Od 4. do 8 června

01. června 2012, 13:42 - Johanna Grohová
01. června 2012, 13:42

PONDĚLÍ 4. ČERVNA Summit Rusko-EU opět s Putinem o Sýrii a energetice Druhým dnem bude pokračovat v Petrohradě pravidelný summit Rusko-EU pod vedením staronového prezidenta Vladimira Putina. Rozhovorům bude dominovat Sýrie. Západ a Rusko zaujaly částečně rozdílné postoje vůči syrskému režimu po masakru ve městě Húlá, při kterém zemřely desítky dětí a žen. Zatímco řada západních zemí vypověděla syrské velvyslance ze země, Moskva tento krok kritizovala. Výbušným tématem mezi EU a Ruskem je trvale otázka liberalizace energetického trhu. Rusku se nelíbí „třetí energetický balíček“, který prohlubuje liberalizaci unijního trhu, a omezuje tím možnosti ruského Gazpromu. Rusko je také proti zařazení leteckých společností do systému obchodování s emisními povolenkami pro velké znečišťovatele.

Elektronická identifikace přeskočí hranice Evropská komise navrhne nová pravidla o eID (elektronický průkaz) a eSignature (elektronický podpis), která mají povzbudit členské státy vzájemně uznat identifikační dokumenty v elektronické podobě. Toto opatření má posílit důvěru v panevropské elektronické transakce a umožnit elektronickou identifikaci a ověření podpisů a dalších souvisejících služeb. Nová legislativa není povinná a státy se mohou do systému zapojit dobrovolně.

ÚTERÝ 5. ČERVNA Politika energetických úspor EU je ohrožena Kontroverzní návrh o úsporném a efektivním využívání energie v EU možná skončí v koši. Vlády členských států budou jednat se zástupci Evropského parlamentu o kompromisním znění zákona, který měl do roku 2020 zajistit 20procentní energetickou úsporu v EU. Mezi opatřeními je povinné zateplení a izolace tří procent veřejných budov a povinnost pro dodavatele, aby jejich zákazníci snížili spotřebu energie o 1,5 procenta. Členské státy se snaží tyto povinnosti zmírnit, s čímž nesouhlasí komise ani parlament. Jednání se tak ocitla na mrtvém bodě.

Jak se dařilo obchodníkům Eurostat zveřejní vývoj maloobchodního obratu za duben v zemích Evropské unie.

STŘEDA 6. ČERVNA Ať se o své banky postarají akcionáři Francouzský eurokomisař Michel Barnier otevře další bojovou frontu v kampani za důkladnější regulaci finančních trhů. Dosud státy zachraňovaly kolabující banky pomocí veřejných peněz, Barnierův návrh má přenést zodpovědnost na akcionáře. Jde o kontroverzní návrh: kritici namítají, že banky budou hůře získávat peníze a znejistí investory. Návrh umožní národním regulátorům provést okamžitou kontrolu banky v potížích, rozdělit ji a ztráty uvalit na akcionáře.

Jak se dařilo unijním ekonomikám Eurostat publikuje zpřesněnou zprávu o vývoji HDP v EU a eurozóně za první čtvrtletí.

Jednání euroguvernérů Ve Frankfurtu nad Mohanem se odehraje pravidelné zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky, které se bude zabývat měnovou politikou včetně úrokových sazeb.

O obnovitelných zdrojích Evropská komise přijme sdělení o obnovitelných zdrojích energie v Evropě včetně přehledu, jakého pokroku bylo v této oblasti dosaženo. Komise vyzve k lepší a efektivnější podpoře tohoto druhu energie.

ČTVRTEK 7. ČERVNA O satelitech a hluku na letištích Ministři dopravy schválí nové nařízení, která má mimo jiné vést ke snížení hluku na letištích v Evropské unii. Na programu budou mít také definici nového finančního a řídicího rámce pro satelitní systémy EGNOS a Galileo v letech 2014 až 20(?).

Přežije Schengen? Ministři vnitra EU se budou zabývat zpřesněním podmínek pro „dočasné zavedení hraničních kontrol mezi členskými státy“. Schengenská zóna bez pasových kontrol se v posledním roce ocitla pod palbou kritiky některých států kvůli obavě z nekontrolované imigrace. Podle statistik Evropské komise v loňském roce zaznamenala na 30 tisíc překročení vnějších hranic EU v rozporu s pravidly. Většina ilegálních překročení hranice bylo mezi Tureckem a Řeckem. Tématem bude také zvýšená solidarita vůči zemím, které jsou vystaveny velkému přílivu migrantů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít