O Topolově nečekané vstřícnosti

26. října 2011, 18:19 - Petr Kolář
26. října 2011, 18:19

Glosa

Bývalý šéf ODS Mirek Topolánek novinářům ještě předminulé úterý tvrdil, že se na nevolební kongres své strany nechystá, protože není spokojen s vnitrostranickými poměry. O den později názor změnil. Prý ho osobně pozval premiér Petr Nečas. Od té chvíle se vesměs čekalo, že Topolánek svým spolustraníkům „umyje hlavy“, jako tomu bylo na Žofíně u příležitosti oslav dvacátého výročí strany. Bývalí vlivní členové ODS ale už v pátek situaci vykládali jinak: Topolánek naopak bude k Nečasovi vstřícný a bude zajímavé sledovat, kde se v budoucnu objeví.
Projev na kongresu dal nakonec za pravdu spíše zastáncům druhé teorie. Topolánek kromě jiného řekl, že se nenechá „vtáhnout do půtek, směšných válek a řevnivostí“ (o Petru Tluchořovi se tvrdilo, že za ním stojí právě jeho letitý spojenec Topolánek). Že by nikdo neměl stranu dělit na „čisté a nečisté“ (byl to on sám, kdo zavedl termín kmotři). Expředseda ODS rovněž výrazně podržel Nečase („ten největší topolánkovec, který mi sedm let kryl záda coby místopředseda, je dnes předsedou“), a i když si rýpl do místopředsedů, jasně uvedl, že „je dobře držet konzervativní tradice a nepřepřahat při prvním fouknutí“. Lepší projev si Nečas nemohl přát.
Vysvětlení, proč Topolánek zvolil smířlivý tón, může být několik. Tím prvním je, že šéf Teplárenského sdružení už přestal být uražený, jak ho spolustraníci sesadili z předsednické funkce, a získal nadhled. Kromě toho vztahy mezi Václavem Klausem a ODS nejsou stále nijak vřelé, a Topolánek se tak namísto něj může dostat do pozice smířlivého expředsedy, který občas trochu pokárá, ale jinak si za „svým děckem“ stojí. No a pak jsou tu důvody ekonomické: pokud chce být v Česku někdo úspěšný v byznysu, nemůže si dovolit být ve válce s premiérem a vládnoucí stranou. Zvlášť když si ho do vedoucích pozic vybírají lidé, kteří bezpochyby spoléhají na jeho kontakty z politiky. Vláda by navíc do budoucna mohla expředsedu nominovat na význačný post. Prozatím vyšla po kongresu zpráva, že Topolánek povede dozorčí radu Elektrárny Opatovice, kde nahradil spoluvlastníka EPH Daniela Křetínského. Uvidíme, zda to tím pro bývalého šéfa ODS končí…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít