Od lovců perel k vesmírnému programu. Spojené arabské emiráty vsadily na inovace - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Od lovců perel k vesmírnému programu. Spojené arabské emiráty vsadily na inovace

, Michal Prokop, Export a podnikání,
Od lovců perel k vesmírnému programu. Spojené arabské emiráty vsadily na inovace
Zdroj: Shutterstock

Téměř zázračnou proměnou od pouštních vesnic na futuristická velkoměsta prošly za půlstoletí Spojené arabské emiráty. Motorem rozvoje přitom není jen ropa, ale také inovace a sázka na obchod a služby.

Spojené arabské emiráty (SAE) zažily od svého založení v roce 1971 mimořádný ekonomický vzestup. Startovací podmínky ovšem nebyly jednoduché. Hospodářství celého regionu dominoval po mnoho staletí rybolov a nestabilní perlový průmysl. Samotná populace hlavního města Abú Dhabí čítala v roce 1960 pouze dva tisíce lidí a neexistovala zde základní infrastruktura, elektřina nebo zdravotnictví. Vše se změnilo v 50. a 60. letech minulého století, když byly v Emirátech objeveny sedmé největší zásoby ropy na světě (98 miliard barelů), přičemž 96 procent se nalézá v Emirátu Abú Dhabí.

Za masivním hospodářským rozvojem ovšem nestál samotný těžební průmysl, ale rozhodnutí prvního prezidenta, šejka Zajda bin Sultána Ál Nahjána, reinvestovat značnou část výnosů z exportu ropy do výstavby moderní infrastruktury a rozvoje průmyslu, služeb a školství. Tato strategie se výborně osvědčila především v Dubaji, která se stala za vlády dynastie Al Maktúmů jedním z nejdůležitějších mezinárodních obchodních a finančních center, důležitou dopravní křižovatkou propojující Evropu s Asií i Afrikou a v neposlední řadě i futuristickou metropolí s nejvyšší budovou na světě, věží Burdž Chalífa. Úspěchem je i fakt, že ačkoli samotný emirát Dubaj má k dispozici nemalé zásoby černého zlata (čtyři miliardy barelů), 95 procent HDP emirátu je vytvářeno nezávisle na ropném průmyslu.

Daně zasáhnou slazené nápoje a elektronické cigarety
Počátkem příštího roku budou v SAE postiženy nově zaváděnou spotřební daní slazené nápoje, a to ve výši 50 procent. Dále bude uvalena 100procentní spotřební daň na elektronické cigarety. To se týká i náplní bez ohledu na to, mají-li obsah tabáku, či nikotinu. Pro výrobce nápojů vznikne nová povinnost výrazněji na obalech uvádět informace o obsahu cukru v nápoji. Nové daně jsou zaváděny kvůli snaze místních úřadů podpořit zdraví obyvatel zvýšením cen škodlivých produktů a odradit tak zákazníka od nákupu. Totožné daňové nařízení bylo zavedeno také v Saúdské Arábii.

Do vesmíru letěl první kosmonaut z Emirátů

S ohledem na změny v globálních hodnotových řetězcích a potřebu dále diverzifikovat národní ekonomiku SAE v posledních letech zdvojnásobily výdaje na vědu, výzkum a inovace z půl procenta až na jedno procento HDP. Prioritními sektory uvedenými v národní inovační strategii SAE z roku 2015 jsou především obnovitelné zdroje, doprava, vodohospodářství, zdravotnictví, vzdělávací systém, moderní technologie (ICT, umělá inteligence, nanotechnologie, 3D tisk) a vesmírný program.

Dubaj se proměnila z vesnice ve třímilionové velkoměsto s nejvyšší budovou světa

Vložené úsilí již přináší konkrétní výsledky. Letos se SAE v hodnocení Global Innovation Index (GII) umístily na 36. příčce a meziročně si polepšily o dvě pozice. V září tohoto roku vystoupala do kosmu raketa s prvním kosmonautem ze SAE Hazzou Mansúrím a za dva roky by země chtěla jako první arabský stát poslat na oběžnou dráhu Marsu svoji sondu nazvanou „Hope“.

Výkladní skříň arabských startupů

S ohledem na plány vytvořit ze SAE technologicky vyspělou znalostní ekonomiku nezávislou na exportu fosilních paliv stát silně investuje do rozvoje svého inovačního ekosystému. Přestože se Dubaj ještě nemůže měřit s místy, jako jsou Silicon Valley, New York, Boston, Londýn nebo Tel Aviv, SAE se postupně etablují jako centrum arabských startupů.

Sedm spojených
Spojené arabské emiráty vznikly v roce 1971 propojením sedmi dříve samostatných oblastí. Největším emirátem je Abú Dhabí, to je zároveň hlavní město země. Ostatní emiráty spojené v SAE jsou Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá. Naopak Katar a Bahrajn se při jednáních o vzniku země nakonec do sjednoceného státu odmítly připojit, což vedlo k dodnes trvající vzájemné rivalitě států v této části Perského zálivu.

Právě v Dubaji se zrodil první arabský unicorn, tedy startup s hodnotou přesahující miliardu dolarů, a to přepravní autoslužba Careem, kterou letos v březnu koupila americká společnost Uber za 3,1 miliardy dolarů. Mezi další zajímavé startupy z Dubaje patří firma Derq zaměřená na technologii ochrany řidičů před kolizemi či společnost Desert Control Middle East vyvíjející speciální jíl na zadržování vody v poušti. Obě jmenované firmy se představí na Světové výstavě Expo 2020. Do budoucna se počítá s tím, že SAE vynaloží stamiliony dolarů na financování technologických startupů a inkubátorů prostřednictvím státních investičních fondů, jako jsou Mudabala Capital či Ghadan.

Šance na vývoz
Perspektivními obory pro obchod jsou ve Spojených arabských emirátech tato odvětví

• Obranný a bezpečnostní průmysl

• Stavební průmysl

• Technologie umělé inteligence, smart cities a internet věcí (IoT)

• Designová produkce

• Zdravotnický průmysl

• Vesmírné technologie

• Potravinářský průmysl

Autor pracuje v Sekci Evropské unie a zahraničního obchodu Oddělení Afriky, Asie a Austrálie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

PDF verze prosincového čísla magazínu Export a podnikání ke stažení
 Titulka Export a podnikání 12/19

Ohodnoťte tento článek
Diskuze