Od úsvitu do soumraku

27. června 2008, 15:48 - David Kasl
27. června 2008, 15:48

Hřiště v pražských Hodkovičkách vnímají jeho majitelé jako startovací

Na internetových stránkách golfového klubu v pražských Hodkovičkách se před necelými dvěma týdny objevilo nepříliš běžné upozornění: Dne 19. června nebude od 12 do 19 hodin bohužel možné zarezervovat si jakýkoliv tee time.
Zatímco většina golfových hřišť „žije“ především z pořádání turnajů a firemních akcí, v Hodkovičkách zvolili strategii jinou. „Chceme, aby si u nás golfisté mohli zahrát kdykoliv,“ popisuje koncept Hodkoviček spolumajitel hřiště Jaroslav Javornický. A když už přece jen na vyhrazení hřiště dojde, akce je pokud možno co nejkratší, a i tak zůstává pro veřejnost přístupná minimálně část drivingu, případně tréninkové plochy pro puttování a chipování.(Nejinak tomu bylo v polovině června, kdy ale důvodem „uzavření“ hřiště byl 1. golfový turnaj Pomozte dětem, spojený s benefiční aukcí. Volné zůstaly tréninkové plochy v jižní části areálu, včetně dvou třetin míst na driving range v severní části u klubovny.)

Výhodná netrpělivost

Aby však zmíněný koncept fungoval, musí hřiště splňovat minimálně jeden parametr. „A to být co nejblíže velké aglomerace,“ upozorňuje Javornický. Potenciální klientela je tak doslova na dopal, což je terno i vzhledem k odhadům některých odborníků o době, kterou jsou tuzemští hráči ochotni obětovat cestování za golfem. V poslední době se prý snížila z hodiny na třicet minut.
Díky tomu představují Hodkovičky jakousi výjimku z pravidla, které mimo jiné vyplynulo z letošní analýzy golfových hřišť a jejich provozu společnosti KPMG. Z údajů vyplývá, že čím více jamek mají golfová hřiště, tím více členů na nich hraje, vykazují více odehraných kol - a jsou výrazně výnosnější. Devítijamková hřiště průměrně dosahují jen třetiny příjmů hřišť s dvojnásobným počtem jamek.
Hodkovičky sice nabízejí jen devět jamek, přesto však patří mezi nejnavštěvovanější hřiště ve střední Evropě. V sezoně se tu totiž denně začipuje v průměru na tři sta hráčů. „Kapacita této lokality další rozšiřování příliš neumožňuje,“ svěřuje se s plány do budoucna Javornický, „výhledově bychom chtěli hřiště rozvíjet spíše formou zahrady. A poskytovat kvalitní doprovodné služby, například špičkovou gastronomii, která ke golfu neodmyslitelně patří.“ Majitelé vnímají areál na vltavském břehu především jako startovací hřiště. „Naší snahou je golf zpřístupnit co nejširšímu okruhu obyvatel,“ vysvětluje Javornický. I proto v Hodkovičkách zavedli takzvané Play členství. Za tři tisíce korun získá zájemce členství v České golfové federaci a místním golfovém klubu a řadu slev na poskytované služby.

Povodeň jako spása

Především tréninku vlastně greeny pod nedalekým Barrandovským mostem sloužily odjakživa. Tedy od roku 1983, kdy zde byl založen dodnes fungující Golf & Country Club Prague. Původně jen cvičná louka, kde v podvečer stávaly fronty na volné místo na driving range, se v roce 1999 rozrostla o první tři jamky budoucí devítky. Slavnostní otevření šestijamkového hřiště plánované na září 2002 však smetla z kalendáře povodeň.
Paradoxně ale tisíciletá voda tehdy přinesla nakonec snad více užitku než škody. Následné budování hřiště a modelace terénu přinesla i zlepšení průtočnosti a inundačních schopností pravého břehu Vltavy. „Odtěžili jsme šest tisíc kubíků zeminy, tvárnic a stavebního odpadu,“ vzpomíná Miloslav Ptáček, druhý spolumajitel areálu. „Při budování dvou umělých vodních nádrží jsmme vytěžili dalších deset tisíc kubíků zeminy, takže i kdyby velká voda přišla, věřím, že i naším přispěním by byl průběh povodně jiný než před lety. Plánovaná „šestka“ byla tedy otevřena s ročním zpožděním, ale mnohem lepšími vyhlídkami na rozšíření. To nastalo před třemi lety, kdy Hodkovičky dosáhly současných devíti normovaných jamek. Navíc v prostředí, které působí, jako by tu golfové hřiště bylo odjakživa…

