Obchodní vazby se snaží rozkrýt policie

13. dubna 2004, 00:00 - JAKUB KNĚZŮ
13. dubna 2004, 00:00

Policie a Nejvyšší kontrolní úřad zatím zmapovaly několik oblastí, kde mohlo dojít k porušení pravidel, ale jejich pátrání po chybách zatím není ukončeno. NKÚ nyní čeká, s jakými námitkami proti průběžné zprávě přijdou LČR, policie rozkrývá především obchodní vazby.

Tento úkol převzali policisté ze specializovaného útvaru pro boj proti hospodářské kriminalitě. Podle posledních informací se věnují především půlmiliardové investici do cenných papírů, kde prozatím vyčíslili škodu nad 100 milionů korun. Kriminalisté zkoumají také vývoz dřeva prostřednictvím firmy Less. Podle žalobce zatím ještě škoda v tomto případě nebyla vyjádřena. V případě údajně špatného vedení účetnictví za roky 1998 až 2002 je prý podle státního zástupce, který případ dozoruje, škoda nad pět milionů korun. N ervózní situace kolem LČR má i další vyústění. Jiří Oliva se cítí dotčen postupem ministra Jaroslava Palase a chce se s ním soudit. Zatím není zřejmé, jakou formu domáhání se ochrany osobnosti zvolí. Další konsekvencí, která ukazuje, že situace v LČR není ideální, je zpoždění v uzavírání smluv s firmami, které mají dodávat dřevo pilařům. Nové vedení totiž přešlo na jiný systém - jednoduše řečeno smlouvy se neuzavírají centrálně - a nestihlo vše dohodnout do konce minulého roku. n

**SPORNÉ AKCIE

Lesy ČR nakupovaly v průběhu uplynulých let distribuční akcie Patria Investment Fund se sídlem v Lucembursku. První nákup 2000 kusů akcií za 201 431 880 Kč uskutečnily 13. října 1999. „Dále v roce 2001 (vložily do fondu) částku ve výši 224 407 580 korun a v roce 2002 dalších 39 931 106. Celkem v podílovém fondu Patria Investment fund Luxembourg takto LČR investovaly 465 770 566 Kč,“ uvádí se v průběžné zprávě NKÚ. Úřadu se na této investici nelíbilo především to, že „LČR tím, že investovaly 465 770 566 korun u společnosti, která nemá licenci Komise pro cenné papíry, ohrozily tuto investici v míře větší, než by tomu bylo v případě, že by bylo investováno v souladu se zákonem č. 2481992, který investorům zajišťuje vyšší úroveň ochrany. LČR nejsou ve smyslu ustanovení §5 odst. 1 zákona 151998 o KCP ve znění pozdějších předpisů institucionálním investorem a neměly cenné papíry společnosti Patria vůbec nakupovat.“ Oliva se hájí tím, že má od ČSOB, správce fondu i od Komise pro cenné papíry potvrzení o tom, že vše bylo v pořádku a LČR mohly tuto investici udělat. Ministr Palas trochu zvláštně argumentuje, že LČR by neměly vůbec operovat na finančních trzích, naopak by měly volné peníze akumulovat ve speciálním rezervním fondu pro mimořádné situace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít