Obrázky na stěnách

21. července 2003, 00:00 - Tomáš Suchomel, it@profit.cz
21. července 2003, 00:00

S digitálním projektorem se každý může předvést v nejlepším světleLepší jednou vidět než stokrát slyšet je osvědčená poučka, vycházející z Komenského principu názorné výuky. Učitel národů by si nepochybně liboval nad tím, jaké možnosti nabízí naše digitální éra.

S digitálním projektorem se každý může předvést v nejlepším světle

Lepší jednou vidět než stokrát slyšet je osvědčená poučka, vycházející z Komenského principu názorné výuky. Učitel národů by si nepochybně liboval nad tím, jaké možnosti nabízí naše digitální éra.

V porovnání s někdejšími audiovizuálními centry a jejich komplikovaným vybavením filmovou promítačkou, diaprojektorem a zpětným projektorem s fóliemi a lihovými fixy jsou digitální videoprojektory hotovým požehnáním. Film, fotografie, statické obrázky nebo interaktivní výklad - k tomu všemu stačí osobní počítač a zařízení velikosti krabice od bot. Datové projektory se tak stávají stále více rozšířeným vybavením také díky svému univerzálnímu využití. Nemusí jít pouze o klasické prezentování firem a jejich nových projektů obchodním partnerům a zákazníkům. Stejně tak lze vyslat obrázky zhruba o velikosti dvou nebo tří metrů k početnému auditoriu při školeních nebo společném sledování videokonferencí. Pro někoho ale bude zajímavější možnost využití digitálního projektoru v systému domácího kina, kde speciální plátno s úspěchem dokáže nahradit nabílo vymalovaná stěna. Také videohry sledované stejným způsobem získají i v docela malém pokoji doslova nový rozměr.

Promítačky v novém

Z technického pohledu se digitální projektory zase až tak zásadně neliší od analogových předchůdců, na jakých si stále doma promítáte své diapozitivy z dovolené. Najdete tu objektiv, silnou prosvětlovací lampu, jenom rámeček s filmem je nahrazen speciálním digitálním prvkem. Na něj přichází signál z grafické karty běžného PC nebo notebooku. Připojovací konektory jsou stejné jako u počítače, takže k propojení s projektorem stačí standardní videokabel bez připojování přes další redukce nebo převodníky. Druhým tradičním vstupem digitálních projektorů bývá připojení videosignálu přes konektory S-Video nebo kompozitní video ze zdrojů „pohyblivých obrázků“, jako jsou DVD přehrávače, televizory nebo videokamery.

Tři nebo jeden

Parametrů, podle kterých si vybrat ideální digitální projektor, je hned několik. Prvním z nich může být rozlišení. U většiny modelů se drží počítačových zvyklostí. Setkáte se proto nejčastěji buď s SVGA rozlišením 800 krát 600 pixelů a kvalitnějším XGA 1024 x 768 pixelů, ktreré je standardem na sedmnáctipalcových monitorech desktopových PC. Další rozdíl je možné najít v postupu, jak vlastně promítaný obraz vzniká. Ke „klasice“ patří řešení se třemi LCD zobrazovači (každý pro jednu základní barvu), které obvykle mívá lepší barevné podání, jemnější přechody mezi světly a stíny ale někdy také nižší ostrost. Naopak projekční čip DPL s mikrozrcátky nabízí vyšší svítivost, ale také větší kontrast, kde se mohou ztrácet některé drobné nuance.

Nic nebude křivé

Další důležitou pomůckou pro denní praxi jsou korekce zdeformování obrazu v případech (spíš obvyklých než výjimečných), kdy nelze umístit projektor do ideální polohy vůči projekční ploše a musí se buď směrem nahoru, nebo dolů. V takovém případě je obraz bez korekcí deformovaný, z obdélníku se stane lichoběžník, a to by třeba u grafů a tabulek nedělalo nejlepší dojem. Naštěstí digitální korekce obrazu je běžným prvkem všech kvalitních projektorů. U dražší a lépe vybavených modelů se však můžete setkat s optickou korekcí stejného problému za pomoci posunu objektivu, ta dává výsledky o poznání lepší. Příkladem digitálního projektoru pro malé a střední prostory je iiyama Beamer DXP110. S rozlišením 1024 krát 768 pixelů a kontrastem 600:1 je použitelný pro prezentace stejně jako domácí kino. Digitální korekce jsou rozšířeny o zastavení obrazu, lupu se čtyřnásobným zvětšením nebo funkci „obrazu v obrazu“. Životnost projekční lampy je 1500 hodin.

FOTO: ARCHIV (5x)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít