Odborníci na IT opět v kurzu

15. prosince 2010, 03:07 - Anna Janečková
15. prosince 2010, 03:07

Po útlumu způsobeném ekonomickou recesí začínají IT firmy opět nabírat nové zaměstnance. Největší poptávka je po středně zkušených odbornících, kteří jsou flexibilní. Naopak absolventi shánějí práci obtížně.

Foto: Zuzana Šmajlerová

Značný pokles poptávky po IT službách, který vrcholil v loňském roce, pocítilo na vlastní kůži mnoho v minulosti velmi dobře placených IT odborníků. Přemrštěné platy, nadstandardní zaměstnanecké benefity a konkurenční „přetahování“ specialistů jsou v oboru minulostí. Oproti roku 2009 se však letos situace v IT oboru stabilizovala a firmy začínají znovu pomalu přijímat zaměstnance. Vyplývá to z analýzy technologické společnosti S&T CZ, která patří mezi přední středoevropské systémové integrátory, a společnosti LMC, jež provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz.

Největší poptávka je nyní po programátorech a IT odbornících, kteří kromě odborných znalostí mají více dovedností typu vedení projektů, analýza procesů či testování, nebo jsou ochotní a schopní se je rychle naučit,“ říká Olga Svobodová, personální ředitelka společnosti S&T CZ. O práci se prý nemusí bát ani správci informačních systémů. „Ti budou potřeba vždy, jen se více dbá na efektivitu jejich práce,“ míní personalistka.

Podle dat společnosti LMC je nyní v rámci IT největší zájem o vývojáře, konzultanty a analytiky. Uchazeči se znalostí IT přitom patří do první desítky momentálně nejžádanějších profesí napříč všemi obory.

Připravujeme se na oživení

Nové IT specialisty v současné době nabírá například mezinárodní konzultační a softwarová společnost Adastra. Očeká-

vá totiž oživení trhu. „Krize se projevila mimo jiné tím, že zákazníci zmrazili výdaje na IT. To ale není možné do nekonečna. Potřeby firem se rychle mění a tomu je potřeba přizpůsobit i IT infrastrukturu,“ říká generální ředitel společnosti Ondřej Frydrych.

Firma chce podle něho během příštího roku získat zhruba 30 nových business analytiků, IT specialistů a projektových manažerů. „Posílit chceme především v oblasti Data Managementu a technologického a business poradenství,“ přibližuje Frydrych situaci s tím, že šanci dostanou i čerství absolventi vysokých škol. Právě ti totiž prožívají zlé časy a práci hledají těžko.

Absolventi se firmám prodraží

Firmy se u čerstvě dostudovaných lidí obávají vyšších nákladů. „Absolventi se sice spokojí s nižším platem, ale zaměstnavatel do nich musí investovat nemalé finanční prostředky a čas na jejich zaškolení. Navíc je u nich větší riziko fluktuace, protože se teprve rozhodují, čemu se budou chtít věnovat,“ vysvětluje Olga Svobodová s tím, že i společnost S&T CZ přijímá převážně odborníky s několikaletou praxí a zkušené obchodníky. „Pro absolventy je pozic méně než dříve, spolupracujeme s nimi spíše na krátkodobých projektech formou brigád,“ popisuje personalistka.

Podle Ondřeje Myslivečka, analytika společnosti LMC, se však situace mladých lidí pomalu lepší. „V listopadu loňského roku byla pro absolventy vhodná každá osmá IT pozice, letos je to každá šestá,“ přibližuje. Absolventi podle něho případný neúspěch při hledání práce v IT často řeší pracovním pobytem v zahraničí, kde mohou často získat daleko více zkušeností než v tuzemských firmách. Výhodou je hlavně i rozvíjení znalosti cizího jazkyka.

Mezi nejpopulárnější destinace patří Irsko, USA nebo Austrálie. Zahraniční pracovní zkušenost spojená s lepší znalostí cizího jazyka následně zvyšuje jejich cenu na trhu práce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít