Ochránci zvířat tlačí na Babiše. Chtějí, aby zlomil odpor proti zákazu klecových chovů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ochránci zvířat tlačí na Babiše. Chtějí, aby zlomil odpor proti zákazu klecových chovů

,
Ochránci zvířat tlačí na Babiše. Chtějí, aby zlomil odpor proti zákazu klecových chovů
Zdroj: čtk

Nezisková organizace Obraz – Obránci zvířat tvrdí, že premiér Andrej Babiš a jeho poslanci ANO podléhají tlaku agrární lobby a nechtějí skoncovat s klecovými chovy drůbeže.

„Pane Babiši, minulý týden jste slíbil, že se vložíte do kauzy klecových chovů slepic, a já vám za to děkuji. Sám jsem chovatel drůbeže, jsem členem Asociace soukromého zemědělství ČR a v tomto sdružení působím v ekonomické komisi a mám patronaci nad chovem nosnic a odbytu produkce, takže o tom něco vím,“ podpořil snahu Obránců zvířat také chovatel drůbeže Zbyněk Opatrný.

Opatrný odmítá argumenty zemědělské lobby, že by zákaz vajec z klecových chovů zničil české zemědělství. „Za vámi teď začnou chodit různí agrolobbisté a strašit vás. Budou vám vykládat, jak zákaz klecí zruinuje rodinné rozpočty, jak nás zničí dovozy z Polska, jak si snížíme soběstačnost, jak jsme slabí a chudí a bez klecí to nezvládneme. Pane premiére, nevěřte tomu ani na vteřinu. Jsou to všechno kecy,“ dodal Opatrný.

Z vajec z klecových chovů těží Agrofert

Společnost Agrofert, kterou premiér Andrej Babiš stále ovládá přes svěřenecké fondy, ročně dodá na trh 195 milionů vajec z klecových chovů. To je asi 10 procent celkové spotřeby v České republice. Agrofert namítá, že se do Česka dovážejí „klecová vejce“ i z Polska, Francie a Nizozemska a to aktivistům nevadí.

I přes počáteční podporu Babiše zakázat klecové chovy, protože zvířata zbytečně trpí, narazila snaha v zemědělském výboru sněmovny, kde zákaz torpédovali poslanci ANO. Producenti vajec také namítají, že vejce z klecových chovů jsou levnější než od slepic s podestýlkou.

Mluvčí spolku Obraz Pavel Buršík ale zdůraznil, že by po zákazu klecových chovů vejce zdražily o 20 až 40 haléřů za kus. „Dezinformátoři záměrně zaměňují ceny prémiových vajec z chovů s výběhem s obyčejnými vejci z podestýlkových chovů,“ zdůraznil Buršík. Ročně by si tak průměrná domácnost připlatila za vejce 200 až 400 korun.

Dále čtěte:

Komentář: Premiérova operetní europolitika

Hodnocení politiků: nejlépe si vedou Babiš a Schillerová, posílil Havlíček

Ochránci zvířat tlačí na Babiše. Chtějí, aby zlomil odpor proti zákazu klecových chovů
5 (100%) 4 hlasování
Diskuze