
Nepřehlédněte
Výběr zpráv Protextu ČTK
Protext ČTK
Velké obchody zůstanou o některých svátcích zavřené. Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. V nálezu ústavní soudci zdůraznili význam tradičních svátků a právo zaměstnanců připomínat si je v rodinném kruhu. Porušení zákazu prodeje ve vymezené dny může Česká obchodní inspekce pokutovat jako správní delikt až pěti miliony korun.
Zákon se týká prodejen s plochou nad 200 metrů čtverečních a výslovně zakazuje prodej 1. ledna, na Velikonoční pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smí velké obchody prodávat jen do 12:00.
Podle dnešního nálezu se zákon neprotiví ústavnímu pořádku a sleduje legitimní cíle, i když zákonodárci mohli pro dosažení téhož účinku zvolit jiné prostředky, třeba dílčí změny v pracovněprávních předpisech. Podle soudce zpravodaje Davida Uhlíře záleží stanovení pravidel hlavně na zákonodárci. Úprava se v evropských zemích různí, někde je regulace velmi přísná, jinde žádná, uvedl Uhlíř.
Prezidentka odborářské Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renáta Burianová je s rozhodnutím soudu spokojená. „Dal zapravdu zastáncům zákona a potvrdil platnost toho, co je u našich sousedních států naprosto běžná praxe,“ uvedla odborářka.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza označil rozhodnutí soudu za překvapivé, soud podle něj nenašel odvahu odstranit diskriminaci jedné skupiny zaměstnanců vůči jiným a jedné skupiny podnikatelů v obchodu vůči jiným. Soud podle něj nechal v platnosti kontroverzní normu, která trestá prodavače v malých obchodech. Podle mluvčího Penny Marketu Tomáše Kubíka mate zákon v současné podobě zákazníky. „Principiálně také nesouhlasíme s regulací trhu v této podobě,“ dodal. Další řetězce uvedly, že budou rozhodnutí soudu respektovat.
Souhlasíte s omezením otevírací doby obchodů o vybraných svátcích?
Regulace prodejní doby o svátcích podle soudu může posilovat sociální a rodinnou soudržnost tím, že pevně vymezuje alespoň některé dny jako volné. Umožňuje zaměstnancům v pracovním poměru připomenout si některé svátky, které jsou pevnou součástí české kulturní a duchovní tradice. Ostatním připomíná, že je vhodné vynechat některé dny nákupní shon a věnovat se jiným činnostem, třeba i duchovněji zaměřeným.
Po tisíciletí platí v našem civilizačním okruhu zásada, že je nezbytné, aby lidé nepracovali bez odpočinku každý den, připomněli ústavní soudci v jednomyslném nálezu.
Překvapuje mne, že pro @usoud_official je přijatelné diskriminovat jednu skupinu zaměstnanců vůči jiným. pic.twitter.com/LNS0X5wYo7
— Tomáš Prouza (@ProuzaTomas) 13. března 2019
Omezení provozní doby se nevztahuje na malé prodejny, čerpací stanice, lékárny, prodejny na nádražích, letištích a ve zdravotnických zařízeních. Zákon se neuplatní v dobách války, stavu nouze nebo ohrožení státu.
Podle senátorů je zákon v přímém rozporu s některými základními, hospodářskými i sociálními právy, když znevýhodňuje některé obchodníky a znemožňuje jim zorganizovat si podnikání podle svého uvážení. Podle senátorů dopadá zákon i na zaměstnance, kteří přicházejí o možnost výdělku v uvedené dny. Ústavní soudci ale konstatovali, že v poměru k objemu pracovní doby v kalendářním roce dopadá regulace na zaměstnance minimálně.
Chystáte se do Německa? Pozor na svátky, slaví se jindy než v Česku
Normu opakovaně kritizují podnikatelské svazy, odboráři zato usilovali o rozšíření regulace na všech 13 svátků. Viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl novinářům řekl, že komora bude soudní rozhodnutí respektovat, dále však bude usilovat o změnu či zrušení zákona. Podle Štefla zákon neměří všem stejným metrem, když pro regulaci stanoví hranici 200 metrů prodejní plochy. Soud ale stanovenou hranici označil za rozumnou.
„Dospěli jsme k závěru, že stanovení hranice určitými metry je poměrně přesné, není to neracionální, protože to odpovídá i obecné zkušenosti, že v menších provozovnách pracují samotní majitelé obchodů za pomoci rodinných příslušníků. Ti se mohou samostatně rozhodnout, jestli budou mít otevřeno, nebo ne,“ řekl Uhlíř. Dodal, že pokladní velkých supermarketů takovou volnost rozhodnutí nemají.
Naposledy Sněmovna 8. března podpořila návrh ANO a ODS na vynětí velkoobchodu ze zákona o prodejní době. Regulace by tak nadále platila jen pro maloobchod. Změnu ale musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Sněmovna ovšem odmítla zrušit celý zákon, jak navrhovala TOP 09. Odmítla i návrhy KDU-ČSL a KSČM na rozšíření počtu svátků, o nichž mají být obchody zavřené.
Dále čtěte:
Rohlíky s vůní benzínu. Na zákazu prodeje o svátcích profitují pumpaři
Zmar evropského východu: kromě Čechů už i Poláci platí za jídlo víc než Němci
Šéf Delmartu: Mnoho spotřebitelů už kvalitní potraviny nepozná
Salámy a párky jsou nejčastěji šizeným zbožím v Česku. Nevyhovuje až pětina
Čtěte také
Trumpův muž Giuliani zesiluje tlak na Ukrajinu. Vydal se do Kyjeva pro nové informace
Navzdory proceduře ústavní žaloby, kterou zahájili opoziční demokraté v americkém…
před 5 hodinami
Sturgeonová chce další referendum o skotské nezávislosti. Johnson to odmítá
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová chce příští týden podniknout první kroky k…
před 6 hodinami
Poločas rozpadu: vláda selhává i v tom, co považuje za své priority
Babišův kabinet je v půlce běhu. Ve dvou letech vládnutí stihl rozdat sociální dárky a…
před 8 hodinami
Segregace v supermarketu: Edeka zavedla speciální pokladny pro Němce a Poláky
Pobočka supermarketu Edeka v Chotěbuzi zavedla pokladny s přednostním právem pro Němce a…
13. prosince 2019
Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy korun. Bilanční suma se přehoupla přes osm bilionů
Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o…
13. prosince 2019
Sdílení
Hodnocení

Děkujeme za Vaše hodnocení