Odepisované strojírny dobývají ztracené pozice,

26. dubna 2004, 00:00 - PETR HAVEL
26. dubna 2004, 00:00

Na příkladu vašeho podniku lze doložit, že i český výrobce zemědělské techniky může proti zahraniční konkurenci uspět. Jaký je recept?

říká Pavel Záhořík, obchodní ředitel divize a. s. RAV AK - Strojírny Rožmitál Na příkladu vašeho podniku lze doložit, že i český výrobce zemědělské techniky může proti zahraniční konkurenci uspět. Jaký je recept? Univerzální recept pochopitelně neexistuje. Pokud se ale týká našeho podniku, myslíme si, že můžeme zákazníky oslovit především tím, že nabízíme zemědělské stroje ve stejné kvalitě jako zahraniční konkurence, ale levněji. Naším heslem je: „Nabídnout stejně nebo více za nižší cenu.“ Navíc chceme a myslíme si, že na tuzemském trhu jsme firma s nejlepším servisem. Jsme totiž kdykoli připraveni se zákazníkem komunikovat a v sezoně, kdy je to nejvíce potřeba, jsme schopni do 24 hodin od nahlášení jakékoli poruchy odstranit závadu, aby byl stroj opět schopen provozu. A kromě toho jsou i naše náhradní díly ve srovnání se zahraniční konkurencí nejlevnější, v průměru o 30 až 40 procent. Jste konkurenceschopní i v zahraničí? Zahraniční obchodní aktivity, to je věc, která v Rožmitále nikdy v minulosti neexistovala, ale to se právě mění. Začali jsme se zúčastňovat zahraničních zemědělských výstav - letos v únoru jsme prezentovali naše stroje na výstavě Agritech Kielce v Polsku a v březnu na Agro + Mash Expo v Budapešti v Maďarsku, samozřejmě jsme byli letos na Techagru v Brně. Do Polska a Maďarska jsme již také realizovali první dodávky, rádi bychom ale pronikli i do tradičních pícninářských oblastí Německa, Irska a Anglie, kde bychom měli v průběhu tohoto roku také vystavovat. Důležité zároveň je, že se nám podařilo obnovit subdodávky pro německou firmu Stoll a americkou firmu John Deer, kam dodáváme značný objem své produkce. To výrazně zvýšilo prestiž Strojíren Rožmitál. O možné další spolupráci jednáme v poslední době také s firmou Kverneland, naposledy na letošním Techagru. Nicméně nosným programem je výroba vlastních finálních výrobků. V jaké oblasti zemědělské techniky vidíte největší perspektivu?**

Od roku 2001 do současnosti investovala společnost RAV AK do rožmitálského závodu desítky milionů korun a obnova technologického vybavení neustále probíhá. Díky tomu můžeme do budoucnosti restrukturalizovat naši nabídku strojů podle potřeb trhu i vývojových trendů v evropském zemědělství, především v dosud netradičních segmentech, jako jsou technologie na sklizeň biomasy - obnovitelného zdroje energie. Oproti konkurenci nabízíme některá originální technická řešení - v naší technice například používáme olejové mazání rotoru, které zajišťuje tichý chod stroje a nízké opotřebení součástek - v současnosti jsme s tímto řešením na trhu jediní.

Rožmitálský podnik vznikl v roce 1913, od roku 1946 se zde vyráběly zemědělské stroje zaměřené na sklizeň pícnin. Po roce 1989 měly Strojírny Rožmitál v ČR pozici monopolního tuzemského výrobce těchto strojů, přičemž sto procent produkce směřovalo na český a slovenský trh. Následná privatizace ale málem vymazala podnik z map výrobců zemědělské techniky. Firmu totiž koupila nechvalně známá firma podnikatele Josefa Stehlíka Bohemia Art, která přivedla závod vroce 1997 do konkurzu. Od správkyně konkurzní podstaty pak strojírny v listopadu roku 2000 koupila společnost RAV AK. Podnik, který naštěstí nepřestal ani ve „stehlíkovské“ době vyrábět, ovšem mezitím o své postavení na tuzemském trhu přišel. Do ČR pronikla celá řada zahraničních společností - nejvýznamnější konkurencí byly a jsou především rakouský Pettinger, německý Stoll a belgický Claas. Po třech letech revitalizace technologického vybavení a obchodní činnosti se ale Strojírny Rožmitál vrátily na pozici jedničky na tuzemském trhu s podílem více než 30 procent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít