O veřejných zakázkách rozhodnou dvě různé skupiny

16. dubna 2007, 00:00 - ERICH HANDL
16. dubna 2007, 00:00

NÁMĚSTEK MINISTRYNĚ ŠKOLSTVÍ JAROMÍR SOUKUP: Mediální vody nedávno rozvířilo rozhodnutí ministryně školství Dany Kuchtové nabídnout místo náměstka podnikateli Jaromíru Soukupovi. Majitel agentury Médea bude mít na starosti ekonomiku a vnější vztahy úřadu. Jak se chce vlastník vlivné firmy vyhnout střetu zájmů?

NÁMĚSTEK MINISTRYNĚ ŠKOLSTVÍ JAROMÍR SOUKUP:

Mediální vody nedávno rozvířilo rozhodnutí ministryně školství Dany Kuchtové nabídnout místo náměstka podnikateli Jaromíru Soukupovi. Majitel agentury

Médea bude mít na starosti ekonomiku a vnější vztahy úřadu. Jak se chce vlastník vlivné firmy vyhnout střetu zájmů? A co chce na ministerstvu změnit?

Není obvyklé, aby šel na ministerstvo náměstkovat úspěšný podnikatel. Podle článků v tisku dokonce bohatý. Jak jste ve skutečnosti úspěšný?

Ještě při studiu práv jsem v roce 1992 začal dělat účetnictví, od roku 1994 jsem pracoval jako jeden z prvních daňových poradců. O pět let později jsem se stal vlastníkem agentury Médea. Z periferie reklamního světa jsme se vyšvihli na špičku, v současnosti firma zaměstnává kolem 130 lidí. S dalšími společnostmi ve skupině je to dohromady 250 lidí. To je na velikost našeho trhu slušné číslo. Nyní patříme k největším mediálním agenturám s obratem 3,5 miliardy korun.

A jak jste osobně zámožný?

Mám všechno, co potřebuji. Zisky firmy Médea se dají počítat na stovky milionů korun. Výplaty dividend ale nebyly zdaleka stoprocentním rozdělením zisku, většinu zisku jsem reinvestoval. Ta zámožnost tedy spíše spočívá v hodnotě firmy. Soukromě se za bohatého člověka nepovažuji.

Máte alespoň vilu na Barrandově?

Mám dům ve Stránčicích u Prahy, přiměřený mým potřebám. Takových domů najdete kolem Prahy stovky.

Jak jste se dostal do politiky? Četl jsem, že jste poskytl Straně zelených půjčku, a oni vám za to nyní nabídli prebendu. Nešlo o půjčku. Na jaře 2006 jsme byli jako firma osloveni, zda bychom zeleným nezrealizovali volební kampaň. My jsme kývli s vědomím, že by se nám při případném neúspěchu strany ve volbách nevrátily investované peníze. Protože zelení by je z vlastních zdrojů nemohli splatit. Takže šlo o jakýsi dodavatelský úvěr. Ovlivňovali jsme podobu kampaně, zelení nakonec byli i díky tomu úspěšní. Na podzim jsme dostali peníze zpátky a tím celá akce skončila. Neskončila, vždyť vám vděčná strana nabídla vlivný post. Tak to není. Pro kampaň do podzimních komunálek si zelení vybrali jiného dodavatele. Přišli tam noví lidé zodpovědní za marketing a vedení kampaně. My jsme se tehdy se stranou nerozešli v dobrém. Dále jsme nespolupracovali, skončilo to. Oni pak měli své dodavatele, mezi které jsme nepatřili. Zůstal jsem ale v osobním kontaktu s první místopředsedkyní strany Danou Kuchtovou, která mi v lednu nabídla práci poradce. Dělat poradce je jedna věc, teď ale budete člověk se spoustou zodpovědnosti. Jak jste na to připraven?

Problematika ekonomického řízení ministerstva školství je dohlédnutelná, dá se zvládnout. Z práce poradce mám cenné zkušenosti, problematiku znám.

Co budete na ministerstvu řídit?

Za prvé to bude nové oddělení, které bude zodpovědné za investice. Jde o financování veřejných vysokých škol, dětských výchovných ústavů a některých dalších věcí. A také správu vlastního majetku ministerstva a některých přímo řízených organizací, jako je Česká školní inspekce a podobně. Za druhé to bude oblast veřejných zakázek, za třetí vnější vztahy.

Nedostanete se jako výkonný podnikatel a zárověň šéf veřejných zakázek na ministerstvu do střetu zájmů?

Naopak, tam jdu se záměrem tyto střety zájmů minimalizovat. Z praxe vím, že problémem veřejných zakázek není špatný zákon nebo chyby zadavatelů, ale špatná realizace. Řešením je oddělení věcného záměru nákupu zboží či služeb od vlastního rozhodnutí o vítězi.

Jak to bude fungovat v praxi?

Jednotlivé odborné skupiny vypíšou věcný záměr. Rozhodnou se něco objednat, ale nebudou to ony, kdo vypíše výběrové řízení. To udělá speciální skupina. Tak bude věcná a rozhodovací stránka oddělena. Těch složitostí je tam více, ale toto je jeden z hlavních motivů. Ustavit samostatné oddělení veřejných zakázek, které do této chvíle na ministerstvu nebylo. Ten nápad vychází z mé podnikatelské praxe, považuji ho za účelný.

Čím chcete oživit vztahy ministerstva školství s okolím?

Budeme se zabývat prací s novináři, utvářením povědomí ve veřejnosti. Problémy rezortu zajímají každého, všichni někdy přišli se školstvím do styku. Hlavním úkolem bude aktivně a otevřeně komunikovat školskou reformu.

S jakými reakcemi jste se setkal poté, co vešlo v známost, že úspěšný byznysmen půjde náměstkovat?

Se smíšenými. Třeba nedávný článek v jednom týdeníku mě za to ostře napadl. Já se tomu nedivím, v Česku existuje vrstva podnikatelů v uvozovkách, kteří se naučili žít na úkor státu. Plavou ve vodách státního rozpočtu a přilepšují si dotacemi. Poškozuje to ty podnikatele, kteří něčeho dosáhli vlastní prací bez přispění veřejných peněz.

Koho kromě sebe považujete za takového čestného podnikatele?

V oblasti médií, kde jsem se dosud pohyboval, existuje hned několik úspěšných vydavatelů - Antonín Herbeck nebo Sebastian Pawlowski. To jsou lidé, kteří určitě nežijí z dotací a přesto udávají tón trhu. Určitou podnikatelskou ikonou obecně je Petr Kellner. O podrobnostech růstu PPF nic nevím, ale došel daleko. Také bych chtěl zmínit majitele Čedoku Jirku Šimáně - každý kdo ho potkal, ví, že je to rozumný, moudrý byznysmen.

JAROMÍR SOUKUP (38)

Narodil se v Mariánských Lázních. Po gymnáziu v Praze začal studovat Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Ještě na škole začal pracovat jako profesionální účetní. V roce 1993 dokončil studia a rok poté se stal jedním z prvních oficiálních daňových poradců. Od roku 1999 je majitelem a předsedou představenstva mediální agentury Médea. Do jeho majetku také patří několik dalších firem ve skupině. Jaromír Soukup má dvě děti a rodinný dům ve Stránčicích u Prahy. Mezi jeho koníčky patří sport, především závodní box a jízda na motocyklu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít