXP 53 milionů korun

Společnost Datart International, jeden z největších prodejců elektroniky v České republice, zažehnala hrozbu exekuce na 53 milionů korun kvůli sporu se společností AXP. Alespoň do února. „Soud vyhověl naší žádosti na odklad vykonavatelnosti rozhodčího nálezu, který nám nařídil zaplatit AXP zmiňovanou sumu. Návazně na to byla pozastavena i exekuce,“ řekl týdeníku EURO šéf Datartu Pavel Sláma. Řetězec zároveň podal žalobu na zrušení rozhodčího nálezu – jednání v této záležitosti se mělo původně uskutečnit minulý týden v úterý, ale bylo odloženo na únor příštího roku.

Polovičatá dodávka AXP se s Datartem soudí kvůli neoprávněnému užívání softwaru na řízení prodejen, logistiky, ekonomiky či skladového hospodářství, který IT firma pro elektrořetězec vyvíjela od roku 2005 do loňska. Spor řešil – podle vzájemného ujednání ve smlouvě – Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, který 3. října vydal takzvaný rozhodčí nález. Podle něj musí Datart žalující straně zaplatit téměř 48,5 milionu korun, úroky z prodlení a právní náklady, což v současnosti činí asi 53 milionů. Důvod? Datart využívá informační systém vyvinutý společností Axperience, která byla předchůdcem firmy AXP, ačkoliv od smlouvy na dodávku softwaru odstoupil.
Sláma však svou firmu hájí: „Považuji to za bezmeznou drzost a cynismus představitelů AXP, respektive Axperience. Informační systém programovali místo předpokládaných několika měsíců téměř tři roky, a nakonec nám předložili software, který měl o třetinu nižší funkcionalitu, než jsme na začátku požadovali. Také neustále bojovali s nedostatkem lidí i peněz, takže jsme si značnou část systému museli dodělat vlastními silami interně, což nás stálo spoustu času, energie i finančních prostředků.“ Šéf řetězce dodává, že ačkoliv Axperience vyhrála tendr na dodávku informačního systému s cenou sedm milionů korun, Datart jí prý během trvání „spolupráce“ zaplatil více než dvojnásobek. „Několikrát přišli s požadavkem na přednostní úhrady z důvodu neschopnosti platit své zaměstnance, takže jsme jim peníze posílali ještě dříve, než nás zavazovala smlouva. Také jsme si sami platili softwarové licence od Microsoftu a Oraclu, nebo jsme si přímo od dodavatelů kupovali servery, ačkoliv to mělo být součástí dodávky od Axperience,“ tvrdí Sláma.

Nepřenositelná práva V květnu 2007 Datart od smlouvy odstupuje a nastává zřejmě klíčový moment celého sporu: zatímco Axperience považuje systém za ukončený a předaný, Datart označuje software za nefunkční, a následně si ho vlastními silami dodělává. Od té doby už spor řeší právníci. Axperience v létě podává na elektrořetězec trestní oznámení za neoprávněné užívání autorských práv k softwaru, a na podzim pak předává spor rozhodčímu soudu. V lednu letošního roku se Axperience rozděluje na dvě entity, část obchodního jmění přebírá společnost Webcom, zbytek Axperience se přejmenovává na AXP a jediným akcionářem firmy se stává kyperská společnost W.P.R.G. Limited.
V rámci rozhodčího řízení následně každá ze stran dodává rozhodci Ondřeji Novákovi různé dokumenty, listiny a další důkazy včetně znaleckých posudků. Třetího října pak rozhodce vydává rozhodčí nález, v němž uvádí, že nárok vznesený žalobcem (tedy firmou AXP) byl vznesen důvodně a nařizuje Datartu zaplatit. „Což my rozporujeme. Informační systém nebyl v rámci takzvaného akceptačního řízení nikdy předán, protože v něm byly nalezeny závažné chyby a nedostatky, které jsme následně vlastními silami museli dodělávat. Tím podle našeho názoru přecházejí práva na systém na Datart,“ soudí Sláma. To rozporuje Michal Zahradníček, spolumajitel společnosti Webcom, která převzala část aktiv Axperience: „Autorské právo nezná žádný pojem sdíleného vývoje, nebo přesunu práv. Ty zůstávají stále na tvůrci a jsou nepřenositelné.“ Jediný člen představenstva AXP, Vlastimil Šafránek, na zaslané otázky týkající se sporu neodpověděl.

Účty v exekuci Poté, co rozhodčí nález, který Datartu uložil povinnost zaplatit, nabyl právní moci, společnost AXP požádala o vyhlášení exekuce na elektrořetězec – kvůli nezaplacení 53 milionů korun. Soud pak v listopadu přidělil provedení exekuce Exekutorskému úřadu Praha 6, který patří právníkovi Janu Grosamovi. Ten vydal exekuční výměry na několik účtů elektrořetězce a nyní čeká, jak dopadne odvolání Datartu. „K případu nemohu poskytovat žádné podrobnosti, je však možné konstatovat, že exekuce probíhá a byly provedeny všechny základní zajišťovací úkony. Žádné zabavování a prodávání majetku do rozhodnutí o odvolání nehrozí,“ řekl Grosam týdeníku EURO. Že by však Datart spornou sumu deponoval na speciální účet, ke kterému by měl přístup jen exekutor, popírá. „Máme postiženo několik účtů Datartu v souvislosti s tímto sporem, s kterými nelze disponovat, avšak peníze přímo pod kontrolou našeho exekutorského úřadu nemáme,“ dodává Grosam.
Sláma je přesvědčen, že Datart nakonec nebude muset platit nic, aktuálně totiž usiluje o zrušení rozhodčího nálezu a také o zamítnutí návrhu na nařízení exekuce. „S ohledem na vady řízení před rozhodčím soudem a vady nálezu očekáváme jeho zrušení a následné nové projednání sporu. Tedy pokud bude společnost AXP na projednání stále trvat,“ naznačuje Sláma, že se Datart chystá do protiútoku. „Máme za AXP pohledávky související s tvorbou informačního systému ve výši, která výrazně přesahuje sumu, již máme zaplatit my jim. Připravujeme proto další právní kroky, které nebudeme momentálně komentovat,“ říká. A uzavírá: „Ale i kdybychom měli 53milionovou pokutu zaplatit, nebylo by to pro Datart fatální. Pro běžného člověka je to, zcela logicky, nepředstavitelná suma, ale v rámci firmy se čtyřiceti prodejnami to není život ohrožující. Představuje to asi hodnotu skladu dvou prodejen, pouhé jedno procento z našeho ročního obratu.“

BOX
Datart International - V Česku provozuje 29 obchodů se spotřební elektronikou.
- Ve finančním roce 2007/2008 vykázala firma čistý zisk 79 milionů a tržby 4,64 miliardy korun.
- Datart je součástí mezinárodní obchodní skupiny KESA Electricals.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít