Obchody, byty a celé nové čtvrti

13. října 2008, 08:00 - Renata Lichtenegerová
13. října 2008, 08:00

Administrativní mrakodrapy a rozsáhlé rezidenční komplexy, tak vypadají nejvýraznější aktuální developerské aktivity v Praze.

Středočeský kraj staví spíše v „menších dávkách“. Přesto ale ve výstavbě bytů v Česku vede.

Výstavba rezidenčních i administrativních budov v Praze doslova získává nové rozměry. Developerské projekty nabírají na výšce, jak je vidět na pankráckých mrakodrapech, i na celkové rozloze, jak se ukazuje v plánovaném Západním městě.

Středočeský kraj, který metropoli obklopuje, městu s klidem přenechává funkci administrativního centra a pomalu zapuzuje i výstavbu nových průmyslových zón či logistických areálů. Ve výstavbě bytů však letos Prahu zatím trumfuje.

Nádraží v nových hávech

Česká metropole se v polovině září dočkala úpravy územního plánu. Hlavní změny se týkají oblastí kolem Masarykova nádraží, Nákladového nádraží Žižkov a Smíchovského nádraží.

Opravu „Masaryčky“ chce příští rok zahájit společnost Masaryk Station Development. Následovat by mělo zastavění většiny volných prostor nádraží. Dokončení celé stavby pak investor plánuje na rok 2010. Oblast okolo Masarykova nádraží by měla po úpravách plynule navazovat na Karlín. Zhruba devadesát procent z prostor nádraží se přemění na obchody a byty. Zbylé plochy budou i nadále využívány k železniční dopravě. Podle radního Martina Langmajera, předkladatele návrhu na územní změny, totiž zrušení Masarykova nádraží, kterým denně projde kolem 30 tisíc cestujících, zatím rozhodně nehrozí. Ani na Smíchovském nádraží by neměla plánovaná přestavba ohrozit osobní dopravu.

Revitalizace oblasti se ujala společnost Sekyra Group. Investice do místní výstavby odhaduje vedení firmy až na 15 miliard korun. Na ploše o rozloze 25 hektarů prakticky vznikne celá nová městská čtvrť s 400 tisíci metry čtverečními kanceláří, obchodů a bytů. Společnost Sekyra Group se chystá stavět také v oblasti žižkovského nákladového nádraží. Do tamní plánované nové čtvrti hodlá firma investovat kolem 12,5 miliardy korun.

První místa ve výstavbě

Praha a Středočeský kraj si stále udržují prvenství ve výstavbě bytů v Česku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Celkově bylo v loňském roce v celé republice dokončeno téměř 42 tisíc bytů, tedy přibližně čtyři byty na tisíc obyvatel. Nejvíce se stavělo v Praze, kde na tisíc obyvatel připadlo 7,8 bytu. Metropoli dýchal z pomyslné druhé příčky na záda Středočeský kraj se svými 7,2 bytu na tisíc obyvatel.

V prvním pololetí letošního roku se pořadí na prvních dvou místech vyměnilo a nejvíce se stavělo ve středních Čechách. Celkem zde bylo rozestavěno na 34 tisíc bytů.

Praha se v první půlce letošního roku mohla srovnávat s krajem Jihomoravským, se kterým se díky dvaceti tisícům rozestavěných bytů ocitla na druhé příčce. Pro srovnání – nejméně bytů, zhruba 3600, se v prvním letošním pololetí stavělo v Karlovarském kraji.

ROZESTAVĚNÉ BYTY V PRAZE A STŘEDOČESKÉM KRAJI

Ke konci prvního pololetí letošního roku bylo v celém Česku více než 176 tisíc rozestavěných bytů. Mohutně se stavělo ve Středočeském kraji, kde měli developeři téměř 34 tisíc „rozdělaných“ bytů, což je suverénně nejvíce ze všech krajů. V Praze bylo ve stejném období rozestavěno 20 tisíc bytů. Stejný počet hlásil také Jihomoravský kraj, se kterým se tak česká metropole ocitla na druhém místě.

Pramen: ČSÚ

Stavařská horečka na západě Prahy

Největším rezidenčním developerským projektem, který se v současné době v české metropoli staví, je jednoznačně Západní město společnosti Finep v Praze-Stodůlkách. V několika etapách, které budou probíhat v příštích deseti až patnácti letech, by zde měla vyrůst vlastně nová městská čtvrť s deseti tisíci byty a několika moderními administrativními centry.

V červnu letošního roku zahájil Finep první fázi stavby – Britskou čtvrť – která nabídne kolem 40 tisíc metrů čtverečních bytů. Hlavním dodavatelem stavby je společnost Skanska.

