Obrovská rozkvetlá expozice

30. června 2003, 00:00 - František Kuberna
30. června 2003, 00:00

Výstava Květy 2003 v Lysé nad Labem zve k nákupu i inspiraciFakta o výstavěRočník: 7Termín: 10.-13. 7. 2003Místo: Výstaviště Lysá nad LabemPořadatel: Výstaviště Lysá nad Labem, s. r. o.Otevírací doba: 9.00-18.00 hod., v neděli do 17.00 hod.

Výstava Květy 2003 v Lysé nad Labem zve k nákupu i inspiraci

Fakta o výstavě

Ročník: 7

Termín: 10.-13. 7. 2003

Místo: Výstaviště Lysá nad Labem

Pořadatel: Výstaviště Lysá nad Labem, s. r. o.

Otevírací doba: 9.00-18.00 hod., v neděli do 17.00 hod.

Ceny vstupenek: 60 Kč

Nomenklatura: Květiny, cibuloviny, skalničky, trvalky, jehličnaté a listnaté stromy, nářadí pro zahrádkáře, literatura, zahradní stavby a krby, zahradní nábytek a osvětlení, pracovní oděvy a ochranné pomůcky, hnojiva a prostředky na ochranu rostlin, keramika zahradní i užitková atd.

V první polovině července se již tradičně na Výstavišti v Lysé nad Labem otvírají brány mezinárodní výstavy květin Českého zahrádkářského svazu Květy. Letošní, již 9. ročník, začíná 10. července.

O oblibě výstavy Květy u široké veřejnosti svědčí mimo jiné i pravidelná vysoká návštěvnost. Loňský ročník navštívilo více jak třicet tisíc lidí a pořadatelé očekávají, že letošní Květy 2003 navštíví přinejmenším stejné množství milovníků zahrad a zahrádkaření, těch, kteří chtějí mít z pohledu na vystavované rostliny požitek, i těch, kteří se chtějí třeba nechat inspirovat nebo hledají třeba i radu jak ošetřit své „zelené miláčky“.

Ve znamení vůně a barev

Expozici výstavy Květy lze pravidelně rozdělit do několika částí - na „klasickou“ výstavní, na nákupní, na doprovodnou s řadou zajímavých akcí a soutěží. Vůněmi a širokou škálou barev zřejmě nejvíce překypuje výstavní část. Letos se v ní představí pěstitelé z klubů Martagon a Lilium tisíci květů lilií, členové Rosa klubu expozicí růží, dále Hortiklub Fuchsie a bonsaje. Budou také vystaveny pelargonie, begonie, jiřinky, luční květy, léčivky, letničky i trvalky, vodní rostliny (i ryby), konifery, citrusy, sukulenty a suchá vazba. Novinkou letošního ročníku jsou barevné dekorativní mulče. Na výstavě Květy jsou pravidelně i poradny. Letos bude k dispozici poradenská služba pro liliáře. Ale ani další návštěvníci, kteří hledají jiné rady, nepřijdou zkrátka. Například poradenskou službu Jak proti škůdcům, plísním, chorobám a plevelům nabídne návštěvníkům Agrobio Opava. A s radou či doporučením jistě budou umět přijít i samotní vystavovatelé na svých stáncích. Na výstavě Květy se tradičně představují vedle rostlin i nářadí, zahradní nábytek a osvětlení, odborná literatura a časopisy, pracovní oděvy a ochranné pomůcky a další sortiment, který je pro činnost na zahradě důležitý či nezbytný. Letos úplně poprvé bude na výstavě Květy představena drobná dřevěná architektura do zahrady z ohýbaného dřeva. Truhlářství Václava Korbela z Týnce nad Sázavou patří v tomto oboru ke špičce, o čemž svědčí i jeho realizace například v pražských Malostranských zahradách, ve Vojanových sadech nebo v dendrologické zahradě Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví Průhonice. Návštěvníci uvidí, případně si mohou koupit dekorativní oblouky pro vedení popínavých rostlin, proplétané treláže, segmentové pergoly a klenuté mostky.

Možnosti nákupů

Od Květů v Lysé nad Labem je neodmyslitelná i prodejní část, která vhodně navazuje na vystavovanou flóru a další exponáty. A tak i letos si návštěvníci budou moci na zahradnických trzích výhodně nakoupit u desítek zahradnických firem z Čech a Moravy. Ty zde nabídnou velký sortiment květin a rostlin, ale také zahradního nábytku a prvků zahradní architektury, hnojiv a postřiků, zahrádkářských potřeb a nářadí, keramiky. Tradiční je i prodej odborné literatury - ať již jednotlivých publikací či periodik - tedy časopisů. Vedle ní bude i nabídka bylinné kosmetiky, ale také třeba preparovaných motýlů či suchých vazeb. Výhodou nákupu na výstavě zřejmě může být i možnost poradit se v již zmiňovaných poradnách, stejně jako široká nabídka, když na velkém prostoru se koncentruje větší množství různých zahradnických firem.