Kdepak hra gentlemanů

„Praha a její okolí jsou nabité zejména mladými lidmi, kteří chtějí s golfem začít,“ pokračuje ve vysvětlování strategie spolumajitel hřiště Jaroslav Javornický. Ti mají v Hodkovičkách k dispozici dvanáct profesionálních trenérů, místní klub pořádá i vlastní kurzy pro začátečníky. „Chystáme také lekce golfové etikety,“ reaguje Javornický na stinnou stránku rychlého nárůstu aktivních hráčů v posledních letech. Hra již mnohdy přestala být hrou gentlemanů, což je dle Javornického důsledek toho, že se všichni chtějí rychle naučit pálit, přičemž opomíjejí studium pravidel. „Jsem zvědavý, jaký o tyto kurzy bude zájem…,“ není si jist Javornický.
Golf se také nejen v okolní Evropě stává stále více rodinnou zábavou, takže provozovatelé golfových hřišť musejí nabízet další služby také pro „negolfový“ doprovod hráčů. V Hodkovičkách v tomto ohledu kromě školy golfu pro děti od šesti let golfistky-matky uvítají jeden den v týdnu nabízené hlídání dětí. Možnosti zábavy v přírodě nedaleko centra Prahy rozšiřuje i nově vybudované hřiště na pétanque.
To leží kousek od budovy klubovny, která byla v Hodkovičkách otevřena teprve vloni na podzim. Její součástí je samozřejmě obchod s golfovým vybavením, restaurace, konferenční místnosti a šatny, hlavně je ale připravena „ustát“ i případnou pětisetletou vodu. „V takovém případě jednoduše vyklidíme přízemí a otevřeme, takže voda proteče a nezpůsobí vážnější problémy,“ pochvaluje si Javornický.

A co děti?

Počet registrovaných golfistů v Česku co nevidět překročí čtyřicet tisíc, normovaných hřišť bude brzy stovka a golfový prim mezi postkomunistickými zeměmi máme dle odborníků na příštích pět až deset let jistý. Nevelká hřiště typu Hodkoviček, která začínají vyrůstat v těsném sousedství větších měst, navíc často na místech bývalých skládek či navážek hlušiny, mohou sehrát významnou roli při rekrutování nových nadšenců ještě donedávna „opovrhovaného“ sportu. Obzvlášť v souvislosti se současným baby boomem bude důležité zaměření na služby pro celou rodinu, dostupné i bez časově náročných přesunů.

(box-foto letecké/schéma)
Golf & Country Club Hodkovičky
Ráj pod mostem

Počet jamek: devět normovaných
Par: 36/72
Provozní doba hřiště: po, st, pá-ne 8-20 hod., út a čt 7-20 hod.; driving range: severní strana po–ne 7–23 hod., út 8–23 hod., jižní strana po-ne 9-soumrak
Tréninkové plochy
severní strana: dva putting greeny (klasický rovný a zvlněný), chipping green (brzy bude otevřen ještě jeden), driving range s 50 odpalovacími rohožemi ve dvou úrovních (polovina odpališť je krytá a v zimě vyhřívaná)
jižní strana: driving range se šestnácti odpalovacími rohožemi, putting green, chipping area, hra z trávy

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít