Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Bohemia Energy: Z malé firmy mezi stovku největších

V roce 2005 první – a dnes v segmentu domácností a malých a středních firem největší…

Jablotron: Z půdy rodinného domku mezi renomované výrobce

Ryze česká technologická společnost s dvoumiliardovým obratem, vlastním vývojem i výrobou…

Česká zbrojovka a.s.: Nadnárodní firma s regionální odpovědností

Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod je dlouhodobě nejdůležitější český výrobce a současně…

Obrat na dohled?

18. června 2009, 16:17 - Karel Zaoral
18. června 2009, 16:17

Růst nezaměstnanosti a propad exportu i domácí výroby budou ještě nějaký čas pokračovat

Po rychlém a nepředvídatelně razantním hospodářském poklesu, který předčil všeobecná očekávání, jsme nyní v situaci sice pozvolného, avšak stále ještě pádu. Letošní rok většina vyspělých zemí včetně Česka zakončí hlubokým minusem. Rostoucí nezaměstnanost a ochablý výkon ekonomiky způsobí některým zemím potíže s naplněním veřejných rozpočtů. Avšak burzy od února rostou. Právě kapitálové trhy by měly být majákem, jehož světlo vyvede svět ven z krize. Kromě akcií naznačují možný obrat ekonomického trendu i předstihové ukazatele (ekonomický vývoj dle odvětví, stav peněžních agregátů, spotřeba či poptávka) a indikátory sentimentu.

Krize nekončí To, že nyní dohlédneme do velice pravděpodobného bodu obratu, však neznamená, že by se dění kolem nás rázem ubíralo k lepšímu. „Změna směru některých ukazatelů vysílá jasné signály o zlepšení během příštích šesti měsíců, což však znamená spíše stabilizaci na nízké úrovni než začátek výrazného zotavení. Očekáváme pozitivní mezičtvrtletní vývoj HDP ve druhém pololetí jak v západní, tak ve východní Evropě,“ konstatuje Gudrun Eggerová, vedoucí analytička dluhopisových trhů v Erste Group. Růst nezaměstnanosti a propad exportu i domácí výroby budou ještě nějaký čas pokračovat. Banka Morgan Stanley dokonce očekává několikanásobný cyklický pokles indexu S&P 500: „Nastane pokles pod hodnotu z února letošního roku. Pro akciové trhy by to znamenalo několikanásobný pokles až o třicet procent a následný růst zhruba k dnešním hodnotám, to vše v příštích několika letech.“

Pevné dno O blízkosti dna svědčí i snaha amerických bank zbavit se co nejdříve vládního záchranného režimu TARP – například JPMorgan minulý týden vrátila do Bílého domu 25 miliard dolarů – a uchovat si volné ruce pro obchody. Stejně tak je pro další vývoj důležitý osud ostatních peněz, které se během první fáze krize dostaly zásluhou centrálních bank do ekonomiky. „Vývoj trhu nasvědčuje návratu show ze sedmdesátých let, tedy vysokých cen – avšak pouze průměrného růstu,“ zaznělo na fóru ekonomů ve Washingtonu. Sám fakt, že guvernér Fedu Ben Bernanke považoval za nutné tuto tezi vyvracet, je zarážející. Riziko vysoké inflace spojené s nízkým nebo nulovým růstem je totiž vzhledem k objemu transfuzních peněz vysoké. Takzvaná stagflace by znamenala několikanásobné prodloužení doby zotavení po krizi. Pozitivní na celé věci je skutečnost, že vyspělé země G8 se nadměrnými fiskálními stimuly začaly zabývat. Odstranit je chtějí ihned, jakmile budou mít jistotu, že nastalo hospodářské oživení. Mezinárodní měnový fond na tomto základě provede analýzu možných strategií pro ukončení stimulů. „Musíme zůstat ostražití, abychom zajistili, že bude plně obnovena důvěra spotřebitelů a investorů a že hospodářský růst bude podpořen stabilními finančními trhy a silnými základy,“ píše se ve výstupu z dvoudenního summitu ministrů financí G8. Bude to jako ostrá zatáčka na plný plyn, odsátí obrovského objemu finančních prostředků se musí provést dostatečně rychle na to, aby nevznikly inflační tlaky, a zároveň nesmí být ohrožena stabilita bank, která není nikterak oslnivá. Pomineme-li pozitivní výsledky českého zátěžového testu provedeného ČNB, západoevropské a americké banky na tom příliš dobře nejsou. Agentura Standard & Poor’s zveřejnila snížení ratingu a výhledu pro 22 bank, většinou regionálních, a pět z nich označila za odpad, nehodný investování. Spolu s potížemi Citigroup a Bank of America je více než zřejmé, že pokud by krize vstoupila do finančního sektoru druhou vlnou, veškeré světlo naděje zhasne na hodně dlouhou dobu.

Pozitivní výhledy Přes zmíněná rizika finančního sektoru lze pro podporu známek oživení najít další důkazy. Zatímco redukce zásob výrobních podniků významně tlačila na rychlý pokles v prvním čtvrtletí, odeznění tohoto efektu ve druhém a třetím čtvrtletí krátkodobě zrychlí vzestupné tendence. „Tím by mělo být podpořeno zotavení HDP ve druhém pololetí,“ uvádí Eggerová. Pro země, jako je Česká republika, to však není úplně pozitivní zpráva. Přetrvávající neochota bank financovat podnikání totiž bude působit jako brzda rozvoje a ani úplné odeznění krize ve světě nebude znamenat rychlý návrat k minulým pozicím. „Země s velkým podílem průmyslu nemusejí dosáhnout svého dřívějšího růstu, protože zvýšení spotřeby založené na zadlužování je pravděpodobně u konce. Není pochyb, že hospodářství USA určovalo události uplynulých let. Na základě vysokého deficitu běžného účtu prosperoval ,zbytek světa‘ díky poptávce z USA, částečně financované úvěry. Následkem závislosti na exportech do USA ovlivnil rychlý ekonomický pokles zvláště země s vysokým přebytkem zahraničního obchodu,“ komentuje Eggerová.

Na práci se stále čeká S určitým zpožděním by se měla začít snižovat i nezaměstnanost. Křivka vývoje tohoto ukazatele bude mít nejspíše tvar obráceného písmene V. Tedy bude růst tak dlouho, dokud nenastane obrat, který lze dle analytiků očekávat nejdříve koncem roku 2010. V Česku možná až v prvním pololetí 2011, neboť lapidárně řečeno, musíme si počkat, než se dostatečně vzpamatuje sousední strategicky důležité Německo. „Pracovní trh reaguje na zlepšení s časovým zpožděním. Podle našich odhadů míry růstu HDP a zaměstnanosti, míra nezaměstnanosti do konce roku 2010 nadále poroste,“ potvrzuje Eggerová. Mimo to přicházejí zajímavé zprávy z amerického realitního trhu. Oblast rodinného bydlení podle posledních čísel roste už tři měsíce po sobě, v květnu dokonce akcelerovala o více než sedmnáct procent. Objem třicetiletých hypoték vzrostl v květnu o 5,57 procenta. Faktem sice je, že oživení se týká osob s nadprůměrnými příjmy, které využívají předchozího meziročního pádu cen o 45 procent, přesto je to pozitivní zpráva, která by mohla posílit klíčový faktor důvěry domácností a podniků v obrat k lepšímu.


Čtěte také

 Informační technologie jsou dlouhodobě doménou mužů, ilustrační foto

Předposlední místo v OECD. Čtyři z pěti českých firem nemají v IT ani jednu ženu

Informační technologie jsou dlouhodobě doménou mužů, u 81 procent malých a středních…

před 2 hodinami

 Sídlo PPF, ilustrační foto

Home Credit ruší plány na vstup na hongkongskou burzu, na vině jsou podmínky na trhu

Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní…

před 2 hodinami

 Čínský přístav Qingdao, ilustrační foto

Světová ekonomika zpomaluje. OECD zhoršila odhad růstu v příštím roce na 2,9 procenta

Růst světové ekonomiky by měl v letošním i příštím roce činit 2,9 procenta, což…

před 3 hodinami

Dopravní nehoda

Jak postupovat při dopravní nehodě? Zachovejte klid a buďte duchapřítomní

K dopravní nehodě se člověk mnohdy dostane jako slepý k houslím. I když jezdíte…

před 3 hodinami

 Americký prezident Donald Trump, ilustrační foto

Trump chtěl internovat migranty v Guantánamu. Zděšení poradci plán rychle pohřbili

Americký prezident Donald Trump chtěl označit migranty přicházející do USA jako…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Růst rodičovské 2020 - kompletní info
Kdo musí platit rozhlasové a televizní poplatky nejen v nájmu?
Minimální mzda v roce 2020: kdy budeme znát její výši?
Nezkusíte energii ze Slunce?
Kdy letos chodí Mikuláš?
Auta
Indická Jawa Pérák dostane silnější a čistší motor
Osmiválce nevymřely. Mercedes představil hned dvě velká SUV s výkonem přes 600 koní
Hyundai úspěšně prověřoval platooning
Koncept Hyundai Vision T PHEV je předzvěst ekologicky šetrného vozu s dynamickými jízdní vlastnostmi
Fenomenální Lexus LC 500 se dočkal také varianty se stahovací střechou
Hry pro příležitostné hráče