Obstaráme vše za vás

03. ledna 2008, 14:50 - Mgr. Rudolf Marek
03. ledna 2008, 14:50

Společnost bez závazků lze pořídit za 24 hodin

Prodej předem založených firem na klíč u nás není žádnou novinkou. Překvapuje však tempo, jakým roste zájem o tuto komoditu. Firma Společnosti Online, kterou založil Jesse Grant Hester a má sídlo v daňovém ráji na britském Channel Islandu, se tímto importovaným nápadem zabývá už od roku 1999. „Velký zájem klientů vedl v roce 2001 k založení firmy Společnosti Online. Od tohoto roku do současnosti jsme prodali více než 2500 ready-made společností. To je asi 70 procent všech firem na klíč, které byly v tomto období v Česku a na Slovensku prodány,“ uvedla mluvčí Martina Viskupová.
Firma Společnosti Online má v trvalé nabídce kolem 80 už založených firem se sídlem v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Pardubicích, Košicích a Bratislavě. Všechny vznikly výhradně za účelem prodeje, nemají žádné závazky ani pohledávky a jsou připravené k převodu - v extrémním případě do 24 hodin, normálně během tří dnů. Ve srovnání asi se šestinedělním klasickým zakládáním firmy jde o expresní dodací termín.

Dobrá adresa.

Každá nová firma potřebuje adresu. Právní předpisy totiž vyžadují, aby bylo zajištěno přebírání písemností, kontaktní místo pro styk s veřejností a státními orgány a prokázáno vlastnické nebo jiné užívací právo k prostorám, v nichž společnost sídlí. Proto se sídlem firmy nemůže stát virtuální kancelář s korespondenční adresou P. O. Box.
Firma Společnosti Online proto prostřednictvím sestry Office House nabízí i sídlo. Adresy Praha 1, Ovocný trh 11 nebo Biskupský dvůr 8, případně International Business Centrum Příkop v centru Brna dodají každé firmě dynamiku. Dobré adrese sluší luxusní služby. Začít lze třeba sekretariátem s přiděleným unikátním telefonním číslem obsluhovaným asistentkou česky i anglicky. Telefonický hovor pak lze přesměrovat kamkoli. Dobře vypadá i e-mailová adresa názevfirmy@businessnet.cz. Došlé dopisy posílá fiktivní sekretariát na vyžádanou adresu - v Praze za nějakých šest tisíc měsíčně třeba do garáže. Aby se nic neprovalilo, lze na dobré adrese firmy pronajmout i konferenční místnost, případně na krátkou dobu i kancelář. V nabídce jsou i vedení účetnictví, administrativy, styku s úřady nebo tlumočnické služby.

Dodáme akciovku i s představenstvem.

Jak to funguje? Zájemce chce koupit akciovou společnost. Přijde s výpisem z trestního rejstříku a zhruba za sto tisíc korun „manipulačního poplatku“ převezme doklady firmy na dobré adrese i s jednatelem, jednočlenným představenstvem, tříčlennou dozorčí radou a základním vkladem dvou milionů korun. Pokud možno hned následujícího dne se svolá valná hromada kvůli změnám v prodávané společnosti. Přímo v právní kanceláři (služba je v ceně) vymění nový vlastník předzaregistrované vedení firmy za sebe a své přátele nebo příbuzné. „V poslední době ale pozorujeme trend, že noví majitelé firem na klíč považují za bezpečnější najmout si od nás i představenstvo,“ poznamenává zdroj z firmy, který si přál zůstat v anonymitě.
Poskytování nominee služeb, tedy vyškolených odborníků do statutárních a dozorčích orgánů firem na bázi pověření od skutečného majitele, se využívá spíše kvůli anonymitě vlastnictví při nákupu nemovitostí nebo účasti ve výběrových řízeních. Nejen celebrity si rády chrání soukromí. „Lidé často chtějí ošetřit právní rizika plynoucí z navazování smluvních vztahů mezi blízkými osobami, například v rámci holdingové struktury v případě převodu majetku mezi společnostmi personálně nebo majetkově propojenými. A pak také osoby v zahraničí, které nechtějí nebo nemohou dojíždět do Česka,“ vysvětluje zdroj.
Kompletace statutárních orgánů společnosti na klíč se obvykle odehrává v několika rovinách. Buď jde o doplnění potřebného počtu osob v orgánech akciové společnosti u lidí, kteří chtějí provozovat běžnou obchodní činnost a neznají nikoho vhodného pro tyto pozice. Krátkodobého kompletního obsazení všech orgánů společnosti se využívá v případech, kdy je třeba naléhavě uskutečnit nějakou obchodní transakci a kupec nedisponuje vhodnými osobami ze svého okolí. Dlouhodobého obsazení nejednajícími členy vedení firmy se zase využívá, když se kupující nechce veřejně exponovat a zaměřuje se na držení majetku nebo nemovitosti, tedy spíše na neobchodní činnost.

Úprk do Prahy.

Loni přesunulo sídlo firmy z regionů do Prahy téměř pět tisíc podnikatelů - nejvíce, zatím 1496, ze Středočeského kraje. Nejméně mění sídla firem podnikatelé v Jihočeském kraji. Do Prahy jich od začátku roku přešlo 407. Vyplývá to z analýzy dat Finančního ředitelství pro hlavní město Praha.
„Mezi zásadní důvody, kvůli nimž podnikatelé odcházejí do Prahy, patří zajímavější obchodní příležitosti, které hlavní město nabízí, a lepší image a prestiž související s dobrou obchodní adresou,“ uvedl pro EURO online ředitel společnosti Office House Adam Zvada. „Cena za pronájem a provoz kanceláří v Praze je však pro řadu firem vysoká. Proto podnikatelé stále častěji využívají firem, které se specializují na poskytování sídel pro společnosti.“
Řada podnikatelů míří do Prahy také kvůli problémům s úřady. „Úspěšné firmy často utíkají do velkých měst, protože mají pocit, že v regionu jsou středem pozornosti - konkurence, úřadů nebo závistivých sousedů. Sídlo společnosti umístěné v anonymnějším prostředí většího města může podnikateli přinést větší klid k podnikání a rozvoji firmy,“ soudí Zvada. Podobná situace jako loni panovala už o rok dříve. Tehdy během dvanácti měsíců změnilo sídlo své firmy za pražské 6303 podnikatelů z celého Česka.

Obchod rozhýbala reforma.

Nejčastějšími kupci hotových firem jsou právní kanceláře. „Obvykle je pořizují pro své klienty,“ říká Viskupová. S blížícím se koncem roku je začaly kupovat i developerské společnosti. Ty si je rovněž pořizují ve velkém. Důvodem je reforma veřejných financí, která bude mít pro tuto skupinu podnikatelů několik negativních dopadů. „Zájem o ready-made firmy je pokaždé vyšší ke konci roku. V tom minulém byla poptávka po firmách na klíč výrazně silnější než v předchozích letech. V současnosti prodáváme zhruba patnáct až dvacet ready-made firem týdně. Měli jsme případy, kdy si developer od nás vzal až deset firem najednou. Největší zájem přitom byl o akciové společnosti,“ sdělil bývalý ředitel firmy Společnosti Online Tomáš Chrobák. Developerské firmy si nové společnosti nepořizují náhodou. V nové reformě je totiž trápí hned dva zásadní body.

Dva problémy.

Prvním z nich jsou změny v pravidlech daňové uznatelnosti úroků z úvěrů a půjček. Neaplikují se však v případech, když finanční náklady (úroky) nepřesáhnou v úhrnu za zdaňovací období milion korun, přičemž úvěr nesmí poskytovat ani zajišťovat spojená osoba. Druhou alternativou, jak se novému znění zákona vyhnout, bylo sjednat do konce minulého roku úvěrovou smlouvu. V těchto případech se na ni budou vztahovat předchozí liberálnější pravidla, a to bez ohledu na to, kdy se úvěr bude fakticky čerpat. Proto v případě podnikatelského záměru, který bylo třeba financovat z úvěru od spojených osob i třetích subjektů, bylo nutné zvážit odpovídající opatření. Ta mohla zahrnovat i odkup ready-made společnosti a optimální nastavení smluvních vztahů ještě v roce 2007 pro čerpání finančních prostředků v dalších letech.
Druhý problém, který dělá vrásky všem obchodníkům s nemovitostmi, bylo prodloužení minimální doby pro držení akcií, jež byla zárukou osvobození od daně z příjmů. Při krátkodobém nákupu nemovitostí se běžně využívalo akciovek. Místo toho, aby se stala vlastníkem domu nebo bytu fyzická osoba a platila daň z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou, nakoupila nemovitost akciová společnost a její majitel místo prodeje domu prodal akcie společnosti. Stačilo dodržet časový odstup šesti měsíců mezi nákupem a prodejem akcií. Od roku 2008 se však tento časový test prodlužuje ze šesti měsíců na pět let. Protože se nové podmínky vztahují na firmy založené až po Novém roce, využili podnikatelé možnosti nakoupit si co nejvíce akciových společností do zásoby, díky čemuž se v budoucnu platbě daně z příjmu vyhnou.

Firmy z počítače.

V roce 2006 bylo v Česku založeno 1759 akciových společností. Z toho patnáct procent na principu ready-made. Společností s ručením omezeným loni vzniklo 18 084, tři procenta jich bylo na klíč. Za minulý rok jen firma Společnosti Online předpokládá obrat 518 milionů korun z prodeje asi šesti set společností na klíč. Předloni jich prodala o padesát méně. Letos importér nápadů Jesse Grant Hester a britský investor WPB Finance testují další možnosti. Jednou z nich má být možnost koupit předem založenou firmu přímo v daňovém ráji.
Konkurenční prodejce firem na klíč Smart Office & Companies nabízí za asi 180 tisíc korun také evropské ready-made společnosti, zatímco u těch s ručením omezením začíná na 40 tisících korun. Navíc díky internetové aplikaci eSmart umožňuje založit firmu od počítače. Veškeré dokumenty k podepsání, které systém vygeneruje, doručí poslíček, úhradu je možné provést platební kartou. Firma tvrdí, že výběr firmy a získání příslušné dokumentace je otázkou patnácti minut.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít