Od Chodorkovského k Bakalovi

15. ledna 2010, 13:13 - Eva Jarešová
15. ledna 2010, 13:13

Svérázný kanadský advokát Robert Amsterdam se vložil do boje o byty OKD

Webové stránky advokátní kanceláře Amsterdam & Peroff vítají nové příchozí salvou pochvalných zmínek z právnického tisku. „Jeden z mála právníků na světě, kteří se dovedou postavit státu v situaci, kdy se začne chovat jako zločinec,“ říká jedna z nich. Oním srdnatým je míněn newyorský rodák Robert Amsterdam, obhájce ruského oligarchy Michaila Chodorkovského a člověk s pracovním rozpětím od Guatemaly po Nigérii. Mezi země, kde by to mohla mít demokracie nahnuté, se nově zařadila Česká republika. Robert Amsterdam začal radit miliardáři Zdeňkovi Bakalovi ve sporu se státem o desetitisíce bývalých bytů OKD. Chová se podle něj český stát jako zločinec? „To netvrdím,“ opáčí ostřílený advokát. Práva svého klienta ale hodlá hájit důrazně.

Soudci ve sněmovně? Není pochyb, že Amsterdam má zkušenosti. Jeho nový případ ale vyžaduje podrobnou znalost českých právních norem, popřípadě někdejší privatizace. Může to nabídnout Kanaďan se základnou v Londýně? „Je jen málo advokátních kanceláří, které mají takovou znalost privatizačních procesů, jako ta moje,“ odmítá připomínku s narážkou na své působení v Rusku. Terčem hlasité Amsterdamovy kritiky je hlavně Lubomír Zaorálek, místopředseda Poslanecké sněmovny a lídr sociální demokracie v Moravskoslezském kraji, kde se sporné byty nacházejí. Právě na Zaorálka podal Zdeněk Bakala před časem žalobu na ochranu osobnosti kvůli tomu, že jej politik předloni označil za „gaunera“. Servítky si nebere ani Amsterdam. Za politikovým chováním prý mohou stát blížící se volby a vidina hlasů sta tisíc nájemníků v „Bakalových“ bytech. „Je to stínový ministr zahraničí a místopředseda sněmovny a jednal způsobem, kterým zneužil svou moc,“ tvrdí. Týdeník EURO se od Lubomíra Zaorálka snažil získat vyjádření, do uzávěrky ovšem neuspěl. Co konkrétně je podle Amsterdama problém? Třeba usnesení Poslanecké sněmovny z loňského prosince, v němž doporučila vládě, aby v kauze bytů OKD podala návrh na vydání předběžného opatření. Ministerstvo financí tak skutečně učinilo a soud návrhu vyhověl včetně toho, že se poslanecké usnesení objevilo ve zdůvodnění kroku. Zákonodárci podle Amsterdama hrubě překročili svou pravomoc a proti jeho klientovi „v podstatě vydali soudní nález.“ Tvářit se, že podobné akce v české kotlině zase tak výjimečné nejsou a jejich reálný dopad může být pochybný, je prý chůze po šikmé ploše. „To se pak jednou probudíte a máte tady Vladimira Putina. Když se někdo chová jako tyran, je důležité jej zastavit.“

Šoky z politické debaty Chystané právní kroky Amsterdam příliš popisovat nechtěl. „Prostudujeme všechny relevantní předpisy a úmluvy a pomalu, ale jistě zareagujeme,“ naznačil. Ani teoretický neúspěch v arbitráži u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře České republiky, která by měla rozhodnout o platnosti výpovědi smluvního ustanovení o předkupním právu nájemníků, nechtěl Amsterdam příliš komentovat. Řízení by se mělo konat ještě tento měsíc. „Pokud stojím před soudem, který byl čestně zřízen a složen, nechávám tyto věci na něm. Nechme proces proběhnout a uvidíme, co se stane.“ Robert Amsterdam říká, že se případu bytů OKD plánuje účastnit na „každodenní bázi.“ Připouští, že bude spolupracovat s místními advokáty, jmenovat je ale nechce. Amsterdam je stále obhájcem svého zřejmě nejznámějšího klienta, ruského oligarchy Michaila Chodorkovského. Ten už si v Rusku několik let odpykává trest za daňové úniky a podvody. Od loňska je proti němu veden další soudní proces, jehož jádrem je obvinění z krádeže ropy. Advokát má ale vstup do Ruska zakázán od roku 2005, což jej při obhajobě omezuje. Nové řízení proti svému mandantovi odmítá označovat jako „soudní proces.“ „Fraška je lepší termín,“ myslí si. Jde podle něj o zcela politickou věc, proto se mu nechce odhadovat, s jakým výsledkem odejde Chodorkovskij tentokrát. „Záleží na tom, jak se Vlad (Vladimir Putin – pozn. red.) bude cítit, až ráno vstane,“ konstatuje lakonicky. Ze srovnání právní kultury v Rusku a v České republice se ale elegantně vyvlékne. „Srovnávat nechci, vzhledem k mému působení v obou zemích by to nebylo fér.“ Podle jeho slov ho ale šokuje úroveň tuzemské politické debaty, a to – jak říká – pracoval kromě Ruska a Nigérie i třeba v Guatemale nebo Singapuru.

Box 1: Dobrodružné právo Robert Amsterdam se narodil roku 1956 v New Yorku, poté se ale s rodinou přestěhoval do Kanady. Zde vystudoval Carleton University v Ottavě a právo na Queens University v provincii Ontario. V mládí jej mimo jiné učil český ekonom Radoslav Selucký, bývalý spolupracovník Otty Šika. V roce 1980 založil Amsterdam s Deanem Peroffem advokátní kancelář Amsterdam & Peroff, která má pobočky v Torontu a v Londýně. Amsterdam se specializuje na právní případy s citlivým politickým pozadím, jako je třeba kauza Michaila Chodorkovského, bývalého šéfa ruského ropného gigantu Jukos. Dřívější Československo navštěvoval už před rokem 1989. Poprvé zde byl v mládí se svou matkou, která se léčila v Karlových Varech.

Box 2: Kauza OKD Zhruba 44 tisíc bytů na severní Moravě se v roce 1990 stalo majetkem akciové společnosti OKD, která vznikla z někdejšího státního podniku. O čtrnáct let později prodal stát 46 procent státních akcií OKD majoritnímu akcionáři, společnosti Karbon Invest, za níž stáli Viktor Koláček a Petr Otava. Cena transakce se pohybovala kolem čtyř miliard korun. Brzy nato koupila Karbon Invest skupina RPG Industries, patřící do impéria Zdeňka Bakaly. Došlo tím i k převodu bytů, jejichž nájemníci argumentují, že podle dřívější smlouvy mezi státem a Karbon Invest mají nárok na odkup bytů za netržní cenu. To současný majitel odmítá. Tvrdí naopak, že je prodávat nechce a do bytového fondu plánuje investovat tři miliardy korun. Celková hodnota bytů se odhaduje na desítky miliard korun. Loni v létě RPG Industries ustanovení smlouvy o předkupním právu nájemníků vypověděla. To, zda tak mohla učinit, je předmětem probíhající arbitráže u Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře České republiky. Spor se řešil i na půdě Poslanecké sněmovny. Loni v prosinci vydal soud ve věci předběžné opatření, kterým byla společnosti RPG Byty uložena povinnost zdržet se nakládání s byty, které by bylo v rozporu se smlouvou, až do skončení rozhodčího řízení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kryptoměnová jízda prvních prosincových dní
Už jste natankovali zimní naftu? Pokud ne a teploty klesnou na ?7 °C, můžete mít potíže
Co když zemře kandidát na prezidenta, nebo rovnou prezident?
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Auta
Renault Sport lákal na velké vánoční překvapení. Výsledek…
„Ostrá“ Škoda Fabia se nakonec jmenuje R5. Na chvíli to bude jediný čtyřválec v nabídce
Jak postupovat při přepisu a odhlášení vozidla
Je vám 760 koní v Chevroletu Corvette ZR1 málo? Hennessey nabízí přes 1200 koní
Ares Panther je reinkarnace De Tomaso Pantera s technikou Lamborghini
Technologie
Po kávě si Intel dá i alkohol. Na Q3 2018 plánuje procesory Whiskey Lake. Stále 14nm?
Předvánoční dávka aktualizací od Microsoftu vyšla. Byly vyřešeny všechny známé problémy
Grim Fandango Remastered je teď zdarma. Stáhněte si legendární adventuru
Vánoční tip: Poslouchejte české koledy po celý den z internetového rádia
AMD vydává „adrenalinový“ ovladač pro Radeony: spousta novinek, OSD, mobilní aplikace
Hry pro příležitostné hráče