Očekává se další boom nákupní turistiky

13. dubna 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
13. dubna 2004, 00:00

PŘESTOŽE NOVELA ZÁKONA O DPH STÁLE JEŠTĚ NENÍ SCHVÁLENA, MINISTR FINANCÍ SLIBUJE KVŮLI NEDOSTATKŮM V ZÁKONĚ PŘEDLOŽIT SNĚMOVNĚ UŽ V KVĚTNU DALŠÍ NOVELU.

Hospodští a hoteliéři se chtějí vyhnout placení DPH

PŘESTOŽE NOVELA ZÁKONA O DPH STÁLE JEŠTĚ NENÍ SCHVÁLENA, MINISTR FINANCÍ SLIBUJE KVŮLI NEDOSTATKŮM V ZÁKONĚ PŘEDLOŽIT SNĚMOVNĚ UŽ V KVĚTNU DALŠÍ NOVELU.

Základní sazba DPH klesne po vstupu Česka do Evropské unie z 22 na 19 procent. Zároveň sníženou pětiprocentní sazbu opustí řada zboží a služeb. Stát chce totiž na DPH ročně vybrat o 25 miliard korun více. Mezi zbožím a službami spadajícími pod základní sazbu se tak ocitají vedle položek, u kterých je to v unijních zemích obvyklé i takové, u nichž to EU nepožaduje. Se sníženou sazbou se tak loučí například kabelové televize, vstup na sportovní akce, hnojiva a osiva, ale také svoz domovního odpadu. Naopak v nižší sazbě zůstávají v Česku oproti všem unijním zvyklostem dětské plenky. Pětiprocentní DPH pak zůstává u potravin, vodného, stočného, novin, časopisů, zdravotnických prostředků a léků či vstupenek na kulturní akce.

O PRÁCI PŘIJDOU TISÍCE LIDÍ?

Do základní sazby se přesune i káva, čaj, čokoláda, cukrovinky a stravovací služby v jídelnách a restauracích. Od začátku příštího roku přijdou o výhodnější DPH i ubytovací služby. Podnikatelé v pohostinství a ubytovacích službách proti zákonu ostře protestovali, ale marně. Změna sazby DPH jim zkomplikuje život, zejména konkurenceschopnost. Podle prezidentky Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu HoReKa Miroslavy Luprichové přijde dvacet tisíc lidí z tohoto oboru o práci. Podle jejích slov nebude málo podnikatelů, kteří se budou snažit rozdělit své firmy tak, aby se z nich nemuseli stát plátci DPH. Další možností je zapojit se do velkých hotelových řetězců, kde daně a zisky nekončí v České republice. Bez pohybu nezůstane patrně ani stávající novela daňového zákona. Z prohlášení ministra financí Bohuslava Sobotky vyplývá, že si je vědom slabých míst v zákoně a chce brzy vypracovat jeho novelu. Přislíbil, že by se mohla ve sněmovně projednávat už v květnu. Se změnami položek vsazbách ale nepočítá.

SPEKULACE SE SAZBOU

Dovoz drobného zboží z jednotného trhu může pro Čechy od května podražit. Dnes totiž využívají toho, že například při dovozu zboží z N ěmecka do hodnoty šesti tisíc korun neplatí německou ani českou daň z přidané hodnoty. Až se Česko stane součástí Evropské unie, budou muset Češi zaplatit daň v N ěmecku. Zboží tak pro ně bude o šestnáct procent dražší než dnes. Podle Jana Čapka z Ernst & Young však bude některé zboží v ceně nad šest tisíc korun naopak mírně levnější. Alespoň v některých případech. Některé unijní země mají totiž daň z přidané hodnoty nižší než Česká republika. Při nákupu televize u našich západních sousedů tak zaplatíme šestnáctiprocentní DPH, zatímco v tuzemsku to bude 19 procent. Prodejci v N ěmecku ale mohou mít mnohem vyšší marže, což rozdíly v ceně setře. Zahraniční zboží může být dražší samo o sobě. Spekulací na různé ceny a sazby DPH v Evropě tedy obyčejný člověk zřejmě nezbohatne. Vyplatilo by se to nejspíš při nákupu automobilu. Jenomže to je právě jedna z výjimek daňových zvyklostí. Aby si unijní spotřebitelé nejezdili kupovat lacinější auta do zemí s výhodnější sazbou DPH, musejí daň zaplatit doma.

DALŠÍ BOOM NÁKUPNÍ TURISTIKY Podle odborníků se dá předpokládat, že by Němci a Rakušané mohli od května jezdit do Česka nakupovat mnohem více než dosud. Zatímco dnes si mohou přivézt jen omezené množství zboží, popřípadě doplácet rakouskou daň, po vstupu České republiky do Unie si budou moci pro vlastní spotřebu dovézt, kolik budou chtít. České zboží bývá často mnohem levnější. Podle Čapka by to mohlo ještě zvýšit nákupní turistiku v tuzemsku. Levnější by mělo být od května také zboží, které zatím podléhá clu. To po vstupu na jednotný trh odpadne. Ceny by tak měly klesnout u evropských vín, sušenek, těstovin či jogurtů. VÝJIMKY TO MAJÍ ZA PÁR

Unie se snaží o co největší sjednocení nepřímých daní v členských zemích už dlouho. Rozdílné sazby totiž podstatně ovlivňují tok zboží a služeb mezi státy. U spotřebních daní stanovila Unie minimální sazby, rozsah a systém zdanění. U DPH mohou mít země nejvýše dvě snížené sazby a jejich počet se nesmí rozšiřovat. Základní sazba musí být minimálně 15 procent, minimum pro sníženou sazbu je pět procent. V zásadě by se země společného trhu měly dohodnout do roku 2007, protože tehdy by měla skončit platnost všech výjimek, které si například letos přistupující země vyjednaly. Pár výjimek si vyjednalo i Česko. Plátci DPH budou všechny společnosti, jejichž roční obrat přesáhne milion korun. Malé provozovny budou od placení DPH osvobozené. Stavební práce spojené sbydlením a dodávky tepla budou do konce roku 2007 mít sníženou pětiprocentní sazbu daně.

KLAUS NOVELU VRÁTIL

O klíčovém zákonu vládní reformy veřejných financí není zatím ještě definitivně rozhodnuto. Páteční veto prezidenta Klause vrátilo novelu zákona o dani z přidané hodnoty zpátky do parlamentu. Pokud poslanci prezidentské veto přehlasují do 20. dubna, lze podle ministerstva financí stihnout celý legislativní postup do doby vstupu Česka do Evropské unie. Pokud by se to nepodařilo, zavládl by podle odborníků chaos. Vládní koalice věří, že nutných 101 hlasů získá. Podle ředitele tiskového odboru prezidentské kanceláře Petra Hájka považuje prezident tento zákon za „nedobrou směsici“ opatření, která Česko před vstupem do Unie musí udělat, s opatřeními spornými, jež budou mít na naše občany a podniky řadu hlubokých negativních důsledků. „Zákon o DPH je složitý a pokud se do poslední chvíle neví, zda bude schválen, může to destabilizovat podnikatelskou sféru,“ komentoval stav Petr Hruška z poradenské společnosti České daně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 1…
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít