Komentář: Od prvního záři navyšme si marži - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Komentář: Od prvního záři navyšme si marži

,
Komentář: Od prvního záři navyšme si marži

Velcí dodavatelé vždy tvrdili, že nakupují elektřinu v předstihu. Proč tedy zdražují už během roku?

Ne každý dopis adresáta potěší. Pražská energetika právě rozeslala svým zákazníkům zprávu, že s platností od září navyšuje ceny elektrické energie. Základní tarif pro domácnosti zvedne o 15 procent, v celkových měsíčních nákladech za elektřinu se to prý projeví nárůstem o necelých pět procent. Pražská energetika tím rozšířila řady nedočkavých dodavatelů energií, kteří nevydrželi a šli s cenou nahoru. Již v lednu zdražil E. ON, v červnu se přidal ČEZ. Ten to vzal důkladněji, vedle sazby za množství spotřebované elektřiny zvýšil i stálý měsíční poplatek. To znamená, že všichni tři tradiční (a dodnes největší) dodavatelé zdražili. Levnější alternativní dodavatelé přitom většinou se svými ceníky nepohnuli.

Faktem je, že cena elektřiny na burze letí nahoru. Jenže velcí dodavatelé se vždy chlubili, že elektrickou energii nakupují v předstihu a posmívali se menším konkurentům, že spoléhají na spotový trh a nakupují na poslední chvíli. Proč tedy zdražují teď, když musejí mít letošní proud nakoupený už z loňska za příznivé ceny? Odůvodnitelné by bylo až zdražení na přelomu tohoto a příštího roku.


Přečtěte si:

Dodavatelů energií v Česku ubude, trh se bude konsolidovat, soudí analytici

 Dráty vysokého napětí


Vypadá to na klasický efekt čerpací stanice – zdražení ropy se v cenách benzinu a nafty projeví okamžitě, zatímco se zlevňováním pumpaři nespěchají. Když cena elektřiny v letech 2012 až 2015 klesala volným pádem, energetici zlevňovali jen málo a neochotně. Někteří vůbec. Teď naopak zdražují dříve, než musejí. Vypadá to tak, že si navyšují své ziskové marže.

Pikantní je to celé i v kontextu současného jednání Skupiny ČEZ, která se po boku ministerstva průmyslu, ERÚ a ČOI zapojila do boje proti „šmejdům“ v energetice. Tedy proti podomnímu prodeji, nefér obchodním podmínkám či nabídce předražených LED svítidel „zdarma“. Jestli ono předčasné zdražení není také „šmejdovina“.

Přečtěte si také:

E.ON spustí inteligentní měření spotřeby. Investuje přes sto milionů

Pokus, který nevyšel. Rozhodování ERÚ je stále neprofesionální

Komentář: Česká energetika bez šťávy

 Jan Brož


Ohodnoťte tento článek
Diskuze