Ochrání je lístek v zadku?

26. září 2008, 17:21 - Martin Rychlík
26. září 2008, 17:21

Domorodá společenství jsou ohrožována tlakem západních výdobytků

V novinách to vždy vypadá legračně. Jako tenhle snímek, který před měsícem pořídil na Papuy-Nové Guineji český fotograf Jan Rendek. Papuánský bojovník je oděn toliko ve šňůrkové „slipy“ s kotekou čili penisovým pouzdrem z tykve a jeho opodál stojící kolega si ještě po vzoru předků zastrčil do zadku list, jenž jej má chránit před vstupem zlořádných sil do těla. Magických, pochopitelně. Ale co se to pohupuje u Melanésanova pasu? Jistě, je to ledvinka. Moderní, pěkná, jen trochu víc ušmudlaná. Jenže kdo ví, zda nepochází z pražského Gigasportu, Sportisima, Hudy Sportu nebo Hypernovy. Třeba ji v údolí Baliem zapomněl nebo záměrně ponechal jako dárek nějaký Novák, Dvořák či Pokorný.
Turisté, cestovatelé, misionáři i státní úředníci rozšiřují hmotné i nehmotné výdobytky naší civilizace do těch nejodlehlejších koutů světa. Vznikají občas neuvěřitelné situace: polonahé divošky třímající skládací deštníky, „barbaři“ huhlající do telefonu jako do vysílačky, dítka v sandálech z pneumatik, piknikující partička s oštěpy pod slunečníkem jak z makarské riviéry, svalnatí válečníci s čelenkami z per, kůstkami v nose a … růžovoučkými slunečními brýlemi na nose. Mix všeho. Invenčnost posledních lidí z doby kamenné, jak se říká, však nezná mezí; účelně se dá využít cokoliv od beden po plechovky. Nejsou hloupí. „Divoši“ odkoukají všelicos, a nebudí už tím tolik veselí jako před desítkami lety, kdy v takzvaných kultech cargo pouze imitovali vynálezy bílých. Z bambusu stavěli „vysílačky“ i s anténami a připravovali přistávací ranveje pro božské zásilky nákladu… „Erozi novoguinejských kultur urychluje sice mnoho zámořských vlivů, počínaje dovozovými náboženstvími a konče dovozovým spotřebním zbožím, ty ale nejsou rozhodující. To zdánlivě nevinný nápad opustit rodnou vesnici a projít se trochu po svém ostrově je tím polibkem smrti pro tradiční společnost,“ tvrdí entomolog Vojtěch Novotný z Akademie věd, jenž na druhém největším ostrově světa zkoumá hmyz. Ano, i Papuánci opustili své omezené světy, údolíčka a pídí se po zlepšení. Vlivy se mísí. Intelektuálové ověšení tituly tomu říkají kulturní difuze a svého času, ve třicátých letech minulého věku, šlo o celkem vlivnou (a úsměvnou) teorii. Prý se z jediného pracentra nějaký typ předmětů či myšlenek šířil jinam a bylo možné vysledovat jejich celosvětovou cestu; afrikanisté například porovnávali špičky šípů a podobně.
Kam až jsme touto míchanicí dospěli, osvětlil ve vtipném eseji z roku 1937 antropolog Ralph Linton. Popisuje den „stoprocentního Američana“. Ten vstane z postele (středovýchodního to vynálezu), sundá si pyžamo (indický úbor), mrkne na hodiny (vynalezené ve středověké Evropě) a jde do koupelny, prý nejameričtější místnosti v jeho bytě. Ale i tam stojí římská vana a záchod, visí staroegyptské zrcadlo. Chlapík se před ním omyje mýdlem z Galie a osuší tureckým ručníkem. Po oblékání, čert ví, který ze světových stylů si zrovna vybere, jde do kuchyně, aby posnídal arabskou kávu, a zapálí si cigaretu, dar či prokletí od amerických Indiánů. Takhle by se dalo pokračovat do nekonečna. Linton tedy tvrdí: Žádná ze světových kultur již není na sto procent – a prý ani na dvacet – bez vlivu okolního světa. A to, prosím, říkal před sedmdesáti lety! Což teprve dnes se vší tou globalizací, webem a komunikací.
V případě přírodních a takzvaně preliterárních národů, jimž se například tolik líbily české korále, se nám tomu nechce věřit. Zvykli jsme si je po staletí idealizovat a romantizovat (mýtus ušlechtilého divocha), jenže ani ony nechtějí moknout, podléhat nemocem a také domorodí frajeři se před vyvolenou rádi vytáhnou chic tričkem z dovozu (byť není od Dolce Gabany). Jistě, když vidíte na Borneu někdejší dajacké lovce lebek, kteří nosí otrhané tílko Adidas a namísto tradičních vytetovaných růžic zdobí jejich rámě komiksové a pornografické scény, je to smutné. Asi jako Apač potácející se s lahví „ohnivé vody“.
Ale není cesty zpět. Už roku 1952 etnolog Lauriston Sharp ve slavném článku ukázal, jak zavedení železných seker u austrálského kmene Jir Jorontů – zamýšlené bílými dárci jako milá pozornost a civilizační pokrok – zcela rozvrátilo společenskou strukturu, neboť kamenný mlat a jeho výroba utvářely obsahy celé kultury. Od řemesel, společenských vazeb až po folklor. My, na prahu 21. století, jsme u sekerek nezůstali. Exportujeme vše od nožů, pušek, mobilů, oblečení, notebooků, automobilů až po náboženství, ekonomiku a ideje. Jak asi mohou pralesní nebo nomádské kmeny dopadnout? Po hříchu jde o kulturní výměnu dosti jednostrannou. Těžko to může fungovat opačně: aby se v české kotlině uchytila pouzdra na pyj, lítaly tu šípy nebo zněly danijské písně, to ne. Nicméně radostnou zprávou je, že některé země – námi vnímané jako rozvojové a z třetího světa – se už v jistých ohledech chovají civilizovaněji než my, pupek civilizace. Zkuste si zaletět do Rwandy obtěžkáni igelitkami. Se zlou se potážete! Dík, ale plasty nám nevozte, řeknou, chrání své životní prostředí.
Papua-Nová Guinea je ukázková laboratoř, jak to chodí. Velmi rychle. Překotně. Kdo přiletěl do Wameny na Irian Jaye před deseti lety, našel pár stavení a malý koloniál. A dnes? Přibyly domky, silnice. Posekaný lán pralesa se přeměnil v regulérní letiště a za cestování cessnou si řádně připlatíte. Terénní vozy, povětšinou toyoty, vyjíždějí do okolí, ale vsadil bych se, že časem přibude i nějaké to fešné BMW, které ukočíruje Papuánec s mezinárodním řidičákem. Takže: What’s next? Žádní další domorodci už nebudou. Všichni budeme křížení. A stejní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít