Od porážky k porážce

05. prosince 2014, 12:00 - Michal Půr
05. prosince 2014, 12:00

Rusko je nevyčerpatelnou studnou humoru a ve světě se momentálně mimořádné popularitě těší následující vtip. „Víte, co má společného Putin a ropa? Oběma jim bude brzy 63.“ Lépe vystihnout současnou nelehkou situaci Ruska lze jen těžko. Sankce ruskou ekonomiku nepochybně poškozují, ale padající ceny ropy jí drtí.

Když se minulý týden uskutečnila tisková konference ropného kartelu OPEC, na sociálních sítích se objevily posměšky určené arabským šejkům, jejichž vyjadřování na veřejnosti je občas skutečně humorné a jen těžko srozumitelné. Osazenstvu Kremlu ovšem do smíchu nebylo. OPEC oznámil, že nehodlá těžbu omezit, což nepochybně povede k dalšímu pádu cen. V současnosti se ropa Brent obchoduje lehce pod 70 dolary za barel, ale podle analytiků se pád cen zastaví až někde kolem 60 dolarů za barel.

Jak je to pro Rusko devastující zpráva ukazuje kurz rublu. Ten se propadl na nejnižší hodnotu od roku 1998, kdy se v podstatě zhroutil ruský finanční systém. Nemuselo by k tomu vůbec dojít, kdyby některými českými politiky obdivovaný Vladimir Putin roky ve funkci strávil modernizací ekonomiky. Místo toho však dopustil, aby ruský export nadále ze dvou třetin tvořily ropa a plyn. V současnosti jeho „polepšení“ můžeme čekat jen těžko.

Pokud jste slyšeli jeho poslední projev k národu, sami uznáte, že již přestal rozlišovat mezi realitou a svými zbožnými přáními. Jeho výzvy k masivním investicím do ruské armády jen ilustrují, že opakuje chyby sovětských vůdců. Západ je tehdy uzbrojil, a pokud bude chtít, uzbrojí je i nyní.

Putina určitě ani netěší, že padající ceny ropy notně posilují jeho úhlavního soupeře – Spojené státy. Nižší cena za barel znamená levnější zboží a to je živá voda pro americkou ekonomiku. Spotřebitelské výdaje totiž představují 68 procent ekonomiky USA. Firmy, které těžily z rozmachu těžby z břidlic, klesající ceny ropy určitě nepotěší, ale jejich problémy hospodářství země určitě neohrozí. Nižší ceny navíc udrží na uzdě inflaci a jistě potěší i burzy.

Putin tak dostal Rusy do velmi svízelné situace, je jen otázkou času, kdy se hněv obyvatel otočí proti němu. Přeci jenom si zvykli na určitý standard a budou se ho vzdávat velmi neradi. Nic na tom nemění skutečnost, že v minulosti zažili mnohá porobení a dokázali se jim postavit. My si jen můžeme přát, aby ruský prezident dostal rozum a přestal hrotit už tak dost napjatou mezinárodní situaci.


Čtěte další komentáře autora:

Evropská unie budiž pochválena

Armáda, která nebyla

Češi v zajetí nenávisti

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT?…
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Technologie
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít