Obchod snů? Berlusconi může dostat osm miliard za nic - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Obchod snů? Berlusconi může dostat osm miliard za nic

,
Obchod snů? Berlusconi může dostat osm miliard za nic
Zdroj: Profimedia.cz

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi možná uzavře obchod snů. Za prodej fotbalového týmu AC Milán totiž může inkasovat 300 milionů eur (přes osm miliard korun) a přesto nad ním udržet kontrolu. Čínské investiční konsorcium má totiž vážné potíže a hrozí mu, že dohodnutou částku nedá dohromady. Uhradilo přitom už nevratné zálohy.

Několik měsíců trvající sága o prodeji slavného italského klubu do rukou čínského konsorcia pokračuje. Původně přitom měla být uzavřena tento pátek, kdy měl být celý obchod za 740 milionů eur (20 miliard korun) schválen na setkání akcionářů. Čínská strana však už poněkolikáté požádala o odklad.

Kamenem úrazu je úhrada dohodnuté částky. Konsorcium vystupující pod názvem Sino-Europe Sports Investment Management Changxing už uhradilo dvě dohodnuté splátky, s tou třetí má však velké problémy. Může za to i fakt, že k celému obchodu se začala stavět negativně Čína, především kvůli přijetí dalajlamy v Miláně v říjnu loňského roku. Čínské straně se kvůli tomu nedaří sehnat potřebné prostředky, protože jí čínské autority blokují převod peněz ze země.


Přečtěte si více o tom, jak návštěva dalajlamy ohrozila obchod za 20 miliard:

Dalajlama pokazil byznys Berlusconimu. Čína blokuje prodej AC Milán

 Dalajláma se stává čestným milánským občanem


Podle informací zpravodajského fotbalového serveru Goal.com se dokonce celé konsorcium rozpadlo a v současné době stojí na straně kupujícího jediný muž: Yonghong Li. Právě on má zajistit úhradu 320 milionů eur, která by definitivně zkompletovala celý obchod. Nejnovější vývoj, který vyústil v žádost o další odklad, ale spíše nasvědčuje tomu, že se mu to nedaří.

Výsledkem tak může být dokonce kolaps prodeje. Nejvíce by na tom zřejmě vydělal Berlusconi, který už přijal dvě nevratné zálohy. Nyní zvažuje třetí, která by zajistila zmíněný odklad, patrně na konec března. Kdyby ji přijal, inkasoval by dohromady už 300 milionů eur a navíc by existovala reálná šance, že mu celý klub zůstane.

Od srpnového dosažení dohody se prakticky neustále objevují nové překážky obchodu. Kromě návštěvy dalajlamy se jednalo ještě o údajně zfalšovanou bankovní zprávu, která měla dokládat solventnost činského konsorcia a následně i o zásah protimafiánského oddělení milánské radnice, které vyzývalo kupce, aby odtajnili svou identitu.

O čínských investicích do evropského fotbalu dále čtěte:

 Dresy West Bromwiche (Zdroj: Facebook)

Na fotbale nevyděláte, varuje čínské investory nejbohatší z nich

Fotbalový Milán ovládnou Číňané. Kupují oba rivalské týmy

V anglickém fotbale posiluje asijský kapitál

Dravá Wanda rozšiřuje portfolio. Plní tím velký čínský fotbalový plán

Pekingu vadí bezbřehé fotbalové rozhazování. Zavede restrikce

Vzkříšení Interu Milán: Číňané, diváci, ale hlavně góly


Ohodnoťte tento článek
Diskuze