Soutěže fantazie i relaxace

Květy 2003 mají i široký doprovodný program. Do něho patří i soutěže. Při loňské výstavě Květy se uskutečnil první ročník soutěže Pohádkové minikrajinky a o nejhezčí květinový truhlík. Výstava exponátů přihlášených do soutěže se setkala u návštěvníků, ale i u tisku, rozhlasu a televize, s nadšeným zájmem. Proto se pořadatelé rozhodli pokračovat v této soutěži i v letošním roce. Její letošní téma je Nejzajímavější minizahrádka. Miniaturní zahrádky, a jak bylo možné vidět již na loňské výstavě, i pohádkové zahrádky větších rozměrů, nicméně sesazené v nějaké hezké nádobě, případně, což bylo rovněž zajímavé, na vykotlaném dřevu, kamenném útvaru, případně speciálně vyrobené „krajině“ z keramiky, jsou záležitostí především pro lidi, kteří mají fantazii. Nejde tedy o mimořádné pěstitelské schopnosti, neboť k sesazení jsou používány většinou sukulenty, kaktusy, skalničky nebo jiné nenáročné rostliny, ale o odvahu přenést kousek přírody do svého domova nebo si nějakou krajinu vymyslet a vytvořit. Účast v této soutěži je tak výzvou pro všechny hravé lidi, kteří milují přírodu a mají kolem sebe rádi květiny. Soutěží se ve třech kategoriích: 1. profesionálové, 2. amatéři, 3. děti do 14 let. Zájemci o účast v této soutěži již asi letos nemají šanci, protože vytvoření takovéto zahrádky je záležitostí dlouhodobější, ale letos se mohou inspirovat a přihlásit se třeba do příštího ročníku - lze očekávat, že při zájmu o tuto soutěž ji pořadatelé zařadí i na program příštích Květů. Druhou soutěží, pro chvíle odpočinku, je soutěž Relaxační kouty zahrady. Co je relaxačními kouty myšleno? Zahradní prostor komorního charakteru, kde může člověk odpočívat a přitom být obklopen vším, co odpradávna k přírodě patřilo - květinami, keři, stromy, tekoucí vodou, vodními rostlinami, kameny, a to v souladu anebo v kontrastu se sochami, samorosty, voliéry s ptáky, stoly, křesly a jinými lidskými výtvory. Soutěž bude mít dvě oblasti - první je instalace relaxačního koutu přímo na výstavišti, druhou je fotografie relaxačních koutů. Soutěžní expozice představující relaxační kouty je novinkou letošních Květů. Více než desítka profesionálních tvůrců připravila v různých modifikacích odpočinková zahradní zátiší, mezi nimiž návštěvníci uvidí například aranžmá v japonském stylu, venkovskou zahrádku, bylinkovou inspiraci, koutek s jezírkem či s tekoucí vodou, místečko s krbem, představu řezbáře, dětské dovádiště, posezení v květinách a další inspirativní expozice.

Dřevěný herbář

Doprovodný program výstavy Květy 2003 je poměrně široký. Vedle soutěží či odborných poraden nabízí i umělecké zážitky. Za doporučení zřejmě stojí Dřevěný herbář. To je název rozsáhlého souboru dřevořezeb květin Bernarda Knápka z Lysé nad Labem. Několik desítek půvabných květinových plastik o stejné výšce doplní dřevěnými obrazy větších rozměrů, jejichž námětem jsou rovněž květiny. Další akcí z oblasti umění je výstava ilustrací růží, letniček a vodních rostlin od akademické malířky Zdeňky Krejčové pro knihy Václava Větvičky. A do třetice - součástí letošních Květů je i výstava dětských prací z DDM Poděbrady na téma „Bytosti, které se starají o stromy“. Přímo na výstavě je možné se také zapojit do fotosoutěže o nejzajímavější fotografii z výstav na lyském výstavišti, kterou vyhlásili Výstavní noviny. Organizátoři vycházejí z toho, že výstava Květy přiláká v řadách tisíců návštěvníků i celou řadu lidí s fotoaparáty. Právě oni mohou své povedené snímky, pořízené při akcích na výstavišti, případně ve městě Lysá nad Labem v souvislosti s výstavami a lidmi kolem nich, zaslat do této soutěže. Soutěžní fotografie mohou být v libovolném formátu, černobílé i barevné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít