Odboráři Mitasu podepsali s vedením novou kolektivní smlouvu

17. května 2017, 13:05 - čtk
17. května 2017, 13:05

Odboráři pražského a zlínského závodu gumárenské společnosti Mitas s vedením firmy podepsali novou kolektivní smlouvu do konce roku 2019. Na znění smlouvy se odboráři s vedením definitivně domluvili minulý týden. Podařilo se jim vyjednat zvýšení mezd. V obou závodech zároveň podpisem smlouvy skončila stávková pohotovost.

„Vedení Mitas dnes uzavřelo finální dohodu se zástupci pražských a zlínských odborových organizací. Nové kolektivní smlouvy obsahují tříletý plán, který povede k zachování konkurenceschopnosti, a zároveň posouvají Mitas mezi nejlepší zaměstnavatele v Praze i ve Zlínském kraji,“ uvedl vedoucí oddělení lidských zdrojů Mitasu Ralph Kellenberger, který byl za společnost vedením kolektivního vyjednávání pověřen.

Stávkovou pohotovost vyhlásili odboráři ve Zlíně 10. března, v Praze o dva týdny později. Ve zlínském závodě se v dubnu navíc konala dvouhodinová výstražná stávka.

Průměrná mzda by se měla podle předsedy odborářů zlínského závodu Vladislava Jandáska ve zlínském závodu zvýšit o 24 procent. Odpovídat by to mělo požadavkům odborářů, kteří již dříve uvedli, že by se hrubá mzda měla navýšit o asi 5000 korun měsíčně. „Dosáhli jsme toho, co jsme chtěli. Postup byl tedy zvolen správně,“ pochvaloval si Jandásek, podle kterého vyhrocená situace v závodu zlepšila i komunikaci uvnitř firmy.

Předseda odborářů zlínského závodu Vladislav Jandásek už dříve uvedl, že navýšení mezd téměř kopíruje požadavky odborářů, kteří chtěli zvýšení průměrné mzdy o 30 korun na hodinu, což by znamenalo růst zhruba o 5000 korun měsíčně. Mzdy by se měly zvýšit postupně ve třech krocích, a to od 1. září, od 1. ledna 2018 a od 1. července 2018, v posledním kroku půjde podle Jandáska o výrazné zvýšení. Na začátku dubna firma zvýšila mzdy zpětně od ledna, podle odborářů ale nedostatečně. Podle předsedy odborářů pražského závodu Karla Křivánka budou mzdy rovněž závislé na inflaci, produktivitě práce nebo průměrné mzdě v regionu.

Hrubá mzda v pražském podniku je podle odborářů průměrně 26 000 korun, ve Zlíně o 1000 korun vyšší. Podle Jandáska však většina zaměstnanců firmy dostává ve Zlíně 12 000 až 15 000 korun čistého, a to v trojsměnném provozu. Podle údajů Českého statistického úřadu byla na konci loňského roku v ČR průměrná hrubá mzda 29 320 korun. Ve Zlínském kraji to bylo 26 131 korun, v Praze 36 584 korun. Zlínský závod Mitasu stejně jako jiné podniky v regionu narážel na nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Po navýšení mzdy by se podle Jandáska měla situace změnit. „Dostaneme se na úroveň nejlepších zaměstnavatelů v regionu,“ poznamenal Jandásek.

Mitas je jedním z předních evropských výrobců zemědělských pneumatik. Loni firmu koupila švédská skupina Trelleborg. Ve svých výrobních závodech v ČR, Srbsku a v USA firma vyrábí také průmyslové pneumatiky a pneumatiky pro motocykly. Mitasu předloni klesl zisk o 14 procent na 952,7 milionu korun. Tržby klesly o osm procent na 8,05 miliardy korun.

Čtěte dále:

Platy v Mitasu porostou. Předjednaly to odbory

Tripartita poškozuje podnikatele, tvrdí Dlouhý s Pilným

Odboráři žádají zvýšení minimální mzdy na 12 500 korun


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Auta
Retro: Toyota Supra slaví 40 let. Věhlas získala díky…
Video: Podívejte se, jak se má správně řídit staré Porsche 911
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak trochu jiný „showroom“
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Technologie
10 důvodů, proč už nepoužívat optickou mechaniku
Znáte World of Tanks? Otestujte své znalosti!
Umělá inteligence na GPU má konkurenci z Číny, ASIC Cambricon má výkon 166 TOPS
6 důvodů, proč si rozmyslet odchod do předčasného důchodu
Technologie VDC-M: ztrátová komprese obrazu mezi GPU a displejem bude i v mobilech
Hry pro příležitostné hráče