Ochromení obchodní válkou: tržby Alibaby rostly nejpomaleji za tři roky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ochromení obchodní válkou: tržby Alibaby rostly nejpomaleji za tři roky

, čtk,
Ochromení obchodní válkou: tržby Alibaby rostly nejpomaleji za tři roky
Zdroj: ČTK/AP

Tržby největšího čínského internetového prodejce Alibaba se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšily o 41 procent na 117,28 miliardy jüanů (asi 394 miliard korun). Zaostaly ale za odhady a tempo jejich růstu bylo nejslabší za poslední tři roky. Druhá nejhodnotnější čínská firma po společnosti Tencent tak podle agentury Reuters v hlavní nákupní sezoně pocítila následky zpomalení čínské ekonomiky a ochromení z čínsko-americké obchodní války.

Analytici v anketě společnosti Refinitiv odhadovali v průměru tržby ve výši 118,9 miliardy jüanů. Čistý zisk nicméně za tři měsíce do konce prosince stoupl o 33 procent na 31 miliard jüanů a odhady výrazně překonal.

Alibaba každoročně zaznamenává ve čtvrtletí, na něž připadá Den nezadaných, nejvyšší příjmy. Jedenáctý listopad loňského roku sice znamenal nový rekord, ale meziroční nárůst tržeb byl v desetileté historii této slevové nákupní akce nejslabší.

Alibaba v obavách z ekonomické nejistoty snížila již před začátkem hlavní nákupní sezony ekonomický výhled na aktuální fiskální rok, který končí v březnu. Minulý týden ale její zástupce Joe Tsai uvedl, že čínská spotřeba se stále drží na velmi silné úrovni a v příštích pěti až deseti letech poroste.

Číňané v Česku: objem kapitálu stoupl na 6,5 miliardy korun, firem v jejich rukou ale ubylo

Prezident Miloš Zeman (vpravo) a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching (vlevo) si na závěr Si Ťin-pchingovy návštěvy ČR připili pivem na terase Strahovského kláštera v Praze.
Dále čtěte:

Rok 2018 na globální vsi: obchodní válka, odchod Merkelové i brexit

Čína se snaží žehlit obchodní spory s USA. Nabízí razantní zvýšení dovozu

Nebojte se selhání. Nejbohatší Číňan Jack Ma radí, jak být úspěšný

Ohodnoťte tento článek
Diskuze