„V první fázi výstavby Západního města bude vybudována také základní infrastruktura, rozlehlé náměstí lemované alejí stromů a park. Konec této fáze plánujeme v roce 2012,“ říká Jiří Pecháček, generální ředitel společnosti Finep. Úvodní investici odhaduje na šest miliard korun, celkovou pak na více než 50 miliard.

Na Jarově se zazelená

Rozsáhlých projektů čeká Prahu v příštích letech více. Tisíc nových bytů vyroste na Jarově v rámci „Zeleného města“. Investor projektu má stejný název jako vznikající bytový soubor a patří do skupiny Lighthouse Group. První ze dvou etap plánuje společnost dokončit v roce 2010. Celkově by mělo na Jarově vyrůst 28 samostatných šestipodlažních domů a dvě jedenáctipodlažní budovy. Projekt, včetně nového lesoparku, zabere patnáct hektarů a celková investice se vyšplhá na 4,5 miliard korun.

Stále atraktivnější lokalitou jsou pro developery Modřany. Izraelská společnost Neocity Group staví v místech bývalého tamního cukrovaru komplex, který nabídne až dva tisíce bytů.

K dalším aktuálním projektům, které v dané lokalitě vznikají, patří například polyfunkční centrum U dubu. Jeho developerem je společnost Finep. Součástí komplexu má být sedm objektů o třech až dvanácti podlažích. Se stavbou chce Finep začít na začátku příštího roku, dokončení se plánuje na rok 2011. Součástí komplexu má být i náměstí se službami.

Začátkem příštího roku začne Finep stavět 188 luxusních bytů v rámci čtvrté fáze projektu Harfa poblíž libeňského potoku Rokytka. Kromě bytů by tam měly vyrůst také různé komerční prostory, především obchody.

K dalším aktuálním projektům v metropoli patří plán na přestavbu zchátralé usedlosti Kajetánka na Praze 6. Investory tohoto projektu jsou irská realitní společnost Quinlan Private a izraelská společnost Lapid Capital. Kajetánka by měla nabídnout 140 luxusních bytů. Dokončení se předpokládá na druhé čtvrtletí roku 2010.

Ve Středočeském kraji bylo v prvním pololetí letošního roku rozestavěno zhruba o tisíc bytů více než ve srovnatelném období loni. Nenajdeme zde ale tak rozsáhlé projekty jako v metropoli.

Nové byty blízko prahy

Nejvíce se v posledních letech staví v okresech Praha-západ, Praha-východ, Nymburk a Kolín. Největší počet dokončených bytů na tisíc obyvatel v posledních letech připadá na obce Květnice, Mukařov, Mnichovice, Chýně, Nupaky, Bašť, Jenštejn, Holubice, Mratín, Jesenice, Vestec a Šestajovice.

Do roku 2010 by se měl významné „bytové posily“ dočkat také například Beroun. Developerská skupina Crestyl v tomto roce plánuje dokončit první etapu nového rezidenčního komplexu s názvem Berounské stráně. Ten po svém úplném dokončení nabídne na ploše 48 tisíc metrů čtverečních celkem 621 bytů. Náklady na projekt přesáhnou podle developera 2,2 miliardy korun.

Nové sídliště vyroste také v Čáslavi na Kutnohorsku, konkrétně v prostorách bývalých kasáren Prokopa Holého. První etapa projektu, v rámci které mají být postaveny čtyři domy se 110 byty, začala o letošních prázdninách. Hotova by měla být do dvou let. Dohromady by mělo v areálu postupně vyrůst až 350 bytů ve 12 domech. Náklady na výstavbu bytových domů hradí radnice města.

Jedna velká kancelář

Ve výstavbě kancelářských budov v Česku jednoznačně vede Praha a nemá žádného sobě rovného konkurenta. V první polovině letošního roku uvedli developeři na pražský realitní trh celkem 143 tisíc metrů čtverečních moderních kancelářských ploch a celková rozloha těchto prostor se tak vyšplhala na rekordních 2,35 milionu metrů čtverečních. Vyplývá to ze studie společnosti King Sturge. Za druhou polovinu roku předpovídají analytici této firmy přírůstek v podobě dalších 166 tisíc metrů čtverečních. V rámci metropole kancelářské výstavbě dominují Praha 4 a Praha 5.

Nejvíce, alespoň co se výšky týče, jsou v české metropoli vidět administrativní projekty na Pankráci v Praze 4. K tamním mrakodrapům, jako je bývalá budova Motokovu (dnes City Empiria), hotel Panorama (dnes Corinthia Panorama) či hotel Forum (dnes Corinthia Towers), přibyla loni zkolaudovaná budova City Tower. Se svými 109 metry se stala nejvyšší budovou v Česku.

Přibližně v roce 2011 by zde měla vyrůst ještě 104 metrů vysoká budova ve tvaru písmene V s názvem City Epoque. Součástí tohoto projektu, který chce na Pankráci postavit společnost ECM, by mělo být přibližně 150 luxusních bytů, 300 parkovacích míst ve třech patrech a hotel. Stavbu tohoto i dalších výškových budov v dané lokalitě ale komplikují protesty různých občanských sdružení a památkářů. Několikrát se k projektu vyjadřovalo i UNESCO. Společnost EMC má zažádáno o stavební povolení, ale vedení firmy si netroufá odhadnout, kdy by mohlo být vyřízeno. Praha 4 sice již vydala územní rozhodnutí o stavbě, po odvolání občanských sdružení je však nyní přezkoumává magistrát, který se pro stavby v minulosti opakovaně vyslovil.

Na Pankráci se ale nestaví jen výškové domy. Letos v dubnu byla zprovozněna část administrativního komplexu Gemini, který má na svědomí developerská společnost Immorent. Celý projekt složený ze dvou budov by měl být hotov do konce roku. Nabídne celkem 38 tisíc metrů čtverečních ploch, ze kterých budou většinu tvořit kanceláře.

Oblíbená Praha 5 těží především ze své dobré dopravní dostupnosti a blízkosti centra. Od lokality Anděl, kde v minulosti vyrostly ohromné administrativní a obchodní komplexy, se developeři posouvají například do Nových Butovic, Radlic a Jinonic. Příkladem rozsáhlého projektu jsou mimo jiné kancelářské budovy v rámci Explora Business Centre, jehož výstavbu v současné době připravuje developerská společnost Quinlan Private Golub.

Kolem 23 tisíc metrů čtverečních moderních kanceláří ve třech budovách plánuje postavit společnost J&T Real Estate na pražském Proseku. První budovu kolaudovala v září, poslední plánuje dostavět během prvního čtvrtletí příštího roku.

Průmyslových oblastí už máme dost

Administrativní velmoc v podobě české metropole doplňuje Středočeský kraj svými průmyslovými zónami a logistickými areály. Podle představitelů kraje v čele s hejtmanem Petrem Bendlem není ale výstavba dalších podobných center ve středních Čechách žádoucí. Nové investory je prý potřeba přimět, aby pro své projekty raději využili stávající průmyslové zóny nebo takzvané brownfieldy. Za vhodné lokality pro investory považuje Bendl mimo jiné průmyslový areál Poldi v Kladně, bývalý důl Tuchlovice či bývalý vojenský prostor v Milovicích na Nymbursku.

Komerčního využití by se mohlo dočkat například letiště Boží Dar u Milovic na Nymbursku, které je v současné době v neuspokojivém stavu. Podle Bendla by se průmyslové zóny v okolí letiště mohly stát velmi atraktivní pro investory. Kraj nyní hledá strategického partnera, s jehož pomocí by mohl celý projekt vybudovat.

K největším investicím ve Středočeském kraji patří v současné době stavba továrny tchajwanské společnosti Foxconn v Kutné Hoře.

Přibude obchodních center

Ani Prahu a Středočeský kraj nemine současný tuzemský boom ve výstavbě obchodních center. Metropole se po letošních novinkách, například Galerii Fénix v Praze 9, dočká v příštích letech ještě několika vydatných „posil“. Těmi budou například Galerie Harfa (otevření plánováno na rok 2010), Galerie Rustonka (2011), Dejvice Center (2012) nebo Smíchov City (2015). Ještě letos by měly otevřít Arkády Pankrác a na ploše 45 tisíc metrů čtverečních nabídnout přibližně 140 obchodů a 1100 parkovacích míst.

V tomto týdnu by měla své první hosty přivítat také Galerie Moda v Tuchoměřicích u pražského letiště Ruzyně. Jedná se o outletové centrum s přibližně 170 obchody na ploše padesát tisíc metrů čtverečních.

Zhruba padesátka obchodů na ploše deseti tisíc metrů čtverečních bude v Obchodním centru Kolín, které by mělo otevřít na konci října. V listopadu se pak svého prvního většího obchodního centra dočká Kladno. Oaza Kladno nabídne zákazníkům osmnáct tisíc metrů čtverečních prodejních ploch.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Auta
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový…
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný rebel
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít