Odbory chtějí zákaz prodeje o svátcích

04. listopadu 2002, 00:00 - Eva Martínková
04. listopadu 2002, 00:00

Regulace otevírací doby by přinesla menší tržby obchodníkům Vymoženost posledních let, kdy jsme si zvykli nakupovat v kteroukoli denní i noční dobu, je ohrožena. O svátcích by nás opět měly čekat stažené rolety. Touha odborů po regulaci otevírací doby je silná.

Regulace otevírací doby by přinesla menší tržby obchodníkům

Vymoženost posledních let, kdy jsme si zvykli nakupovat v kteroukoli denní i noční dobu, je ohrožena. O svátcích by nás opět měly čekat stažené rolety. Touha odborů po regulaci otevírací doby je silná.

Pokud odbory prosadí svou, nebude možné nakupovat v noci a o svátcích. Proč? Protože nepřetržitá otevírací doba přináší podle názoru odborářů vykořisťování zaměstnanců, kteří nedostávají ani příplatky za práci ve svátek, ani náhradní volno.

Mnoho úhlů pohledu

„Naši zákazníci rádi nakupují i během svátků. Takže záleží na nich. Chceme vyjít vstříc především jim,“ říká šéf marketingu obchodního řetězce Delvita Miguel van Bussel. Odbory jeho slovům kontrují: „Zahraniční managementy své svátky slaví. Nechodí v den svátku do práce. Ale naše státní svátky neuznávají a nechápou, proč by měli mít v takový den zavřeno,“ říká šéf odborového svazu obchodu Alexandr Leiner. Majitel malé samoobsluhy v Rakovníku Jan Sháněl s ním nesouhlasí: „Vždyť přece lékaři, hasiči, řidiči veřejné dopravy a řada dalších profesí také pracuje o svátcích. Dovedeno ad absurdum, přestanou jezdit na 1. máje tramvaje jen proto, aby si tramvajáci mohli vychutnat Svátek práce?“

Bereme služby dobrovolně

„Nikdo mě nenutí do práce v noci a o svátcích chodit. Zájemců je dost. Je mezi námi dost těch, kterým to nevadí, protože si chtějí vydělat,“ řekla Profitu pokladní v Tesco Zličín. Jak podotkla, platy jsou malé a lidem nezbývá než si je vylepšovat zvýšeným počtem odpracovaných hodin. „Já bych měla strach z propouštění, kdyby se omezil prodej,“ řekla nám jiná z pokladních. Odbory zdůvodňují svůj návrh i tím, že přerušením nočního prodeje v hypermarketech by přibyli zákazníci malým večerkám, v nichž by ovšem podle odborářských představ byl regulován počet zaměstnanců na 2-3 a otevírací doba by nesměla přesáhnout 22. hodinu. Jednalo by se podle nich vlastně o opatření na podporu tuzemských podnikatelů. „To je nesmysl. Kdo se rozhodne udělat velký týdenní nákup v nočních hodinách, toho večerka neuspokojí. Lokální večerky a hypermarkety mají už dnes vyprofilovanou sortu zákazníků, kteří si nekonkurují. To by snad už mohli odboráři vědět,“ říká již zmíněný rakovnický podnikatel. Odboráři tvrdí, že omezením pracovní doby by obchodník žádnou újmu neutrpěl, neboť zákazníci by si nakoupili stejné množství den před svátky. „Toto tvrzení může vyvrátit každý, kdo se jen trochu vyzná v psychologii zákazníka. Každá návštěva obchodu znamená útratu. Návrh odborů možná šetří peněženku zákazníků, ale rozhodně je útokem na tržbu obchodníka,“ říká Josef Davídek, ekonom věnující se průzkumu trhu.

Co na to politici?

Jednoznačně přijímají regulační iniciativu odborů komunisté. Lidovci uznávají nedůstojné postavení zaměstnanců v hypermarketech, ale nevědí, jestli je právě omezení prodeje ta správná cesta jak jim pomoci. Podle ODS by firmám, pokud dodržují zákoník práce, neměl nikdo do rozhodnutí o otevírací době mluvit. Sociální demokraté zaujímají k návrhu smířlivé stanovisko a zřejmě by byli ochotni ho po určitých úpravách ve sněmovně podpořit. Nelze vyloučit, že by návrh podali jako vlastní poslaneckou iniciativu.

Omezení prodejní doby platí v mnoha evropských státech, což utvrzuje odbory v přesvědčení o oprávněnosti požadavků

Rakousko: V neděli a o svátcích zavřeno, kromě turistických oblastí

Německo: V neděli může mít obchod otevřeno jen tři hodiny.

Itálie: Otevřeno maximálně do 22 hodin, o nedělích a svátcích kromě pekařství zavřeno. Výjimka platí pro turistické oblasti.

Nizozemí: O nedělích a svátcích bývá zavřeno, místní úřady mohou povolit výjimky.

Norsko: Otevřeno maximálně do 21 hodin, v neděli zavřeno kromě období před Vánocemi. Pro malé obchody však žádná omezení neplatí.

Švédsko: Prodejní doba bez jakýchkoli regulací.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít