O životě na (golfovém) zámku

05. září 2011, 16:58 - Tomáš Nohejl
05. září 2011, 16:58

Unikátní majitel, unikátní projekt, unikátní hřiště. Navštívili jsme jediný skutečně privátní golfový areál v Česku. Casa Serena na zámku Roztěži u Kutné Hory.

Foto: Zdeněk Sluka

Před dvaceti lety jsem pod zdejší střechou rekreačního střediska Syndikátu novinářů strávil týdenní dovolenou. Umakart, párky k snídani, televize jen ve společenské místnosti. Teď? Střídmý empírový blahobyt s přídechem domácké útulnosti. Ale kávu v porcelánu si tentokrát nestačím užít.

„Kde máte hole, jen si skočím pro boty a vyrážíme,“ vítá mě Maureen Chang, zakladatelka nové zámecké éry. Jiskry života srší z drobné 64leté ženy, když hází obrovitý bag na elektrický vozík a míří k obzoru za vycházejícím sluncem přec už jen ne žhavého babího léta. Jamka číslo pět nabízí kaskádovitý svah s nádherným výhledem do krajiny. Majestátní klid luk, lesů a polí čechrá jen lehký větřík… a pak naše odpaly. Švih, odletí mi drn. Cítím se provinile, jako bych upustil čínskou vázu z dynastie Ming na perský koberec. Mít zelenou kartu, okamžitě ji roztrhám. „Nevadí, zkuste to ještě jednou,“ povzbuzuje mě zámecká paní po stylově čistém úderu.

Zámeček Roztěž stojí na místě dřevěného opevnění ze 14. století, kdy ho vystavěl rytíř Bohuslav z Košic. Později ho Jan Špork přebudoval na lovecké sídlo a naposledy v 19. století upravil svobodný pán Bedřich z Dalbergu do podoby blízké té současné. Za vlády komunistů zde byla rekreační chata novinářů. Pak se tu ještě natáčel televizní seriál Život na zámku.

Až v roce 2001 jako by zdejší pověstná živá železitá voda pokropila znovu i celý areál s 30 pokoji, knihovnou i kaplí. Za údajně 30 milionů dolarů ho koupil Terry Gou, jeden z nejbohatších mužů planety, pro svoji ženu. Ta však v průběhu tříleté přestavby zemřela na rakovinu. Její duch tu ale zůstal nejen v názvu Casa Serena. A dál ho nese i zámecká paní Chang, její blízká přítelkyně. Její muž Jim je šéfem evropského Foxconnu, který má továrny také v Pardubicích a nedaleké Kutné Hoře.

Je to naše investice do zdejší země,“ říká. „S sebou si to nikam nevezmeme,“ ukazuje rozlehlý pozemek o velikosti asi deseti tisíce akrů nedaleko husitského hradu Sion. Stojí na něm výjimečné golfové hřiště, dlouhé 6364 metrů, s parem 71, oceňované špičkovými hráči pro svoji krásu i obtížnost. „Nejsme privátní golfové hřiště. My jsme bussiness platform,“ vysvětluje filozofii.

„Pojďte, nádhera, co?,“ ukazuje směrem do svahu. Jamku číslo šest prý proslulý golfový architekt a designér Robin Hiseman vymýšlel tři měsíce. A při tvarování terénu řídila buldozery satelitní navigace. Odpal paní Chang míří do vysoké trávy. Když najde míček na kraji písečného bunkru raduje se jako malé dítě. A při minele na patovacím greenu se zlobí s podobnou přirozeností. Přitom hraje teprve dvanáct let. „Začala jsem s učitelem v Houstonu.“ Teď patří mezi nejdůležitější osobnosti českého golfu.

V areálu zaměstnává deset lidí, z toho šest britských greenkeeperů, tedy mužů, kteří se den co den, v létě v zimě, starají o trávník. Ten má desítky podob. Od jemných greenů, hebkých jak dětská pleť, přes vyšší plochy, modelující terén do půvabných záhybů až po ostré traviny, v nichž ztratit míč znamená drsný souboj s přírodním živlem. „Ohh, odkud se tu vzaly,“ jen zaúpí Mrs. Chang nad stopami srnčí u osmé jamky. Nikde není plot, jen u cest najdete upozornění na hřiště. A spárkatá zvěř zřejmě ve tmě nečetla…

Roční provoz odhaduje na 33 až 35 milionů korun.  „S klienty začínáme u ceny. Kolik na to máte, ptám se,“ vysvětluje paní Chang svou koncepci korporátních akcí. „Když se dohodneme na milionu za rok, já jim připravím služby za dva. Hřiště si nepronajímají, to hřiště jim patří, my jsme tu pro ně. To je moje idea. Ideální by bylo nalézt deset silných společností ke dlouhodobější spolupráci.“ Přijet, zaplatit si fee, pak si dát drink v klubovně a zase odjet? Ne, ne, takhle to tady nefunguje.

Konkurence téměř stovky golfových hřišť v Česku? „Ano, golf je tu populární. Může hrát až milion lidí. Ale záleží, co od hřiště chcete. Vydělávat? Nebo ukázat svoji cestu, filozofii? Já nesoutěžím s jinými, je to moje vlastní výzva, důležitější než peníze.“  U druhé části hřiště za silnicí stojí klubový dům. „Tady je bar, nejoblíbenější místo většiny hráčů,“ ukazuje správce areálu Petr Kestner v teď opuštěných prostorách. Moderní jednoduché stavení inspirované designem letohrádků ale brzy ožije. Třetí zářijový víkend tady proběhne už počtvrté Casa Serena Open, součást European Senior Tour, prestižní turnaj s dotací 400 000 eur, tedy asi 10 milionů korun.

Pravidelně se na něm ukáže i Terry Gou, šéf Foxconnu a Hon Hai Precision, největších elektronických firem světa. Obhlédne panství, pohovoří s lidmi, půlku dne protelefonuje, přespí na zámku a vyráží dál. Pořadí hlídá spíš v jiném než golfovém žebříčku - podle aktuálního Forbesu je 181. nejbohatší člověk na světě s majetkem 5,7 miliardy dolarů. Jeho impérium zaměstnává jen v Číně téměř milion lidí. „Za tři roky nahradíme mnoho zaměstnanců milionem robotů,“ prohlásil nedávno.

Globální ekonomická krize se tady tolik neprojevila. Česko je menší země, změny probíhají v menších vlnách, rozdíl nahoru a dolů nebývá tak velký,“ vypráví paní Chang. Před pár dny tu měli svůj golfový den armádní letci, nebo společnost Damco. Teď se blíží Deloitte day.

Elektrovozíkem podjedeme kamennou brankou a parkujeme před zámkem. „Děkuji za hru, přijeďte zas,“ loučí se a opouští rezidenci. Čeká ji obchodní jednání v Praze. „Tahle práce mě obrovsky baví a naplňuje, je to můj život, jsem na ni pyšná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít