Od generik až po inovace

07. září 2007, 19:22 - Lenka Petrášová
07. září 2007, 19:22

Řízení o úhradách léků připomínalo carský způsob, říká nový šéf MAFS

Radim Petráš se pohybuje ve farmacii přes dvacet let. Po studiích byl nejprve lékarníkem, pak pracoval v podnicích Spofa, Zentiva či Schwarz. Od 15. září 2007 nastupuje do pozice výkonného ředitele Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS), jež sdružuje více než 30 firem zabývajících se výzkumem, vývojem, výrobou a prodejem nových léků. Objemem peněz mají tyto firmy 60 procent českého trhu s léky.

EURO: Do funkce přicházíte v zajímavé době - před pár dny schválili poslanci změnu pravidel, dle nichž se bude rozhodovat o lécích. Co říkáte novému zákonu? PETRÁŠ: Jako asociace vítáme, že Parlament vůbec nějaké změny schválil. Ty základní principy jsou, zdá se, v souladu s transparenční směrnicí Evropské komise, což dává dobré podmínky, aby zde byl vytvořen průhledný mechanismus vstupu léků na trh, jasná pravidla pro stanovení jejich úhrad z veřejného zdravotního pojištění a jejich cen i co se týče přezkoumání rozhodnutí. Pravda, bude záležet na tom, jak budou vypadat příslušné prováděcí vyhlášky. Zákon položil dobrý základ. A vyhláškami se dá dotáhnout do formy, která bude férová a životaschopná. Anebo se tím může úplně zkazit.

EURO: Zákon je možná až příliš výhodný pro farmaceutické firmy. Když domyslíme, že se o každém léku má rozhodovat ve správním řízení, může to znamenat stovky žalob na Česko, bude-li mít firma pocit, že ji Státní úřad pro kontrolu léčiv (SUKL) rozhodnutím poškodil. Jsou takové obavy oprávněné? PETRÁŠ: Nemyslím, že to bude trvat dlouho. Jestli tam bude zpočátku pár rozhodnutí, která budou napadena, může jít o poučení pro regulátora. Na začátku možná pár žalob přijde. Ale rozhodně se nedomnívám, že by jich byly stovky. Jistě, on se nabízí takový pohled: já jsem jako výrobce léků něco chtěl, nebylo mi regulátorem vyhověno, tak buďte tak hodný, slavný soude a podívejte se na to… Ale ono to přece půjde i obráceně. Nejen firmy mohou žalovat. Umím si představit, že se některá pojišťovna obrátí na soud a řekne: myslíme si, že v případě tohoto léku nerozhodl SUKL správně. I zdravotní pojišťovny jsou účastníky řízení.

EURO: Není nebezpečné, že řada pravomocí přejde na SUKL a půjde o jediný úřad, který bude rozhodovat o všem, co se na trhu s léky děje? V řadě evropských zemí tomu tak není. PETRÁŠ: Máte pravdu, že v některých státech je postavení regulátora jiné. Ale vždy existuje nějaká instituce, jež tu zodpovědnost převezme. A je dobře, že tu vzniká profesionální „těleso“, které se bude léky systematicky zabývat. Dosud řízení o úhradách léků připomínalo carský způsob: pošlete nám návrh, my rozhodneme, skončeno, zapomeňte. Často se mě ptali třeba na evropských fórech – a počkej, vy tam nemáte žádné slyšení? Kdy půjdeš vysvětlit, proč chcete takové či jiné podmínky při vstupu na trh? A já říkal: Kdepak, slyšení není. Tady vlastně regulátor s firmami nekomunikoval.

EURO: Pojďme k asociaci MAFS. Máte nějaký cíl, s nímž se funkce ujmete? PETRÁŠ: Ve farmaceutickém průmyslu pracuji už skoro dvacet let. A teď bych chtěl vše, co jsem zažil, využít k tomu, abych lidem ukázal, že inovativní farmaceutický průmysl má v Česku místo. Aby se na nás veřejnost nedívala jako na nějakou hydru, která vysává peníze. Farmaceutický průmysl je tím, který kdo posouvá hranice v léčbě chorob. Vím, ono je to těžké k pochopení, když lidé vědí, jak malou část nemocí umí medicína léčit. Většinou jde jen o odstraňování příznaků. Ale zaplaťpánbůh za to. Podívejte se na schizofreniky! Ti lidé dnes mohou víceméně normálně žít. Nejsou zavření, ale mohou se něčemu věnovat. A to je ohromné, ne? To dokázaly inovativní léky.

EURO: Mluvíte o inovativním průmyslu a přitom jste léta pracoval v generické firmě – v Zentivě. Znamená to, že Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF), kam Zentiva patří a jež sdružuje výrobce generik, a MAFS budou více spolupracovat? PETRÁŠ: Věřím, že ano.

EURO: Bude MAFS usilovat o ty firmy, které stojí bokem? Sdružujete tři desítky společností, což je pořád jen desetina všech výrobců léčiv, které u nás působí. PETRÁŠ: To je čistě na jejich rozhodnutí. Když jsem v roce 1999 přišel do Schwarz Pharmy, firma nebyla členem asociace. Přihlášku jsem podával někdy před třemi čtyřmi lety, takže mohu srovnat, co to pro podnik znamenalo, když se stal členem.

EURO: A co tedy? PETRÁŠ: Zaprvé se tím otevřela platforma, aby se lidé z jednotlivých firem mohli potkávat a spolu se bavit. Tak člověk zjistí, že není jen Glaxo nebo Pfizer, ale že jsme všichni ve stejném prostředí a řešíme podobné problémy. A pak je důležitý servis, který MAFS v toku informací poskytuje. Jako ředitel Schwarz Pharmy jsem nikdy přesně nevěděl, jestli se náhodou někde v poště neztratil cenový věstník ministerstva financí nebo jestli jej jen ministerstvo zrovna nevydalo, jak bývalo zvykem. Člověk se neustále ptal podřízených: Přišlo už něco od financí? To vše členstvím v MAFS odpadá. A servis, který asociace poskytuje, funguje - nyní třeba nové zákony včetně zapracovaných pozměňovacích návrhů.

EURO: Loni došlo k zbrzdění růstu trhu s léky díky restriktivním vyhláškám ministerstva zdravotnictví i kvůli řadě jiných věcí. Co se dá dle vás čekat letos? PETRÁŠ: Návrat k normálu. K jednocifernému růstu. Jestli to ale bude čtyři nebo sedm, a jestli se bude diskutovat, zda je to málo nebo moc, to z hlediska víceletého horizontu nic moc neznamená.

BOX: Radim Petráš (51) se narodil v Karviné, vystudoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. V osmdesátých letech minulého století pracoval v severních Čechách jako lékárník. V roce 1989 odešel za výzvou farmaceutického průmyslu - tehdy reprezentovaného státním podnikem Spofa. Od roku 1991 do roku 1998 byl zaměstnán v různých pozicích v marketingu a prodeji Zentivy, naposledy jako ředitel exportu. V roce 1999 přijal nabídku práce v inovativní mezinárodní farmaceutické firmě Schwarz Pharma a stal se jejím ředitelem pro Českou republiku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít