O veřejných zakázkách zatím nejasno

19. prosince 2005, 00:00 - admin
19. prosince 2005, 00:00

Vládní návrh nového zákona o veřejných zakázkách, jehož cílem je přispět k větší transparentnosti, možná dozná značných změn. Poslanci totiž navrhli stovky úprav. O novém zákoně budou nyní jednat v závěrečném třetím čtení. (O chystaných změnách jsme podrobně informovali již v Profitu č. 39/2005).

Nový zákon počítá například s tím, že výběrové řízení na veřejnou zakázku již nebude možné směřovat na jednu konkrétní firmu. Veřejné zakázky rozlišuje podle výše ceny na nadlimitní, podlimitní a malého rozsahu. Například u stavebních prací je nadlimitní zakázkou ta, jejíž hodnota je vyšší než 186,713 milionu korun, u dalších typů dodávek či služeb limit nepřesahuje 14,91 milionu korun. V takovém případě musí být zakázka zveřejněná ve věstníku Evropské unie.

U podlimitních zakázek stačí zveřejnění pouze v Česku, platí pro ně také jednodušší prokazování kvalifikace nebo kratší lhůty. Pro veřejnou zakázkou malého rozsahu je stanoven limit dva miliony korun, který by se měl podle návrhu sněmovního hospodářského výboru u zakázky na stavební práce ztrojnásobit. Limity se budou na úrovni Unie měnit každé dva roky.

Poslankyně Táňa Fischerová (za US-DEU) například odmítla jako neopodstatněné vyjmout z nových pravidel zakázky, které jsou dotovány z veřejných rozpočtů méně než 50 procenty. Podle poslankyně by to umožnilo „mnohamilionové dotace vyvést z dosahu tohoto zákona“. Norma by podle poslankyně také neměla počítat se zúžením zadávacího řízení, které dává možnost „manipulativního předvýběru budoucího vítěze soutěže“.

Kontroloři výběru by podle Vlastimila Aubrechta (ČSSD) měli mít nařízeno zjištěné nesrovnalosti hlásit pouze orgánům dohledu, aby jejich nálezy nemohly sloužit politickému boji.

Oldřich Vojíř (ODS) navrhl pravidla zadávání zakázek přes internet, sociálně-demokratická poslankyně Jitka Vojtilová požaduje zase ve výběrovém řízení trochu zvýhodnit nabídky firem, které zaměstnávají zdravotně postižené osoby. Komunistický zákonodárce Karel Vymětal chce v předpisu jasně stanovit, že veřejná zakázka musí být realizována na základě písemné smlouvy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít