O2 těží z rostoucí spotřeby mobilních dat. Výnosy firmy stouply na 38,8 miliardy korun - Euro.cz

Přihlášení

O2 těží z rostoucí spotřeby mobilních dat. Výnosy firmy stouply na 38,8 miliardy korun

, čtk,
O2 těží z rostoucí spotřeby mobilních dat. Výnosy firmy stouply na 38,8 miliardy korun
Zdroj: Archiv MF

Operátor O2 zvýšil loni výnosy o dvě procenta na 38,76 miliardy korun. Čistý zisk stoupl kvůli investicím pouze o 0,2 procenta na 5,46 miliardy korun. Firma zvýšila počet zákazníků u všech svých služeb, nejvíce, o více než 100 tisíc, přidala O2 TV. Spotřeba mobilních dat vzrostla o 30 procent.

Provozní zisk EBITDA se zvýšil o 13 procent 12,62 miliardy korun díky nárůstu výnosů, meziročně stejným celkovým nákladům a pozitivnímu vlivu nového účetního standardu IFRS 16.

„V roce 2019 jsme zlepšili nabídku všech klíčových služeb. Kromě neomezených tarifů, které volí třetina nových zákazníků, jsme představili nové tarify internetu na doma a O2 TV. Růstu nadále pomáhají balíčky O2 Spolu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel O2 Jindřich Fremuth.

Využíváte neomezený datový tarif?

Mobilní výnosy firmy v Česku vzrostly o 1,3 procenta na 20,21 miliardy korun. Počet mobilních zákazníků se díky tarifům s navýšeným objemem dat a novým tarifům s neomezenými daty zvýšil na 5,858 milionu, z toho zákazníků mobilních smluvních služeb bylo 3,249 milionu. Téměř 77 procent telefonů v síti O2 spadá do kategorie chytrých zařízení, více než dvě třetiny všech telefonů podporují technologii 4G LTE. Firma loni zvýšila objem dat v tarifech FREE+, což v nejvyužívanějších z nich vedlo k poklesu ceny za gigabyte o více než polovinu.

Počet zákazníků některého z tarifů služby O2 TV se zvýšil o 106 tisíc na 443 tisíc. Počet zákazníků vysokorychlostního internetu přes kabel i pomocí bezdrátové technologie dosáhl 835 tisíc což je meziroční růst o 26 tisíc. Výnosy v pevné síti stouply o 3,5 procenta na 11,14 miliardy.


Neomezená data jako zbytečný luxus? Většině lidí stačí tři GB, vyplývá z průzkumu

Smartphone (ilustrační foto)


Slovenský dceřiný mobilní operátor měl na konci roku 2,149 milionu zákazníků, z toho 64,7 procenta tvořili smluvní klienti. Provozní výnosy vzrostly o dvě procenta na 298 milionů eur, tedy v přepočtu 7,65 miliardy korun.

„Investice v roce 2018 mířily do růstových oblastí, což se projevilo zvýšením provozního zisku v roce 2019. Tyto investice navýšily účetní odpisy a negativně tak ovlivnily náš čistý zisk, i ten však v průběhu roku již vykazoval pozitivní trend,“ uvedl finanční ředitel Tomáš Kouřil. V posledním čtvrtletí minulého roku čistý zisk vzrostl meziročně o 16,7 procenta.

Majoritu v O2 přes 80 procent vlastní investiční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

Čtěte také:

Jak reklamovat vyúčtování od operátora? Nejdřív zaplaťte, až pak se braňte, radí ČTÚ

Virtuální operátoři mají lepší tarify než O2, T-Mobile i Vodafone. Dají se ušetřit stovky korun

Česko bude lákat čtvrtého mobilního operátora. Vláda schválila podmínky aukce

O2 nabídne neomezená data. Cena tarifů bude začínat na 1099 korunách

Přechod k jinému operátorovi bude snazší. Sníží se pokuty a zkrátí lhůta pro převod čísla

Diskuze