Obrat k lepšímu až za rok

23. března 2010, 11:29 - David Kasl
23. března 2010, 11:29

Největší světový výrobce stavebních strojů konsoliduje výrobu

Jízda po dálnici M1 z Londýna na sever do sto šedesát kilometrů vzdáleného Leicesteru ani náhodou nenasvědčuje tomu, že loňský prosinec znamenal již dvaadvacátý měsíc v řadě, kdy ve Velké Británii poklesla stavební činnost. V okolí Londýna i v metropoli samé živí stavební ruch blížící se letní olympiáda v roce 2012. Rozšiřování infrastruktury ani stavba nových stadionů se ale v celkovém výsledku celého sektoru příliš neprojeví. „Mít své stroje na olympijských staveništích je i otázkou prestiže,“ podotýká produktový manažer rýpadlo-nakladačů společnosti Caterpillar Robert Droogleever.
Spíše reakcí na celosvětové propady stavebního průmyslu než otázkou prestiže bylo rozhodnutí amerického Caterpillaru přesunout veškerou výrobu rýpadlo-nakladačů (backhoe loaders, BHL) pro evropský i severoamerický trh právě do továrny v Desfordu u Leicesteru. „Na obou stranách Atlantiku máme příliš mnoho volných kapacit, takže jsme je potřebovali konsolidovat,“ vysvětluje Droogleever u příležitosti uvedení inovované série BHL s označením E2 na trh.
Největší výrobce stavebních strojů na světě zaznamenal snižování objednávek v důsledku krize od druhé poloviny roku 2008, tvrdý pád přišel během loňska, kdy montážní závod v Leicesteru musel přejít na třídenní pracovní týden. „Mnoho našich dealerů ještě rozprodávalo zásoby. Proto letos očekáváme postupné zvyšování expedice právě jim. Prodeje koncovým zákazníkům ale porostou mnohem pomaleji,“ domnívá se Droogleever. Rychlejší obrat k lepšímu očekává ve střední a východní Evropě, v Asii, Číně, Indii a Brazílii, západní trhy se budou vzpamatovávat déle.
Koncoví zákazníci stále váhají s investicemi, a pokud se k nim rozhodnou, chtějí stroje v mnohem kratších dodacích lhůtách. „Logicky předpokládám, že by se mělo rychleji vzpamatovat půjčování strojů, nicméně ani to se zatím neděje,“ dodává produktový manažer rýpadlo-nakladačů.
BHL jsou v rámci portfolia více než 400 modelů stavebních strojů značky Caterpillar nejprodávanější na českém trhu, protože jsou díky univerzálnosti vhodné pro široký segment stavebnictví. Dopad krize ve stavebnictví pocítil výhradní dodavatel značky pro Českou republiku vloni. „Po stavebním boomu v roce 2007 a rostoucím trendu o rok později klesl vloni celkový prodej stavebních strojů zhruba na polovinu,“ říká obchodní ředitel společnosti Phoenix-Zeppelin Daniel Sys s tím, že pronájem strojů stagnoval. Obrat firmy v prodeji stavebních strojů dosáhl vloni 1,3 miliardy korun, což představuje pokles 30 procent oproti roku 2008.

Umírněný optimismus

I letos očekává český dovozce opatrnost stavebních firem při investicích do strojového parku. „Negativním faktorem je také dlouhá zima, která komplikuje stavební práce, a současná politicko-ekonomická situace,“ dodává Sys. U nové řady rýpadlo-nakladačů E2, které dorazí do Česka koncem března, předpokládá velký zájem zákazníků a věří, že jich letos dodá na místní trh více než stovku. Vloni se u nás nových strojů BHL značky Caterpillar prodalo 85 kusů.
Dle kvartální analýzy stavu a vývoje českého stavebnictví, kterou počátkem roku zpracovala společnost CEEC Research ve spolupráci s KPMG a agenturou Ipsos, očekávají letos stavební společnosti pokles českého stavebnictví v průměru o tři procenta, nicméně silně negativní nálady z poloviny loňského roku se začínají uvolňovat a stabilizace a návrat k růstu by podle manažerů ze stavebních firem mohly nastat v roce 2011.
Mezi negativní vlivy, které mohou vést spíše k poklesu českého stavebnictví, řadí vedoucí útvaru strategie, organizace a systému řízení společnosti Metrostav Pavel Nebeský sníženou poptávku veřejného i soukromého sektoru, kde přetrvává nízká poptávka po bytových i kancelářských prostorách či špatná dostupnost úvěrů. Dle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila zůstane letos navzdory očekávanému růstu české ekonomiky o zhruba dvě procenta situace v podnikové sféře podobná té loňské. „Očekáváme proto další propad fixních investic. Kvůli poklesu pracovních příjmů bude klesat i spotřeba domácností. Proto stavebnictví nečeká výrazné oživení,“ dodává Navrátil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít