Odbory se bouří. Nemají proč

13. listopadu 2006, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
13. listopadu 2006, 00:00

Jedním z hlavních úkolů, které stojí před modrou vládou, je zvrácení dosavadního osmiletého trendu vlád ČSSD v oblasti preference zájmů jednotlivých sociálních skupin, a vnést alespoň minimální pořádek do legislativy, rozvrácené především oranžovorudou legislativní smrští před letošními poslaneckými volbami.

V současné době se rýsují hlavně dvě oblasti, v nichž hodlá vláda ODS dosáhnout zvratu a vrátit je alespoň částečně do oblasti reálna.

První z nich je stanovení výše minimální mzdy. Zvýšení hranice na 8200 korun by znamenalo překročení oné pomyslné čáry, za níž už se prostě nevyplácí v této kategorii kohokoli zaměstnat. Průzkum, který zadal ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, by měl odpovědět na otázku, zda by další zvýšení nepřineslo více škody než užitku.

Z oblasti působnosti ministerstva práce a sociálních věcí pochází další, neméně kontroverzní problém - zákoník práce. Z ministerstva nyní vzešel materiál, podle nějž je celkem šedesát paragrafů v návaznosti na čtrnáct zákonů nutné změnit, a který do paragrafované podoby překovává legislativní rada vlády. Připravit fundovanou novelu, která by zohlednila všechny zjištěné nedostatky, a protáhnout ji schvalovacím řízením, je však do konce roku prakticky nemožné. Zcela logicky proto navrhla vláda odložení platnosti přijatého zákoníku práce o rok.

Bereme-li v úvahu to, kam se vyklonilo kyvadlo dějin za vlády sociální demokracie, jde skutečně o pouhé kosmetické úpravy. Přesto už vzbudily pozdvižení především u odborů. Ty už dokonce chystají na konec listopadu demonstraci, aniž by bylo vůbec vlastně jasné, za co či proti čemu chtějí naši chrabří odboráři bojovat. Odborářský předák Štěch už stačil osočit kdekoho z vedení podnikatelských a zaměstnavatelských svazů, že pracují tu v žoldu ODS, tu KDU-ČSL. Od člověka, který už nějaký ten pátek běhá v oranžovém triku po Senátu, je to skutečně odvážné tvrzení. Pouliční kravály pod taktovkou odborů tak zřejmě budou poslední zoufalou zbraní ČSSD v předvolební kampani v případě předčasných voleb.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít