Objem veřejných zakázek ve stavebnictví do dubna vzrostl o 68 procent - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Objem veřejných zakázek ve stavebnictví do dubna vzrostl o 68 procent

, čtk,
Objem veřejných zakázek ve stavebnictví do dubna vzrostl o 68 procent
Zdroj: Martin Siebert, Euro E15

Veřejní investoři v prvním čtvrtletí zadali stavebním firmám 1067 zakázek za 23,6 miliardy korun. Jejich hodnota meziročně vzrostla o 68 procent, počet se zvýšil o necelou polovinu. Vyplývá to z údajů, které poskytla inženýrská společnost ÚRS Praha. Tři zakázky překročily miliardovou hodnotu. Největším zadavatelem z vládního sektoru bylo Ředitelství silnic a dálnic se 4,2 miliardy korun.

„Výrazný meziroční nárůst je ovlivněn nízkou srovnávací základnou z loňského roku. Očekávaný růst veřejné stavební poptávky musí potvrdit až výsledky dalších měsíců. Data o vývoji vypsaných zakázek signalizují, že letošní rok by měl přinést pro stavebnictví nárůst veřejných zakázek a s tím spojený růst stavební produkce ve druhé polovině roku a zejména v roce 2018,“ uvedl ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Praha Zdeněk Kunc.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavebnictví za první dva měsíce roku 2017 kleslo o 4,5 procenta. Inženýrské stavitelství propadlo dokonce o 26,8 procenta.

Hodnota zakázek na pozemní stavby v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla téměř dvojnásobně, na inženýrské stavby o necelých 60 procent. Průměrná velikost zakázky byla 22,1 milionu korun, o pětinu více než byl průměr za loňský rok.


Přečtěte si:

Velká stavební pranice: stavaři v čele s Hochtiefem chtějí po vládě změny

Šéf stavební firmy Hochtief Bílek


V prvních třech měsících letošního roku veřejní investoři zadali tři zakázky s cenou nad miliardu korun. Šlo o rekonstrukci budovy Státní opery v Praze pro společnost Hochtief za 1,04 miliardy korun. Dále o modernizaci dálnice D1 v úseku Hořice – Koberovice pro firmy Eurovia a Colas za 1,02 miliardy korun a úseku D1 mezi Ostředkem a Šternovem pro sdružení Hochtief a Beton Technik za 1,01 miliardy korun. V celém loňském roce bylo miliardových zakázek sedm.

Veřejnou zakázku na stavební práce získalo v prvním čtvrtletí 478 firem. Největší objem patřil společnosti Hochtief, které veřejná správa zadala sedm zakázek za 1,43 miliardy korun. U dalších čtyř tendrů za 1,15 miliardy korun bude mít podíl díky účasti ve sdružení s jinými firmami.

Z regionálního pohledu zadala veřejná správa největší objem zakázek do Prahy (4,08 miliardy korun), následovaly Středočeský (3,85 miliardy Kč), Jihomoravský kraj (2,99 miliardy korun) a Vysočina (2,04 miliardy korun).


Z českého stavebnictví dále čtěte:

České stavebnictví se v únoru meziročně propadlo o 7 procent

České stavebnictví bylo loni osmé nejhorší v unii

Oživení se nekoná. Stavebnictví v lednu kleslo o 0,2 procenta

Ilustrační foto stavebnictví


Ohodnoťte tento článek
Diskuze