Od lampy ke stolu

12. března 2007, 00:00 - PETR BÝM
12. března 2007, 00:00

FIRMA TECHO Na počátku devadesátých let začínala pražská firma Techo s výrobou technického osvětlení. Časem svůj sortiment rozšířila o kancelářský nábytek. Dnes je v tomto oboru v Česku jedničkou. Společnost Techo má v současné době sto padesát kmenových pracovníků a podle potřeby zaměstnává desítky brigádníků.

FIRMA TECHO Na počátku devadesátých let začínala pražská firma Techo s výrobou technického osvětlení. Časem svůj sortiment rozšířila o kancelářský nábytek. Dnes je v tomto oboru v Česku jedničkou.

Společnost Techo má v současné době sto padesát kmenových pracovníků a podle potřeby zaměstnává desítky brigádníků. Všichni dohromady loni vytvořili obrat 850 milionů a zisk 46 milionů korun. Dvě třetiny své produkce společnost exportuje. Místo „produkce“ by přitom bylo více na místě slovo „zakázka“. Společnost totiž už dávno nežije z prodeje sériově vyráběných židlí či stolů, ale z komplexního vybavování kancelářských interiérů.

K zákazníkům firmy patří řada renomovaných firem a institucí. Z těch domácích jmenujme Českou národní banku, ČSOB a její novou radlickou centrálu, ruzyňské letiště a Sazka Arenu, ze zahraničních kromě nadnárodních koncernů třeba atomovou elektrárnu v maďarském Paksi, University of London, rumunský Romtelecom a také muzeum voskových figur Madame Tussaud’s.

NEJDŘÍVE BYLO SVĚTLO

V roce 1990 začínalo Techo doslova od nuly. Dva kamarádi, Jiří Kejval a Martin Kulík, právě ukončili vysokoškolská studia. „Tehdy se otevřely ohromné možnosti a my jsme je chtěli využít. Trochu paradoxní je, že jsme začali jinde, než jsme skončili,“ vypráví Jiří Kejval. Původním záměrem podnikatelského dua totiž byla výroba osvětlovací techniky -Techo znamená technické osvětlení.

„Byla to jakási manufaktura. Někde v kovolisovně nám vyrobili stínítka a držáky, jinde je nalakovali a zase někde jinde se všechno montovalo dohromady. Z místa na místo a nakonec do obchodů jsme to vozili vlastními auty,“ vzpomíná Kejval. Pionýrské doby ale brzo skončily. Moderního kancelářského nábytku bylo počátkem devadesátých let jako šafránu, konkurence ještě slabá, a tak se firma rozrůstala.

ZAČALO TO V BANCE „Prvním naším skutečně velkým kontraktem bylo vybavení centrály Komerční banky - to nás posunulo do skupiny evropských výrobců,“ vzpomíná na důležitý milník v historii firmy Kejval. O dva roky později se její zákaznické portfolio rozšířilo o dalšího klienta zvučného jména. Centrální banka a její pražské sídlo znamenaly pro Techo zakázku v hodnotě 340 milionů korun. Někdy v té době společnost začala budovat síť vlastních zahraničních poboček - první vznikla na Slovensku, druhá v Rumunsku. Dnes jich je už celkem pět a brzo vzniknou další tři. Na zahraniční trhy vedou ještě jiné cesty. „Velmi nám v tomto ohledu pomáhají rámcové smlouvy. Jednu máme s rakouskou Erste. Díky ní se dostaneme do šesti východoevropských zemí,“ říká Kejval. Techo nedávno podobný kontrakt uzavřelo také se skupinou PPF, takže se mimo jiné chystá i na ohromný trh Ruska a do exotického Vietnamu. MALÉ STOLY A ŽÁDNÉ SKŘÍNĚ

Spoluzakladatel firmy Techo vidí hlavní problém českého nábytkářství v omezených odbytových možnostech na domácím trhu. A samozřejmě také v silné konkurenci. „Největší světoví výrobci - v oblasti kancelářského nábytku jsou to jednoznačně Američané, třeba společnost Steel Case - jsou u nás už dobře etablováni, vedle toho jsou tady samozřejmě desítky domácích dodavatelů,“ líčí tržní poměry Kejval. Současný boom výstavby moderních velkoprostorových administrativních paláců na tom podle něj mnoho nemění: „Jistě, kanceláří přibývá - počet bílých límečků roste stejný tempem, jako ubývá modrých. Jenže styl a systém kancelářské práce se mění raketovou rychlostí.“ Všechny tyto změny, které umožňuje všeobecná komputerizace byrokratických procesů, jsou charakteristické stále menšími nároky na místo i vybavení. „Odhaduji, že jenom v tomto desetiletí se potřeba kancelářských skříní snížila o 70 procent. Tradičních šanonů ubývá, počet databází v počítačích naopak roste,“ vysvětluje. Totéž platí i pro kancelářské stoly. „Dříve se nejčastěji prodávaly stoly ve tvaru T, což představovalo prostor 180 x 180 centimetrů. Dnes standardně postačí stůl 180 x 80 nebo dokonce jen 180 x 60,“ vysvětluje.

DO RUKOU NIZOZEMCŮ

Poptávka tedy roste jenom opticky, takže stejně jako jiní musí i výrobci kancelářského nábytku začít exportovat. Pro středně velkou firmu, která na tomto poli začíná od nuly, ovšem představuje zahraniční expanze značné náklady. „Už v druhé polovině devadesátých let jsme začali hledat silného finančního partnera. V roce 1998 se tak spolumajiteli naší firmy staly dva investiční fondy, k jejichž podílníkům patří i Evropská banka pro obnovu a rozvoj,“ popisuje majetkové posuny ve firmě Kejval. Tato transakce firmě Techo vynesla 80 milionů korun a díky jim společnost pronikla na další trhy, mimo jiné například založila pobočky ve Velké Británii a Maďarsku.

Proces globalizace firmy skončil až před dvěma lety. V roce 2005 se Techo stalo součástí nizozemské skupiny Royal Ahrend, která na evropském kontinentu patří do pětky největších výrobců kancelářského nábytku. Nizozemci se v průběhu krátkého času stanou výhradním majitelem firmy. Ztráta vlastnických práv Jiřího Kejvala nijak neznepokojuje: „Nejde o to, komu firma patří. Jde o značku. Tu jsme vybudovali a myslím, že pro její vývoj je začlenění do významné evropské skupiny nejlepším předpokladem dalšího rozvoje.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít