Objevte bránu do Afriky

01. května 2010, 14:05 - Renata Lichtenegerová
01. května 2010, 14:05

Historie Egypta se začala psát na prapočátku lidské civilizace a stále je zahalena mnoha tajemstvími. Prožijte nezapomenutelné zážitky při prohlídce starověkých památek.

Autor: CK Fischer

Egypt je zemí mnoha tváří. Historie se zde prolíná s přítomností, moderní civilizace stále naráží na hranice staletých tradic. Z devíti desetin tvoří zemi pustá poušť. Úzký pás podél Nilu přitom patří k nejúrodnějším oblastem na zeměkouli.

Hlavně díky památkám připomínajícím dobu faraonů se země stala jednou z turisticky nejatraktivnějších destinací světa. Není tomu ale tak dávno, kdy turistický Egypt rozšířil své portfolio i o klasické pobyty na pláži. Pobřeží Rudého moře s teplou, průzračně čistou vodou je přímo předurčeno ke koupání. Egypťané poskytují turistům ideální podmínky v moderně vybavených hotelech a celých rekreačních komplexech s kvalitními službami. Stále slunečné a teplé počasí umožňuje rekreaci po celý rok.

Egypt je o památkách

Nejrozlehlejším chrámovým komplexem v Egyptě je Karnak. Vznikal postupně po dobu neuvěřitelných dvou tisíc let. Sousední chrám v Luxoru vyniká pěknou sloupovou síní. Mezi nejslavnější egyptské chrámy patří také Abú Simbel, známý čtveřicí obrovských soch Ramsese II. před vchodem. Uvnitř najdete monumentální sloupové haly i krásné reliéfy na stěnách. Pak jsou tu samozřejmě pyramidy v Gíze, jeden ze sedmi divů světa. Největší z nich je Cheopsova. Pokud pyramidy navštívíte k večeru, můžete si připlatit za vstup na působivou světelnou show, kterou Egypťané nazývají „světlo a zvuk“.

Na západním břehu Nilu nedaleko Luxoru leží slavné pohřebiště egyptských faraonů, známé jako Údolí králů. V hrobkách uvidíte nástěnné malby zářící překrásnými sytými barvami. Jedna z nich patřila známému Tutanchamonovi. Bohatství, jež tato jediná nevykradená hrobka skrývala, si můžete prohlédnout v Egyptologickém muzeu v Káhiře.

Ráj lenochů i potápěčů Nejznámějším egyptským letoviskem je Hurghada. Malá rybářská vesnička se od 70. let minulého století rozvíjí jako turistické centrum, které dnes stojí na téměř dvacetikilometrovém pásu pláží. Velkou výhodou Hurghady je, že dokáže vyhovět zájmům a představám všech návštěvníků. Pokud chcete dovolenou prožít aktivně, můžete se věnovat vodním sportům, potápění nebo výletům do pouště na velbloudech, oslech, ale i čtyřkolkách. Další možností je jen tak odpočívat na pláži a občas se vykoupat v průzračném moři. V Hurghadě ale nabízejí i atmosféru arabského světa. Stačí vyjít z hotelového areálu do města s mešitami a bazary. Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Egyptě je přístav Sharm el Sheikh na břehu Rudého moře. Vybrat si zde můžete z bezpočtu moderních hotelů, restaurací a obchodů soustředěných kolem nádherné zátoky Naama Bay a stejně tak bohatého sportovního zázemí s tenisovými kurty a golfovými hřišti. Nejvíc ale oceníte úžasné podmínky pro potápění, díky nimž patří Sharm el Sheikh ke světově nejvyhledávanějším potápěčským lokalitám. Mezi neporušenými korálovými útesy se prohánějí stovky druhů ryb. Krásnou přírodou, horskými scenériemi a snad nejhezčím mořem v Egyptě se vyznačuje letovisko Taba. Pokud ho neopustíte, nepoznáte pravou arabskou atmosféru, ale zase se vyhnete obvykle všudypřítomným pouličním prodavačům, kteří někdy dokáží být až nepříjemně vtíraví. Taba leží v Akabském zálivu a podobně jako Sharm el Sheikh poskytuje ideální podmínky pro potápění. Při pobřeží objevíte úžasně průzračnou vodu a zcela zachovalé korály. Kromě toho je Taba ideálním místem pro výlety do sousedních států, Jordánska a Izraele. Navštívit můžete Jeruzalém a výlet do Izraele spojit s koupáním v Mrtvém moři. Nezapomenutelný zážitek si odnesete ze skalního města Petra v Jordánsku s unikátním chrámem vytesaným do skály. Vypravit se můžete také na Mojžíšovu horu. Kořením se nešetří **

Všechny milovníky koření nadchne tradiční egyptská kuchyně. V oblibě jsou zde hlavně aromatický kmín, černý pepř, chilli, kurkuma, koriandr, šafrán, hřebíček a zázvor. Z bylinek máta, kopr a petržel. Pokrmy jsou náročné na přípravu a často bezmasé, zato velmi vydatné.

Určitě si pochutnáte na hnědých bobech se zeleninou, zapečených v chlebové placce. Jako přílohu nejen k polévce Egypťané s oblibou přikusují arabský chléb.

Zkuste také hummus, cizrnové pyré se sezamovou pastou podávané s olejem, rajčetem a arabským chlebem. Litovat nebudete ani v případě, že si vyberete plněné zelné nebo vinné listy, papriky, lilky či cukety. Za ochutnání stojí také sušené kořeněné hovězí maso a baklažány nakládané s česnekem.

Orientální dezerty jsou vždy velmi sladké, většinou s medem a oříšky. Typická arabská jídla najdete i v hotelových restauracích. Za svůdnou chutí orientu se ale raději vydejte do místních podniků. Zajímavou atmosféru objevíte v kavárničkách a čajovnách v blízkosti bazarů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít