Obchodní válka dusí trhy. Americké akcie zažily v pondělí nejhorší den v roce - Euro.cz

Přihlášení

Obchodní válka dusí trhy. Americké akcie zažily v pondělí nejhorší den v roce

, čtk,
Obchodní válka dusí trhy. Americké akcie zažily v pondělí nejhorší den v roce
Zdroj: čtk

Americké akcie v pondělí kvůli obavám z další eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou zažily svůj nejhorší den v letošním roce. Jejich širší index S&P 500 se snížil o 2,98 procenta na 2844,74 bodu. Utrpěl tak nejvýraznější jednodenní pokles od 4. prosince.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v pondělí ztratil 2,90 procenta a obchodování uzavřel na 25.717,74 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite klesl dokonce o 3,47 procenta na 7726,04 bodu.

Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil, že od 1. září zavede dodatečné desetiprocentní clo na zboží z Číny, jehož roční dovoz do Spojených států dosahuje 300 miliard dolarů (sedm bilionů korun). Čína v reakci na toto clo nechala domácí měnu jüan vůči dolaru oslabit na nejnižší úroveň za více než deset let, což Trump označil za měnovou manipulaci. Slabší jüan zvyšuje konkurenceschopnost čínských výrobců na mezinárodním trhu.

Peking v pondělí rovněž oznámil, že čínské podniky zastavily nákupy amerických zemědělských produktů. „Je to eskalace obchodní války,“ uvedl analytik Steven DeSanctis ze společnosti Jefferies.

 Index Dow Jones

Zdroj: Trading Economics

Čtěte také:

Důsledek obchodní války: čínský HDP rostl nejpomaleji za 27 let

Čína se tvrdě opřela do Spojených států. Obvinila je z ekonomického terorismu

Úplná obchodní válka posune svět k recesi, varují analytici

Donald a vůně petroleje. Za rostoucí cenu ropy mohou i Trump a Maduro