Obce asi nebudou muset vracet peníze za plynofikaci

18. listopadu 2003, 00:00 - VÍT SMRČKA
18. listopadu 2003, 00:00

OBAVY OBCÍ Z VRACENÍ PENĚZ STÁTU PO NEDOKONČENÉ PLYNOFIKACI SE ZMÍRNÍ. OBCI NYNÍ STAČÍ PŘESVĚDČIT PRO ZAVEDENÍ PLYNU 50 PROCENT SVÝCH OBYVATEL.

Teplárenské sdružení ale nesouhlasí se změkčením dotačních pravidel

Dosud muselo v obci pro získání státního příspěvku začít odebírat plyn 90 procent lidí. Obcím hrozilo, že budou muset dotace zpravidla v řádech milionů vracet. Počátkem tohoto měsíce změnilo podmínky dotace ministerstvo životního prostředí. Z více než 800 obcí, které milionové částky v posledních letech dostaly, naprostá většina podmínku nesplňovala. Podle odborníků si většina lidí nechá plyn přivést, protože tím domek zhodnotí, ale zavést plyn často nechtějí. Zpravidla nemají hned prostředky na změnu vytápění.

PODPORA PLYNOFIKACE BY NEMĚLA SMYSL

Mnozí tak topí starým kotlem na pevná paliva, zpravidla uhlím. Přínos plynofikace spočívající ve zlepšení ovzduší v obcích se naruší. V posledních letech do této oblasti směřují také peníze z fondů Evropské unie. Za podpory EU se například nedávno podařilo plynofikovat 15 obcí v labském údolí, které se sdružily a postupovaly jednotně při získávání domácích i zahraničních finančních zdrojů. Starostové obcí při dokončení plynofikace upozorňovali na problém, že se jim nepodaří včas získat potřebný počet domácností, které by se na plyn napojily. „Je to v každém případě dobrá zpráva,“ reagovala na změnu dotačních podmínek starostka Libochovan Ivana Sklenářová, která sdružení obcí labského údolí zastupovala.

JSOU OHROŽENY PRINCIPY TRHU S TEPLEM?

Změna dotačních podmínek vyvolala také odpor. Nesouhlas se zmírněním podmínek dotace na plošnou plynofikaci vyjádřilo například Teplárenské sdružení ČR. „Změkčení pravidel nejen ohrožuje ekologický efekt plošné plynofikace v oblastech, kde nahradila spalování pevných paliv, ale zároveň vytváří na trhu s energiemi a palivy nerovné prostředí, které zvýhodňuje individuální vytápění zemním plynem na úkor jiných způsobů získávání tepla. Ohroženy jsou tak základní principy trhu,“ tvrdí se ve stanovisku sdružení, které má Profit k dispozici. Teplárenské sdružení se také obrátilo na ministerstvo průmyslu a obchodu, Státní fond životního prostředí, Poslaneckou sněmovnu a Senát Parlamentu ČR s požadavkem na vytvoření dlouhodobé a koncepční politiky v oblasti podpory jednotlivých forem zásobování tepelnou energií. „Podpora aktuálně moderních a líbivých forem zásobování teplem nic nepřináší, jak státu, tak odběratelům, zatímco možnost efektivního zásobování teplem daná rozvinutým teplárenstvím na bázi domácího uhlí ve spojení s technologií kombinované výroby elektřiny a tepla na svoji podporu marně čeká,“ uvádí se ve stanovisku.

UHLÍ JE KE SPALOVÁNÍ ŠKODA

Naproti tomu zejména ekologové připomínají, že pouhé spalování uhlí v malých zdrojích i elektrárnách je nerozumné. Ztrácíme do budoucna důležitou surovinu pro chemický průmysl, případně výrobu pohonných hmot z uhlí. Nejen s uhlím, ale také s plynem příliš efektivně nezacházíme. Toto ekologické palivo používáme téměř výhradně k vytápění. Podle Oldřicha Petržílky z České plynárenské unie se u nás jen málo využívá kombinovaná výroba elektřiny a tepla v malých kogeneračních jednotkách. Petržilka v časopise Plyn také připomněl, že připravovaná Státní energetická koncepce se nevěnuje užití zemního plynu při pohonu motorových vozidel. Přitom členské státy Evropské unie si kladou za úkol do roku 2020 nahradit v silniční dopravě 20 procent motorové nafty a benzinu čistými palivy, především zemním plynem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít