Obraz jako od Vinciho

09. ledna 2009, 15:43 - Karel Zaoral
09. ledna 2009, 15:43

Televize je skvělá, technika navíc ale nefunguje

Když už je k dispozici video o vysokém rozlišení, například ze satelitu nebo z digitální kabelovky, má smysl pořídit si k němu i příslušně schopnou televizi. Testovaný Panasonic Viera 37LZD800 patří k těm lepším v nabídce prodejců, ale pár nikoli nepodstatných mušek výsledný dojem kazí.
Na televizi je vidět, že už zapracovali i designéři. Dřívější produkty Panasoniku byly ve srovnání s konkurencí dost nehezké, což tento přístroj mění. Celkově působí čistějším a uhlazenějším dojmem, takže ani zavěšený na zdi v obýváku ostudu neudělá. K plnému rozlišení HD není co dodat, pomalu přichází doba, kdy zejména u dražších LCD nemá smysl uvažovat o čemkoliv jiném. Dražší LCD si totiž poradí bez trhání obrazem i s režimem 24 snímků za sekundu, importovaným k nám z Ameriky. Testovaná viera je vybavená čtyřmi HDMI konektory verze 1.3, což je velké plus. Běžně jsou k mání tak tři a o jejich specifikaci výrobce v letáku většinou mlčí. Specifikace konektoru HDMI je důležitá, protože jeho nižší verze nepodporují například technologii Deep Color a nedokážou zpracovat data 24p režimu přímo z disků BluRay. Poslední specifikace 1.3 naopak umí přenášet zvuk ve formátu Dolby TrueHD. Jiným velkým plusem viery je zvuk, který je téměř srovnatelný s televizemi LG, které ladil akustický mág Mark Levinson.
To nejdůležitější je ale obraz, a ten se také povedl. Stohertzová technologie v tomto případě na rozdíl od levnější konkurence dává smysl. Ve spolupráci s obrazovým procesorem V-Real 3 Pro vykazuje obraz nižší šum, lepší detaily a barvy. Použitý systém dynamického podsvícení také zaručuje dobré podání černé barvy. Když je třeba zobrazit na určité ploše černou, televize vypne podsvícení. Výsledek sice není tak dokonalý jako u plazmové konkurence, ale ve srovnání s průměrnými LCD je rozdíl podstatný. Dynamické podsvícení umožňuje dosáhnout vysokého kontrastu. V podání barev a hlavně v zobrazení rychlých scén je tato televize na špičce v kategorii kvalita za rozumnou cenu. Pokud má sama televize nějaké vady, tak snad příliš lesklý povrch displeje, který má tendence více odrážet jiné zdroje světla v místnosti, než je vhodné.
Samostatnou kapitolou je takzvaný Viera Link. Jde vlastně o rozšířené schopnosti kabelu HDMI, které například Samsung nazývá Anynet+, LG SimpLink a Sony Bravia Theatre Sync. Myšlenka spočívá v ovlivňování více přístrojů, propojených prostřednictvím HDMI, jediným dálkovým ovladačem. Ne že by se tak dalo nastavit cokoliv, ale nejméně zapnout a vypnout přístroj by mělo být možné, stejně jako třeba nastavit nahrávání. Zkrátka ty nejběžnější funkce, kvůli nimž se na typickém konferenčním stolku v českém obýváku povaluje tak pět různých dálkových ovladačů. Realita je bohužel trochu méně entuziastická. V principu jde o klasickou síť. Televize je jakýsi server a všechna ostatní zařízení připojená přes HDMI se k ní chovají jako podřízení. Ovladačem na obrazovce TV stačí vybrat jedno z připojených zařízení a začít je ovládat. Zatímco dříve televizor okamžitě poznal aktivaci připojeného scartu a přepnul na něj coby na zdroj signálu, o několik desítek let modernější rozhraní je třeba nejprve ručně nastavit, aby reagovalo na povely cizího ovladače, vypnout ze sítě a teprve připojit a poté se snad objeví v modelu sítě na obrazovce TV. Proč tomu tak je, nevím, jinak to ale nefunguje vůbec. I potom se některé kousky elektroniky chovají podivně, například fotoaparát LUMIX G1 se odmítal zapnout. Navíc, protože jde o veřejně dostupný dokumentovaný protokol, není důvod, proč by nemělo fungovat všechno se vším. Praxe opět hovoří jinak. Různé značky a modely elektroniky připojené k testované televizi buď nefungovaly vůbec, nebo alespoň podivně.
Panasonic 37LZD800 je opravdu skvělý přístroj za ještě stále únosnou cenu. Přesto má smysl pouze tam, kde je k dispozici signál ve vysokém rozlišení. A vychytávkám typu Viera Link dejme ještě trochu času vyrůst z dětských nemocí.

Klady
obraz
zvuk
design

Zápory
Viera Link

Panasonic 37 LZD800 Úhlopříčka: 94 cm
Rozlišení: 1920×1080 pix
Odezva: 2ms
Dynamický kontrast: 10 000:1
Jas: 500 cd/m²
Tuner: Analog, Digital (DVB-T)
100Hz: ANO
Poměr stran: 16:9
Zvuk: Stereo
Zvukový výkon: 2x10W
Paměť teletextu: 2000 stran
České menu: ANO
Přípojná místa: SCART, 4xHDMI, RGB, komponentní, USB, PC, USB
Cena: 33 000 Kč
Hmotnost: 23,5 kg
Rozměry s podstavcem (Š x V x H): 961x613x107

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít