Od Třince k Třinci

09. června 2008, 11:31 - Pavel Matocha
09. června 2008, 11:31

Bývalý ministr a viceprezident EIB Ivan Pilip vede realitní fond

Po letech strávených v české politice a posléze v Evropské investiční bance (EIB) se Ivan Pilip pustil do soukromého byznysu. Společně s dvěma dalšími partnery, pražským advokátem Martinem Klimplem a frýdecko-místeckým miliardářem Reném Holečkem, založil společnost Fortius Global Investment, která spravuje realitní investiční fond. Pilip společnost manažersky vede a je předsedou jejího představenstva.

LÁKAVÁ VELIKOST REALITNÍHO TRHU

Realitnímu byznysu se Ivan Pilip krátce věnoval již v době, než se stal viceprezidentem Evropské investiční banky. Tehdy vedl společně s manželkou Lucií firmu Mediterranea Real Estate Investments CZ a tehdy se též potkal s Rudolfem Ovčařím a Reném Holečkem, miliardáři ze severní Moravy. Oba jsou nyní v dozorčí radě společnosti Fortius Global Investment a druhý jmenovaný je ve firmě i Pilipovým společníkem. Třetím společníkem firmy je Martin Klimpl, společník známé pražské advokátní kanceláře Becker & Poliakoff. „Jsou to lidé, se kterými máme stejný vztah k riziku a podobnou schopnost rychlého rozhodování. Již dříve jsme si vyzkoušeli, že můžeme fungovat společně,“ říká o svých společnících Pilip.
René Holeček se věnuje golfovému byznysu, ovládá spediční společnost Čechofracht a stejně jako Rudolf Ovčaří patřil k původním privatizátorům Třineckých železáren. Ovčaří byl později znám i jako vlastník České zbrojovky.
Obchod s realitami si Pilip vybral ze dvou důvodů. Za prvé v něm může zúročit své znalosti, jak financovat nejrůznější projekty, a za druhé - realitní trh je dostatečně velký. „Objemy obchodů, které v realitním byznysu znamenají, že jste průměrná firma, by v mnoha průmyslových odvětvích znamenaly, že jste lídrem trhu. Realitní trh je prostě dostatečně velký, je v něm dost místa i pro nově vznikající firmy,“ vysvětluje Pilip, proč se vrhl právě do nemovitostí.

DEVELOPING LUXUSNÍHO BYDLENÍ

Na začátku letošního roku dostal Fortius Global Investment licenci od České národní banky, že může zakládat a spravovat nemovitostní fondy kvalifikovaných investorů. Zatím Fortius založil jeden fond, který již nashromáždil přibližně sto milionů korun od investorů. „Do konce roku bychom se měli dostat na dvě stě, možná i tři sta milionů,“ říká Pilip. Fond je koncipován jako uzavřený pětiletý fond s minimální částkou pro investici jeden milion korun. Prostředky fond investuje do developerských projektů převážně luxusního bydlení. „V portfoliu již máme několik projektů v celkovém objemu 2,5 miliardy korun. Například jde o luxusní rezidenční projekt na Vinohradech, pozemky v Praze 5 v Košířích a v Hřenkách, jeden na kraji Prahy. A jednáme o několika mimopražských,“ dodává Pilip.
Všechny projekty jsou zatím na území České republiky. Expanze do zahraničí by podle Pilipa přicházela v úvahu až v situaci, kdy by společnost byla na český trh příliš velká. A ani potom není jisté, zda by do zahraničí investoval přímo Fortius Global Investment. „Spíše bychom založili investiční fond v zemích jako je Lucembursko, Nizozemsko či Kypr, které jsou pro investiční fondy daňově výhodnější,“ říká Pilip.

ŠREJBRŮV STÍN

Absolvent Vysoké školy ekonomické Ivan Pilip začal s byznysem již na počátku devadesátých let. Po restitucích rodinného majetku v Malšicích u Tábora řídil továrnu na výrobu zdravotnických potřeb. Ve druhé polovině devadesátých let byl ministrem školství a později ministrem financí ve vládách Václava Klause. Byl předsedou Křesťanskodemokratické strany a po jejím sloučení s Občanskou demokratickou stranu se stal jejím místopředsedou. Začátkem konce jeho politické kariéry byl podzim 1997, kdy se společně s několika dalšími politiky ODS odmítl smířit s podezřelým financováním strany, zejména s údajným tajným zahraničním kontem ODS. V kauze známé jako „sarajevský atentát“ tehdy vystoupili ministři vnitra a financí Jan Ruml a Ivan Pilip a vyzvali premiéra Václava Klause k demisi. Oba později ODS opustili a založili Unii svobody. Nejznámějšími „sponzory“ ODS tehdy byly fiktivní osoby Lájos Bács a Rádžív Sinha, za nimiž se později objevili privatizátoři Třineckých železáren. Společníky tenisty Milana Šrejbra tehdy v Třinci byli právě Ovčaří a Holeček, dnešní partneři Ivana Pilipa.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít